• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tete arsye se perse duhet te konsumoni shalqirin

GLOOM

Catch me if you can...
Shalqiri e lëngshëm pak kush mund ta sfidojë. Dhe mirë është që njerëzit e duan, pasi bëhet fjalë për ushqim shumë të shëndetshëm, e megjithëkëtë me pak kjalori dhe të nevojshëm për trupin tonë.


1. Shalqiri është i pasur me elektrolite dhe ujë, pra është dhuratë e natyrës për të luftuar vapën tropike, etjen dhe dehidrimin.

2. Ndonëse ka pak kalori (30 kalori në 100 g), shtatzënat që kanë prirje për të ngrënë tepër shalqi, duhet të kenë kujdes sepse do të mund t’iu zhvillohej diabeti.

3. Shalqiri është jashtëzakonisht i pasur me fitonutrientë dhe antioksidanse që ruajnë shëndetin.

4. Burim i shkëlqyer i vitaminës A, antioksidans natyror, (100 g. Të shalqirit të freskët ofron 569 mg apo 19% të nevojave ditore për këtë vitaminë. Vitamina A është e rëndësishme për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme, kurse mbron edhe shumë funksione të tjera të trupit, përfshirë aty edhe shëndetin e mushkërive dhe të zgavrës së gojës.

5. Shalqiri është i pasur me antioksidanset si likopeni, betakaroteni, luteina, zeaksantina dhe kripptoksantina. Këto antioksidanse janë të efektshme në parandalimin e kancerit në zorrën e trashë, prostatë, gjinj, endometri, mushkëri dhe idhce.

6. ثshtë burim i shkëlqyer i kaliumit, që është i domosdoshëm për baraspeshën e elektroliteve, për kontrollin e rrahjeve të zemrës dhe tensionin e gjakut. ثshtë i rëndësishëm për parandalimin e goditjeve kardiake dhe atyre në tru.

7. Përmban sasi të mëdha të vitaminës B6 (piridoksin), timinës (vitamina B-1), vitaminës-C dhe manganit. Ushqimi i pasur me vitaminën C ndihmon sistemin imunologjik, kurse mangani si element është me rëndësi për lëkurën dhe kockat (yllpress)
 

Katara

Antarë i Respektuar
Titulli: Tete arsye se perse duhet te konsumoni shalqirin

Po hengra Shalqin nuk haj buk, me pret oreksin. Aq me mir :D
 
Titulli: Tete arsye se perse duhet te konsumoni shalqirin

Ato lengjet mos i kishte biahh se kshu eshte mjaft i shijshem :p
 
Top