• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

"Zoti urren femrat"

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

@Soul, e lexova postimin tend sa nje gazete..:) dhe mund kapem ne cdo rrjesht por i permbahem temes rreth femres sipas islamit, pasi aty ti po koncentrohesh si besimtare e keti besimi. Autorja e librit koncentrohet ne tre religjonet pas studimeve te saje mbi qeshtjen e gruas ne keta besime. Une nuk habitem aspak pse preken vetem myslimanet kur flitet per shkelje dhe abuzime te te drejtave te gruas edhe kur flitet ne pergjithsi. Sespe ne besimin islam ka me shume burime diskriminuese ndaj femres.
Lexojme:
Sahih Al-Bukhari Hadith 7.30
-Muhamet ka thene: "Shenja e keqe rri ne femer, ne shtepi dhe ne kal"

Sahih Al-Bukhar Hadith 1.301
-Muhameti ka thene: "O femra!! Jepni lemozhen, sepse une kam pare qe pjesa me e madhe e banorve ne flaket te ferrit ishtit ju (femra)".
Pse o Profet i Allahut? e pyeten. Ai u pergjigj; sepse ju blasfemoni vazhdimisht, dhe nuk jeni mirenjohese ndaj burrave tuaj, une nuk kam pare asnje me pak inteligjente ne fe sesa ju. Nje person i kujdesshem e i ndjeshem mund shmanget prej jush".
Femrat e pyeten: "O Profeti i Allahut! Na thuaj cfare na mungon ne inteligjencen tone e ne religjon"?
Profeti u pergjigj: " A nuk eshte e vertete qe nje deshmi e dy femrave eshte e barabarte me ate te nje burri"?
Femrat e konfermuan ...!
Profeti vazhdoj: " Ja pra defekti ne inteligjencen e femres: nuk eshte e vertete qe nje femer nuk mund te falet as te bej agjerim gjate ciklit mestrual"?
Femrat e konfermuan....!
Profeti tha: "Ky eshte difekti ne religjon.

Mund te vazhdoj me faqe te tera..;)
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: "Zoti urren femrat"

Eshte perkthyer ky libri apo vetem ne Italisht eshte botuar?

Libri ne ne Maj eshte prezantuar dhe eshte akoma shpejt per perkthime ashtu dhe per pdf.Nje gje se mar vesh, pse hidheni kot duke u bazuar vetem tek titulli, qe shpeshhere i jepet per te patur sa me shume publik.
Me aq sa lexova une rreth autores, ka mar 3 fet, pra ska folur kot me kot por ka mar per baze tre librat me te rendesishem te tyre.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

Libri ne ne Maj eshte prezantuar dhe eshte akoma shpejt per perkthime ashtu dhe per pdf.Nje gje se mar vesh, pse hidheni kot duke u bazuar vetem tek titulli, qe shpeshhere i jepet per te patur sa me shume publik.
Me aq sa lexova une rreth autores, ka mar 3 fet, pra ska folur kot me kot por ka mar per baze tre librat me te rendesishem te tyre.
Ne fakt ajo thote qe ka diskriminim edhe ne besime te tjera, por qe te mos dale libri si nje enciklopedi, eshte koncentruar ne tre besimet me te medha.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ne fakt ajo thote qe ka diskriminim edhe ne besime te tjera, por qe te mos dale libri si nje enciklopedi, eshte koncentruar ne tre besimet me te medha.
E lexova edhe kete. :)

E kisha per disa qe mendojn se autorja ka "shpikur" ato qe mund te thote ne liber.

Plus qe edhe tek artikulli thuhet kjo gje prandaj mjafton ta lexosh pak me vemendje.


Une do keshilloja qe para se te fokusoheni vetem tek titulli ta lexoni njehere librin. :)
 

Aki

misfit
Titulli: "Zoti urren femrat"

Tashi pa hyre fare ne polemikat e fese, pajtohem me Didin, don't judge a book by it's cover se mund te kete vetem ate efektin per te terhequr vemendje e mos kete te beje fare me Zotin e ngjashem, por.....do doja t'i bej disa pyetje edhe pse pa lexuar librin... perse ajo ka marre per baze religjionet?
Tani pasi per ekzistencen e Zotit nuk flasim dot pa fakte, nuk mund te thoje asnje se ekziston dhe nuk mund te thote asnje se nuk ekziston me siguri, mund vetem 'te besojme', keshtu qe te heqim menjane diskutimin mbi vertetesine e librave fetare te religjioneve monoteiste. Te kalojme tek ato politeistet dhe paganizmin, perfshini ketu dhe Kinen e Indine e diteve te sotme (keta i dijme me vertetesi qe jane shpikje e trurit te njeriut), ishte femra e shtypur nga mashkulli? Po.
Ja dhe me tej, hodhen bazat mbi themelimin e socializmit e komunizmit Marksi dhe Engelsi dhe e zbatoi Lenini, ku parimi ishte ateizmi dhe lindi ideja mbi barazine gjinore , sa vertete njerezit pranuan ate? A e hodhi poshte Stalini? Pergjigja: femrat akoma ishin te shtypura. Po Maria Kiri qe nuk e pranuan ne fakultet se ishte femer, kishte fajj religjioni?
Tani si rrjedhim me vjen natyrshem te shroj pyetjen, pse autorja ka marr si zanafille fene dhe jo shoqerine njerezore qe drejtohet nga mentaliteti patriarkal e qe s'ka te beje me asnje religjion?

