• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Të konsumosh apo jo makarona në darkë? Ja përgjigja

Hera

Βιβλίο φάγος
[h=1]Të konsumosh apo jo makarona në darkë? Ja përgjigja[/h]
Pavarësisht gojëdhënave të shumta, që flasin për rëndim të stomakut apo probleme me tretjen, të konsumosh makarona në vaktin e darkës nuk është e dëmshme.

Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë.
[IMG2=JSON]{"alt":"Kliko per me shume info","data-align":"none","data-size":"full","src":"https:\/\/lajmifundit.al\/wp-content\/uploads\/2019\/02\/690x90-3.gif"}[/IMG2]

Në të rezulton se nëse ky ushqim i thjeshtë dhe i dashur për shumicën e popullsisë botërore, konsumohet në mbrëmje, ka efekte pozitive në organizëm, qetëson, nuk shëndosh dhe lehtëson gjumin.

Madje sipas studimit, nëse makaronat konsumohen në orët e fundit të ditës në ato raste kur vuajmë nga pagjumësia apo jemi të stresuar, përmirësion ndjeshëm gjendjen tonë, falë përbërësve si triptofani dhe vitaminat e grupit B.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vetem se s"duhet tepruar ne sasi dhe makarona me salca me shume yndyrna ,se pastaj behen te renda per stomakun dhe organizmin ne pergjethesi.
 
Eshte e vertete,brumrat duhen evituar ne menyre kategorike ne oret e vona
une zakonisht kur kam uri para se te fle i fus nje kos :p
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Per inatin tend do ha buke me kos dhe sheqer lol
po kete e di edhe bufi qe kosi perdoret neper dieta
Hidhi dhe pak arra:p
Nuk thashe ne asnje moment qe nuk perdoret per
Dieta.... por jo gjithcka qe perdoret per diet eshte entirely fat free
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Te konsumosh pse jo? Nje jete kemi thonte gjyshja ime...hani se atje ku te veni s'ka me per te ngrene hahaha
Se di kur njeriu heq temthin sikur i humbet dhe shqisa e shijimit...
Ose ndoshta keto qe po ham vitet e fundit na duken bajat..pa shije dhe pa deshire e neps per ti ngrene...
 
Top