• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Tekstet me te bukura SHQIP!

Artin

Anëtar i Respektuar
Pesë fustanet dhe adhuruesit (Festivali 1993)
Teksti: Rita Filipi
Muzika: Ferdinand Deda
Orkestrimi: Shpëtim Saraçi
Këndon: Redina Tili
_________

Pesë fustane kam sot unë për mbrëmje
Një dua të zgjedh e që më shkon
Dhe të gjithë ata që m’adhurojnë
Dua unë t’i çmend, të gjithë sa janë

I gjelbër ky fustan, dantellë e bardhë
Për pranverë s’është, është shumë i gjatë
Ky fustan i kuq me tulipanë
Oh sa përmbi gju i shkurtër rri

Ah kjo pasqyra do t’më tregojë
Sa adhurues do t’më çmojnë
Në sytë e djemve vallë do të shikoj
Veç një princeshë që lakmojnë

Ky fustani blu me dekolte
Një puthje në sup s’di pse më pret
Ky fustan i bardhë si virgjëreshë
Vallë kështu do t’ngjaj, kush do t’më prekë

Ky fustan i zi sa ngjeshur rri
Belin tim të hollë do t’më tregojë
Ky fustani blu me dekolte
Një puthje në sup s’di pse më pret

Pesë fustane kam sot unë për mbrëmje
Një dua të zgjedh e që më shkon
Në pasqyrë unë rri dhe s’e kuptoj
Kush po loz me mua, unë apo djemtë?

[video=youtube;NrIa9B-NLbk]https://www.youtube.com/watch?v=NrIa9B-NLbk[/video]
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ishte viti 1991, kur këngët kishin orkestër simfonike.
Nuk kishte ardhur akoma koha që këngët të këndohen nga një ahengxhi, i shoqëruar vetëm nga një tastierë dhe një qyp elektronik...

Përse kështu (Festivali 1991)
Teksti: Donika Xhixha
Muzika: Artur Dhamo
Orkestroi: Edmond Xhani
Këndojnë: A.Dhamo, A. Filipi, H. Sadikaj
_________

Ndoshta gabim në jetën tënde
Desha të hyj
Por ti më fal
Ndoshta pendim ndien këto çaste
Për sa më dhe
Sërish më fal

Ndoshta nuk munda
Noshta nuk di të mbes pranë teje
Ndaj po rri larg
Veç jo pa dhimbje
As dhe pa mall
Në heshtje qaj
Veç ti mos qaj

Se kam kaq kohë që veten pyes
Kush ka gabuar
Ka kohë që zemra rrahjet i shton
Ty t’kërkon, të kërkon
Kur ikën larg e paske mendimin
Për këtë ndjenjë
Kam kohë që ty të pyes
Të pyes pa fjalë, përse kështu

Unë s’dua kurrë që syve të tu
Në vend të gazit t’u ngrijë ky lot
Loti i tundimit mbi cep të buzës
Gjurmën e puthjes s’e ruan dot

Po jo nuk desha dhe të pikojnë
Nga sytë e mi të pastrit lotë
Për dashurinë që mbeti ëndërr
E më tek unë nuk kthehet dot

Ndoshta harruar e ke poetin
Dikur të thoja vargjet e tij-a
Se s’dashuronim as unë, as ti
Po dashuronte dashuria

 
Last edited:

Artin

Anëtar i Respektuar
ZANA

Ja erdhi e diela përsëri (o Zana)
Plazhit shkojmë si gjithnji (o Zana)
Treni mbushur plot përplot (o Zana)
Zanën time s'e gjej dot (o Zana, o Zana)
Zërat tanë i bashkojmë (o Zana)
Këngën tënde po këndojmë (o Zana)

Ditë e bukur, dielli ngroh (o Zana)
Bregut të detit unë kaloj (o Zana)
Të gjithë njerëzit i shikoj (o Zana)
Zanën time po kërkoj (o Zana, o Zana)
Ja pulëbardhat fluturojnë (o Zana)
Vallë ty po të shikojnë (o Zana)

Nga plazhi shumë unë u largova (o Zana)
Disa vajza unë shikova (o Zana)
Ti më pe dhe po vrapon (o Zana)
Më vjen pranë, më përqafon (o Zana, o Zana)
Frymëmarrjen tënde unë e ndiej (o Zana)
Flokët unë ti përkëdhel (o Zana)

Dore për dore ne vrapojmë (o Zana)
Njëri-tjetrin e ngacmojmë (o Zana)
Ti vrapon e unë të ndjek (o Zana)
Valët e detit kapërcen (o Zana, o Zana)
Zërat tanë i bashkojmë (o Zana)
Një këngë të dy ne po kendojmë (o Zana)

O Zana, o Zana, o Zana, o Zana...