Ah se fundmi ju pershendes e :p

 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

Tani pasi per ekzistencen e Zotit nuk flasim dot pa fakte, nuk mund te thoje asnje se ekziston dhe nuk mund te thote asnje se nuk ekziston me siguri, mund vetem 'te besojme', keshtu qe te heqim menjane diskutimin mbi vertetesine e librave fetare te religjioneve monoteiste.
Nuk mund te menjanosh librat e besimit fetare te cilet bazohen ne nje Zot. Nqs nisemi me mendimin qe keta libra jane te Zotit dhe ne te gjen Gjenocid, Femicide, Perdhunim, Vrasje, Masakra ne mase, e urrjetje raciale, bije poshte cdo lloje besimi ne Zotin. Pra ku gjinden ata mesime te "shenjta" ne ata libra, jane vetem diskriminuese ndaj seksit femer(-mqs per femren flet tema), si nje qenje ne nivel te zhvillimit mendor inferjore.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

E lexova edhe kete. :)

E kisha per disa qe mendojn se autorja ka "shpikur" ato qe mund te thote ne liber.

Plus qe edhe tek artikulli thuhet kjo gje prandaj mjafton ta lexosh pak me vemendje.


Une do keshilloja qe para se te fokusoheni vetem tek titulli ta lexoni njehere librin. :)

@ Didi: Po deri sa te lexojme librin ne do diskutojme. :p Ama vete titulli eshte sh provokativ dhe s'ka shance te jete ashtu. Ti je e krishtere duhet ta dish ;)

@ Dy gjera te vogla sa per replike, se do kthehem me vone tek hadithi i sjelle Laur!

-Po sa nje gazete pra per ju te lexoni :p
-U ndala tek Islami se s'dua te flas keq per devijimet qe kane bere fete e tjera. (pasi fete monoteiste origjinalisht jane te tera ne rregull).
- Ne muslimanet (praktikant) reagojme jo se Islami dhunon gruan me se shumti, (se per ate pune sipas krishterimit te sotem gruaja esht origjina e mekatit te njerezimit) gje qe Islami e mohon, Por sepse ne e njohim Zotin, fene, e besojme ne te. Ndersa jo praktikantet s'u prish shume pune c'a flitet per Zotin. Ka dhe musliman te tjere qe nuk reagojne, do te thote qe jane si te gjithe te krishteret qe s'dine asgje nga feja e tyre.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

Fajne e ka krishterimi per mekantin origjinal? Po cikli mestrual i femrave ne islam, nuk eshte nje pengese perpara Allahut.
Pse e beri allahu femern me ato pengesa lol
tefilloj diten ne oren 5 te mjesit me ty eshte knaqesi..:) as hoxha nuk ka filluar te bertase mbi xhami akoma..:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Fajne e ka krishterimi per mekantin origjinal? Po cikli mestrual i femrave ne islam, nuk eshte nje pengese perpara Allahut.
Pse e beri allahu femern me ato pengesa lol
tefilloj diten ne oren 5 te mjesit me ty eshte knaqesi..:) as hoxha nuk ka filluar te bertase mbi xhami akoma..:p
Se ka krishterimi, por as femra. Mekati u be nga Ademi dhe Havaja. S'i ka vene njeri barre persiper gruas te mbaj mekatin origjinal. Ata do japin llogari vete, ne kemi tonat :p

Sa per hadithin, ne fakt me kujtohet si hadith por se di a eshte sic e ke sjell ti, mgjth, asgje te keqe s'ka aty. Vete e kemi fajin ne femrat qe s'na rri goja, i mohojme tere te mirat njerezve kur na hipin nervat, dhe normal zhvillimin hormonial e emocional e kemi te brishte. ca te keqe ka ketu?? Sa per organizmin e njeriut. Zoti e ka krijuar ne menyre perfekte, dhe ka funksion te caktuar cdo gje. Per detaje shko lexo ne librat e mjekesise. Por nje njohuri bazike, lidhet me pastrimin e gjakut, qe me vone lidhet me memesine, etj. (kjo lidhet dhe me pyetjen e ngritur nga ti) Apo te beheshin te gjithe burra e gra me te njejtat simptoma. Sa pyetje koti ngrini ne diskutim seriozisht. Po cdo krijese ka vendin e tij mo laur, nje funksion te caktuar. Dhe si grua qe jam e them me bindje qe nuk jemi poshte mashkullit ne asnje aspekt. Se ca bejne njerzit e si i trajtojne femrat eshte pune tjeter.

