• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Shpiket pajisja që kthen mendimet në fjali

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
[h=1]Shpiket pajisja që kthen mendimet në fjali[/h]
9127580-6644101-image-a-8_1548765921590.jpg

Shkencëtarët kanë ndërtuar një pajisje që do iu vijë në ndihmë njerëzve që nuk flasin. Krijimi është shpallur si “ndryshim i jetës” për ata që nuk janë në gjendje të komunikojnë me botë përreth. Sistemi pionier kombinon fuqinë e sintezuesve të të folurit dhe AI ​​(inteligjencës artificiale) për ta kthyer aktivitetin e trurit në fjali të kuptueshme. Ajo bazohet në të njëjtën teknologji të përdorur nga Amazon Echo dhe Apple Siri dhe pajisja ofron shpresë për pacientët e paralizuar që nuk janë në gjendje të flasin.

Profesori i inxhinierisë elektrike Dr Nima Mesgarani në Universitetin e Kolumbisë, Nju Jork, shpreson se shpikja e tij do të jetë ndryshimi i jetës për mijëra individë të goditur. Ai tha: -“Zërat tanë na ndihmojnë të na lidhin me miqtë tanë, prandaj humbja e fuqisë së zërit ndaj lëndimeve apo sëmundjeve është kaq shkatërrimtare. Me studimin e sotëm, ne kemi një mënyrë të mundshme për të rivendosur atë pushtet”.

Profesori Mesgarani shtoi: ‘Në këtë skenar, nëse përdoruesi mendon se ka nevojë për një gotë uji , sistemi ynë mund të marrë sinjale të trurit të gjeneruar në mendim dhe t’i kthejë ato në një fjalim sintetizues, verbal.

Profesori i inxhinierisë elektrike Dr Nima Mesgarani (foto) në Universitetin e Kolumbisë, Nju Jork, shpreson se teknologjia e re do të ndryshojë jetën për mijëra individë të goditur. Kushdo që ka humbur aftësinë e tij për të folur, qoftë përmes lëndimit apo sëmundjes, do të ketë shansin për t’u lidhur me botën rreth tyre’.

Përktheu: Gazeta Shqip
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Bravo njerezve qe mundohen te shpikin dhe bejne shpikje te tilla per ti arfhur ne neihme njerezimit ....nje bravo e madhe
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Kur lexon,apo takon njerez qe kane probleme te tilla fizike,si degjimi,shikimi,atehere shpesh kuptojme se sa grinavec behemi ne perditeshmerine tone,qe ankohemi.
Shkenca nje drite ne erresiren e botes se tyre.
 

WxP

Antarë i Respektuar
kjo do te thote se bota mund te ket edhe me shune inteligjence ne te ardhmen ;)
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Kur inteligjenca artificiale te tejkaloj ate njerezore...fundi i botes eshte ne dere...thjesht hapeni ate
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Kesaj i thon t'qifsha mesuesen e Alfabetit :esp:

megjithate per shume njerez ne nevoje eshte nje perpares ;)

kam pershtypje se nuk do instalohet ketu ne Fv se vaj halli per mendimet tona :pasqyr:
 
Top