 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Tonin Tershana - Erdh Pranvera
Hapa dritaren e dhomës sime
Në kornizën e qiellit të kaltër
Hyri një degë bajame e mbushur
Me lule të bardha

Prane meje dikush tha
Erdh pranvera
Por unë nuk e besova

Fluturoi dallëndyshja para syve të mi
Në rrezet e diellit ngrihet në ajer
Mbërrin cicërimi i gëzueshëm i saj
Gjeti folenë

Dhe prap dikush më tha
Erdh pranvera
Por unë nuk e besova

Erdhe ti tek unë
Me ato flokët e verdhë
Me një bluzë të hollë
Mbuluar supet e njomë

Nëpër sytë e tu
اelte lule limoni
Nëpër buzët e tua
Pikonte erë limoni
E besova
Erdh pranvera
Kishte ardh pranvera

Qendroi dallëndyshja e varrur n'fole
flatrat e lehta i rrihte në erë
qielli i pafund dhe dielli u futen në krahët e saja
dhe prap dikush më tha, erdhi pranvera
por unë nuk e besova...

Erdhe ti tek unë
Me ato flokët e verdhë
Me një bluzë të hollë
Mbuluar supet e njomë
Nëpër sytë e tu
اelte lule limoni
Nëpër buzët e tua
Pikonte erë limoni
E besova
Erdh pranvera
Kishte ardh pranvera
Marita Zimmermann
5 years ago
Teksti i kenges eshte i Fatos Arapit.Nje realizim i perkryer bashkepunimi artistik i kompozitorit Pjeter Gacit,,me poetin Fatos Arapi.Kenga u paraqit neFestivalin e 11 te kenges .
Marita na qenka e martuar me te huaj :D
 
Last edited:

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Frederik Ndoci - Zonja Shkoder

Zonja Shkoder
Nji kange du me ta kendu
Kaq larg nga ti
Shume me ke mungu.

Na ikem, te braktisem,
udhe te mbare pa na beku,
ti qan atje per ne,
per ty na qajme ketu.

Kjo kange vaji,
qe te kushtohet ty,
le ta shuj' pak mallin
e times rini.

Ah, e di se kurre
S' me tret jo dheu i huj
Po te lutem loce
Nji vorr n'dhe tand ma ruj.

Liqenit t' Shkodres,
ketu nane, si k'nojme
Rozafatin tone,
ne k'tu, nuk e shikojme.

Mbi rrugicat tuja
Tani ma nuk vrapojme,
Rinia jone..
Aty si ta harrojme.

Na mungon balta jote, gazi pa kufi,
karajfilat e tu, plot hijeshi
nje syzeze e heshtur, perkarshi
ai cift pellumbash, qe sillen n' ajri.

Dielli kur del, mbi maje t' Sheldise
Vajit t'permallshem, bylbyli tek ja nis
Jargavanat e tu, bukuri e rralle
Ah, ma gjen nje burre ta duroje k'te mall.

Shkodra e Zonjes,
plot halle sot po fsheh
Thone thinjet Taraboshi,
Cukali thojn' ka re.

Zemra ime e ngrime,
kendon ktu „Lulebore"
shoket qe m' rrethojne
buz'qeshin me zor.

Ah, ketu larg nga ti,
askush s'u ba poet
ne gjunje, i perlotun
s'bahet kerrkush mbret.

Per shkodranet larg
ma e hillet pleqnia,
tek veshi ushton:
„Vllazniaaa!"

Na mungon balta jote, gazi pa kufi,
karajfilat e tu, plot hijeshi
nje syzeze e heshtur, perkarshi
ai cift pellumbash, qe sillen n' ajri.