Ajo qe mua me ben pershtypje eshte se pse cdo gje e femres shikohet me negativitet. Pse nuk kane manine meshkujt te jene si femrat?
A therriti hoxha? Po shko futu njeher o njeri shko se ka filluar dhe Ramazani sot! Ben vaki e te hapet zemra. :p
Se po mendoja tani, se ku e kam lexuar diku nje pyetje: Thosh pse sh njerez edhe pse lexojne Kuranin nuk udhezohen tek ai? pasi dihet qe eshte fjale e Zotit, dhe normal cdokush duhet te mahnitet. E ja kish kthyer ai teologu: Po njeriu gjen ate qe kerkon ne Kuran. Nqs nisesh per ta lexuar qe te udhezohesh do udhezohehs, nqs nisesh per te gjetur mangesi, do te te dalin para sysh e do ndalosh te disa fjali duke mos e kuptuar te gjithin. E kshu me kujtohesh ti qe cuditerisht shko e kapesh perher te gjysma ajetesh :p

Tani nje pyetje kam une:

Kush ndihet inferiore perballe Zotit? Ne cfare gjeje Ndihen femrat e forumit Se Zoti i urren? (estagfirullah) Nqs ndonjera ka ndonje problem dhe e ndjen se po i behet padrejtesi diku le ta thoje. Jo po te cohen burrat tani e te thone c'duam ne. Pf... Une jam sh okay :D.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

Nuk ka asgje te keqe kur muhameti ne ata habithe thote qe femra eshte qenje me zhvillim mental inferjore?

ps. Leri mekatin origjinal atyre qe ju perket ne besim, ti fol inferjoritetin e femres ne islam.
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: "Zoti urren femrat"

Dikush e quan femren fabrike femijesh. Dhe nuk eshte kushdo, por sulltani turk qe do te behet kalif.."Detyra epare e nj efemre eshte qe te shtoj popullaten e vendit"

Erdogan's hectic week: Insulting women, threatening allies, and much more — RT Op-Edge
dikush, shumice jane te tille. si i quan ato njerez qe nga injoranca, lindin 7 vajza vetem per te lind djale, e pastaj ne fund vajzat kujdesen per te, dajlin nuk e shikon me sy... nuk flasim per njerezit, se ndryshojn...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Nuk ka asgje te keqe kur muhameti ne ata habithe thote qe femra eshte qenje me zhvillim mental inferjore?

ps. Leri mekatin origjinal atyre qe ju perket ne besim, ti fol inferjoritetin e femres ne islam.
Femra me zhvillim mental inferior? :O Na habite tani. Ku thuhet se une s'e kam hasur ndonjeher. Fakti qe 2 femra jane baraz me 1 mashkull nuk tregon inferioritet as se ka probleme mendore, por sepse natyra femres nuk eshte aq e prere sa mashkulli. Femra shpesh kaplohet nga emocionet dhe gjendja e brendshme ndikon ne gjykimin tone. le te dale nje grua e te thoje qe jo nuk eshte e vertet. ne jemi te prere dhe gjykojme vetem me mendje. (PO flas per te pergjithshme, se dhe mund te kete raste te vecanta) Ndaj nqs duhen 2 deshmitar 1 mashkull eshte baraz me 2 femra. Tani ti do me domosdo te nxjerresh qe femra ne islam eshte inferiore, por s'e ben dot mer zotri.

p.s. Mekatin e tyre e ka sjelle autorja librit jo une, une po i mbroj ;). Madje ti nqs je kaq ne mbrojtje te femres duhet ta fillosh nga kjo pike pastaj te dalesh te gjerat dytesore, si deshmia e mashkullit e femres, ;) Po aty te rreh zemra ty, tek islami. Sa na do more sa na do :p
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: "Zoti urren femrat"

Nje gje se mar vesh, pse hidheni kot duke u bazuar vetem tek titulli, qe shpeshhere i jepet per te patur sa me shume publik.
Me aq sa lexova une rreth autores, ka mar 3 fet, pra ska folur kot me kot por ka mar per baze tre librat me te rendesishem te tyre.
Vetem leximi i titullit na mjafton ta kuptojme se cfare ka mundur te shkruaj autorja e librit ! Feja ka parime , te jesh fetar duhet te ndjekesh parime , te shkruash nje liber duhet te ndjekesh parime dhe rregulla . Dhe tjetra , edhe mos ta lexojme fare librin , kur Laurit i pelqen Libri , mund te kuptohet cka shkruhet ne ate liber !
 
