• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

UNESCO | Ndertimi i paqes ne mendjen e burrave dhe grave

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ndertimi i paqes ne mendjen e burrave dhe grave është një nga impenjimet me te rendesishme te OKB-se, te ndermarra që pas luftes se dyte boterore per krijimin dhe mbajtjen e paqes fale akordeve sociale, ekonomike dhe politike. Por kjo nuk është me e mjaftueshme kohet e sotme. Themelet e paqes jane akoma ne ndertim, me ndihmen e agjensive te specjalizuara që i kane dhene forme sistemit UNESCO te OKB-se. Per me shume se 60 vjet rradhazi, UNESCO mori persiper një mision te mbeshtetur mbi kushtetuten e vete i cili citon: " duke marre parasysh se lufta fillon ne mendjen e njerezve, është pikerisht ne mendjen e njerezve që paqja duhet te ndertohet." Duke marre parasysh kete, Kushtetuta vete hedh drite mbi faktin se një paqe e bazuar ekskluzivisht mbi akordet politike apo ekonomike te qeverive, nuk mund te jete një paqe që siguron një mbeshtetje te perbashket, afatgjate dhe te sinqerte kombeve anembane botes, dhe se paqja duhet mbi te gjitha te ndertohet, per mos falimentuar, mbi solidaritetin intelektual dhe moral te qenies njerezore."


 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
 
Top