Dielli kur del, mbi maje t' Sheldise
Vajit t'permallshem, bylbyli tek ja nis
Jargavanat e tu, bukuri e rralle
Ah, ma gjen nje burre ta duroje k'te mall.
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Frederik Ndoci - Ah ky mall

Ah kaq larg nga ti,
Me jep pak kaltersi, te them sa sy ka qielli!
Nga vendlindja larg,
Kerkoj pak ngrohtesi, por sa pak ngroh dielli!
Ne lotet e mallit tim.
Kur marrim dashuri, lexojme sa sy ka malli,
Prej larg vjen ky afsh, qe zemrat na i perflak!

Ne shteg te mallit Rozafa m'del!
gazmend shkodranesh kam,
Atje une jam, kur s'jam,
Ne ditet kur mungoj! Tane çastet kur kendoj,
Mos me rrej me lulebora e karajfila!
Moj zoje e rande,
O moj hyjnorja jeme,
lulebore je vete.

Sa blu me dhe ne prag o zot,
Ky lum ky det, pulbardha mbi liqen qe lot!
Ky fllad qe jete me jep kur fryn!
Po zgjon kujtimin qe nuk flet,
Oh jargavan per mall, oh moj maranxe e rrall,
Kur na nis, si na pret! Sa kujtime tret!
Kjo zemer qe kaq fort po dhemb!
Si mozaik te shtrohet loce mbi kalldrem!
Sa do me fat kam kene,
Ne bote me lule rrethu plot,
Por kur nuk jam me ju, vec jaret mike i kam!
Si ne qiell e mbi det i permallur jam!
SA MALL O SHKODER KAM!!!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Ushtria e Kosovës

Hej more hej
Jemi gjak ilir, kurr s'tutem
hoj në ketë tokë e kem mbrojt çdoher
me grykë të pushkës...

Se jem Shqipe me dy krena
kuq e zi deri në vena...
Brez pas brezi e dham besen
për këtë tokë e japim jetën...

REF.:
Jam gjak dardan, jam Iliri
jam ushtar i Shqiptaris
tash dy ushtri Kosovë-Shqipëri
o Adem tash ne na ki....Hej moj serbi
tash ke punë me dy ushtri
gati na ki me luftu
për nder e për liri


Se jem Shqipe me dy krena
kuq e zi deri në vena...
Brez pas brezi e dham besen
për këtë tokë e japim jetën...

REF.:
Jam gjak dardan, jam Iliri
jam ushtar i Shqiptaris
tash dy ushtri Kosovë-Shqipëri
o Adem tash ne na ki....Se jem Shqipe me dy krena
kuq e zi deri në vena...
Brez pas brezi e dham besen
për këtë tokë e japim jetën...

REF.:
Jam gjak dardan, jam Iliri
jam ushtar i Shqiptaris
tash dy ushtri Kosovë-Shqipëri
o Adem tash ne na ki....

Meti dhe ShemiNe e duam vendin tonë...........
:zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer::zemer:
 

Guest20

Larguar✌👋

Fjalet u tremben nga ne
Pyes veten , s’gjej pse
Per ty te vuaj , s’ja vlen
Me nuk jam
Me s’me gjen

Uuuhuhu
Shkoje koken , mos e kthe
Uhuhuhu
Qe nga sot nuk me ke

Aaa aaa aaa
Isha oqean
A-a-a-a
Nje pike uje se ka-a-am
Ti e thave krejt

(2x)
Dikur me thoje perje-e-et
Tani mbetem shkre-e-et

Edhe pse qan me pendim
Mbylli dyert shpirti im
Trupi me dridhet purtek
Mos me fol , mos me prek!

Uuu
Shkoje koken mos e kthe
U-u-u
Qe nga sot nuk me ke-e
Isha oqean ...
Nje pike uje se ka-a-am
Ti e thave krejt
(2x)
Dikur me thoje perje-e-et
Tani mbetem shkre-e-et
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

...per Kosoven e dashur... Amaneti I Mergimtarit


heej po ua them dy fjal te verteta
ne mergim s'kalohet jeta
kam kalu shum halle, derte
kam kalu ne male, dete
skam lan ven per pa shetit
ne evrop e n'amerik

heej po u baj be ne kta dy sy
pasha thinjat qe i kom n'kry ,
pasha rrudhat qe i kom n'ball,
pasha Zotin qe m'ka fal,
pasha plagt qe i kam ne shtat ,
ne Kosove do t'vdes rahat.

heej kam pa bote e qytetrim
kerkun s'pash si vendin tim
rahat gjumin kun se bana
veq n'Kosovë me qonte andrra
pa ndegjo zogu i shqiptarit
amanetin e mergimtarit
nga do t'vini nga do te shkoni
heejj kurr Kosoven paj mos e harroooni.