Last edited:

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: "Zoti urren femrat"

@ Didi: Po deri sa te lexojme librin ne do diskutojme. :p Ama vete titulli eshte sh provokativ dhe s'ka shance te jete ashtu. Ti je e krishtere duhet ta dish ;)
Posi jo moj, nuk ndalova gje une. :p
Une komentova ate qe lexova karshi autores dhe dhash mendimin tim per titullin. Ti e di qe eshte e kot te futesh ne valle "fene"
qe mund te kem une. Po ik tani, flasim per librin kur ta lexoj. :)


Vetem leximi i titullit na mjafton ta kuptojme se cfare ka mundur te shkruaj autorja e librit ! Feja ka parime , te jesh fetar duhet te ndjekesh parime , te shkruash nje liber duhet te ndjekesh parime dhe rregulla . Dhe tjetra , edhe mos ta lexojme fare librin , kur Laurit i pelqen Libri , mund te kuptohet cka shkruhet ne ate liber !
Kjo qe thua ti qe te mjafton titulli eshte sikur te gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo qe mund te thote.
Ske faj ti jo, besimi qe ke ste le te arsyetosh mire.

Te pershendes Cen.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ne fakt Didi, ate qe ti ia the cenit, e bere vet lool. Ta gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo cfare mund te thote, keshtu thua. Pastaj ne anen tjeter, besimi qe ke, ste le te arsyetosh. A nuk e bere te njejten gje edhe ti :p !? Gjykove nje besim, pa e njohur apo studijuar sic duhet :D
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ne fakt Didi, ate qe ti ia the cenit, e bere vet lool. Ta gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo cfare mund te thote, keshtu thua. Pastaj ne anen tjeter, besimi qe ke, ste le te arsyetosh. A nuk e bere te njejten gje edhe ti :p !? Gjykove nje besim, pa e njohur apo studijuar sic duhet :DKu e pe qe gjykova besimin?! Nuk flas per dicka qe nuk njoh dhe as i futem fare.

Nqs do te kapesh kot dakord. Ama, futju me thelle asaj cka thash une. :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ske faj ti jo, besimi qe ke ste le te arsyetosh mire.
Une nuk e di, por fjala besim sqaroj cdo gje ! Vetem nqfs e ke pasur fjalen per besim/bindje personale, ajo eshte dicka tjeter
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ehuu po ku e kuptoni dot didin ju aman Didi i fut nje fjali dhe kujto se shpjegoi tere temen :p

O Did kam nje pyetje:
Sipas besimit tend a i urre Zoti femrat? Do thuash ti s'kam lexuar librin. Librin se ke lexuar ti ama permbajtjen na e paska sjelle Lauri :p..hihi
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: "Zoti urren femrat"

Une nuk e di, por fjala besim sqaroj cdo gje ! Vetem nqfs e ke pasur fjalen per besim/bindje personale, ajo eshte dicka tjeter
Sic shkruajta edhe me siper, nuk cenoj fen e asnjerit. Prandaj flas per ate qe shikoj/lexoj keshtu qe sigurisht per bindje personale!

Ehuu po ku e kuptoni dot didin ju aman Didi i fut nje fjali dhe kujto se shpjegoi tere temen :p

O Did kam nje pyetje:
Sipas besimit tend a i urre Zoti femrat? Do thuash ti s'kam lexuar librin. Librin se ke lexuar ti ama permbajtjen na e paska sjelle Lauri :p..hihi

Pse kam nje deshire per te mbushur me dislike une ty keto dite, eee? Si thua? :D

Abstesoj, mos me citoni me, se ju mori e mira ju mori (po skeni faj ju, filluat argjerimin e uria ben te veten) lol
Po bej shakaaaa ee, se si dihet si e mer Lover. :pHajde me te mira tani! :)
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: "Zoti urren femrat"

Kjo qe thua ti qe te mjafton titulli eshte sikur te gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo qe mund te thote.
Ske faj ti jo, besimi qe ke ste le te arsyetosh mire.

Te pershendes Cen.
Oj Didush sme ke kuptuar mire ! Te jesh pjestar i fese islame dmth te pranosh te ndjekesh parime dhe rregulla edhe atehere kur te shkruan vepra shkencore . Vete emertimi i titullit eshte i mbrapsht , dhe tituj te tille te librave nuk eshte qe lexoj per here te pare . E kape tani ?

Dhe per cfare arsyetimi e ke fjalen ? Nje ateist apo te pa fe , per ta kuptuar nuk duhet logjike ku me dite sa !
Te pershendes edhe une gjithashtu .
 
Top