Sefedin Duraj


 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Yll Limani - Najhere
I kom majt syt mshel per mos me t'pa tu ik
E kom majt kryt nalt edhe pse komt mu kane dridh
Jom munu me marr frym thell, edhe shpirtin me qetsu
E me t'lon me shku, e me t'lon me shku...e me t'lon me shku

Po nese dhimbja vjen miresevjen veq me kon me ardh ma shpejt
mem pushtu sa ma heret qaq ma mire, se nuk muj e spo du
ditet njo ka njo mem shku tu menu per tyyyy.

REF: E najher nese muj une me t'harru najher, Nese muj une zemren prap me qel, e me dal dielli me ndriqu najher, najher,e najher
Najher nese malli per mu t'merr, Dije dyrt e zemres teme jon qel
Jom n'venin e njejt ku m'ke lon at'her, najher, najheeeeer...

..E peshen e dashnis vet e kom majt n'krah, skom lyp prej teje
kurr kurgjo. E n'rrugen qe je nis nuk o rruga e dashnis,
nuk ki me mrri kurr fundin e saj.
E nese nje dite m'kujton, shpresoj qe ka me kane per te mire
Mos meno per mu qysh jom...
Po nese dhimbja vjen miresevjen veq me kon me ardh ma shpejt
mem pushtu sa ma heret qaq ma mire, se nuk muj e spo du
ditet njo ka njo mem shku tu menu per tyyy...
REF: E najher nese muj une me t'harru najher nese muj une zemren prap me qel, e me dal dielli me ndriqu najher, najher,e najher..
Najher nese malli per mu t'merr dije dyrt e zemres teme jon qel
Jom n'venin e njejt ku m'ke lon ateher, najher.

Nese muj une me t'harru najher,
Nese muj une zemren prap me qel,
E me dal dielli me ndriqu najher...najher
Najherr nese malli per mu t'merr dije dyrt e zemres teme jon qel
Jom n'venin e njejt ku m'ke lane ateher, najher.

REF: E najher nese muj une me t'harru najher nese muj une zemren prap me qel, e me dal dielli me ndriqu najher, najher,e najher..
Najher nese malli per mu t'merr dije dyrt e zemres teme jon qel
Jom n'venin e njejt ku m'ke lon ateher, najher.
 

Guest20

Larguar✌👋
Olsi Bylyku,Lorenc Hasrama.
Si te flas.


[Lorenc:]
Mendova se do ishim të dy
Mendova do jetonim të dy
Dorën tënde që më zgjon
E më puth e përqafon
Ku je ti ×2

E sa herë që të shikoja në sy
ثngjëjt më xhelozonin për ty
Sot kjo zemër i kupton
Sot që ti pa fund mungon
Ku je ti ×2

Vetëm hajde merrëm që të vij tek ti
Vetëm hajde merrëm të jem aty tek ti
E nëse vjen më gjen ne shi duke fshehur lot't e mi
Ti vetëm hajde merrëm të lutem që tani

[Olsi:]
Si të flas kur s'të kam të them të dua
Si të eci kur nuk kam un duart që ecin me mua
Si të shoh kur ti ishte portreti i preferuar
Si të dëgjoj kur simfonia më e bukur ësht' larguar
Një foto po e vendos në cep të komodinës
Sa herë që t'vij t'ulem t'jap rrëfimet e ditës
Them që më mungon brenda meje ti jeton
Le t'më thonë që jam i çmendur se i çmen' pa ty po rroj
Po t'fol me mllef se kom dashnin e teprume
Po shkrujn damarët jo dora n'mënyr t'pakontrrollume
Lumturi e vizatume n'mozaik të shpirtit tim
Solle ngjyra në kët galeri të mbush me zhgarravin
Nuk mund të t'shaj nuk mund të t'prek më fal kur iki
Dhe të lutem që të kthehem tek i njëjti përqafim që zbutem
Un po bërtas që me ty un prap të ulem
Krenaria e burrnis përpara dashnis përkulet

[Lorenc:]
Vetëm hajde merrëm që të vij tek ti
Vetëm hajde merrëm të jem aty tek ti
E nëse vjen më gjen ne shi duke fshehur lot't e mi
Ti vetëm hajde merrëm të lutem që tani

[Olsi:]
M'ka marr malli për frymën kur ti qaje kur un nuk vija
Dreqin dua të të prek flokët dhe trupin dhe të ngrija
Un nuk mund të shaj askënd prandaj qetsin ma jep vec pija
Ti më fal që s'të dhurova jetën si fotografia

[Lorenc:]
Ti vetëm merrëm...
Të jem aty, të jem aty tek ti
E nëse vjen më gjen ne shi duke fshehur lot't e mi
Ti vetëm hajde merrëm
Të lutem që tani.
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Atje ku je
Emrin tim maje
Fije-fije
Zanin tim maje

Vetem zemren mu ma le
Se kam aty kujtime x2

Sa pom duket sikur mnjohe dje
Fajet tua mua pse mi le
Aminin, aminin tim prap ke
Amini, amini im ti je

Ami se ke sa ma pak faje
Jo nuk i jep
Se ke shum faje

Vetem zemren mu ma le
Se kam aty kujtimex2

Sa pom duket sikur mnjohe dje
Fajet tua mua pse m'i le
Aminin, aminin tim prap ke
Amini, amini im ti je

Duaj ta duaj si sot
Sa e du, sa e du, sa e duuu
S'mundem un po ka zot
Pa mu, pa mu, pa mu

Sa pom duket sikur mnjohe dje
Fajet tua mua pse mi le
Aminin,aminin tim prap ke
Amini,amini im ti je


Ronela Hajati

Amini
 

Mogli

Milf hunter in progress !!! :D
Stine-ishe ti

Merri duart që të preken
Merrmi edhe sytë që të shikojnë
Merrma edhe ndjenjën
Që këtu brenda të përvëlon
Merri këmbët që erdhën tek ti
Merrma dhe mendjen
Që të mendon
Merrma edhe puthjen
Të lutem, merrma edhe jetën

Harroje se ekzistova
Harroje se jetova për ty
Harroje se dikur të desha
E të besova unë ata sy
Merri, të gjitha janë të tuat
Se dua t’jesh e lumtur ti
Veten time s’e shikoj
E kam humbur, s’ekziston

[2x]
Ishe ti që më dhurove dashurinë
Ishe ti që më dhurove lumturinë
Ishe ti, që t’gjitha mi more
Tani ike, u largove
Perandore e ndjenjave t’mia
Mos përfito nga dashuria
Skllav do jem pa ty
Deri në moment që të mbyll sytë

Merre fjalën më të bukur
Merre dhe fjalën “Të dua”
Merrma edhe ëndrrën
Që të mos jesh me mua
Merre edhe emocionin
Të lutem, merre edhe xhelozinë
Merri të fshehtat e mia
Aty gjendet dashuria

Harroje se ekzistova
Harroje se jetova për ty
Harroje se dikur të desha
E të besova unë ata sy
Merri, të gjitha janë të tuat
Se dua t’jesh e lumtur ti
Veten time s’e shikoj
E kam humbur, s’ekziston

(Ishe ti)
[2x]
Ishe ti që më dhurove dashurinë
Ishe ti që më dhurove lumturinë
Ishe ti, që t’gjitha mi more
Tani ike, u largove
Perandore e ndjenjave t’mia
Mos përfito nga dashuria
Skllav do jem pa ty
Deri në moment që të mbyll sytë
 

Cuni_Cerriks

Antar Aktiv
Po thu se me do po thjesht nuk kam kohe
unë dhe ti do dalim por sonte joo
hajde mu afro stilin ma trego
e embel ekzotike krejt clubin po terbo
nuk dalim dot te hene..nuk dalim dot te marte
ftyra jote hot dhe trypi yt i zjarrt
ti thu se me do baby skam kohe
dalim nje ditë tjeter sepse sonte nuk booo 😜😜
 
Top