• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sharmi i përjetshëm i katedraleve.

Sharmi i përjetshëm i katedraleve, bukurija dhe madhështija e tyre të përjetshme, ngjallin admirim dhe surprizë edhe sot pas disa shekuj nga ndertimi i tyre.
Arkitektura nga të cilat dalin ekzemplarë të mrekullueshëm që ekzistojnë në Itali etj, shprehet përmes monumenteve të formave: gjithçka duhet të ngjallë çudi dhe befasi dhe kjo është e dukshme mbi të gjitha në pjesët e sipërme të mbrendshme që janë gjithmonë shumë të përpunuara dhe të dekoruara.
Në shumë qytete në shekullin XVII, morën një fizionomi të ndryshme; në akset e reja rrugore u krijuan duke shkatërruar lagjet e vjetra mesjetare. Pallatet, sheshet dhe kishat u ndërtuan me një qëllim të fortë skenografik, duke synuar të ngjallnin habi dhe admirim te spektatori.
Në këtë temë do publikojmë disa ambiente të zgjedhura nga katedralet e pallatet më të bukura ku mund të jenë nëper botë ;)

ps. Mos më pyesni se ku ndodhen sepse do më merrnin një kohë extra që të bëj kërkimet. Prandaj shijoni bukurinë pa dikur ku ndodhen :)
ae0f6bc65a3e7f1f95a1eae9ccde58da.jpg


551313c88c68119f36c1827f3fb1253b.jpg


40b55c67ec4f36196f27c8f465950c34.jpg
 

Komentet

@Soulmind janë të vetmit që kanë qeveris ne shekuj. Edhe mbretëritë ishin nën sundimin e tyre ;) Të vetmit me $$.
Besimi nuk ka lidhje fare me artin si dhunti, pavarsisht që talenti i artistit është shkrirë më sfond religjoz.
Ka si s'ka. "Driving force" ne Art eshte koncepti Laur. Dhe per te arrite ate filozofi apo koncept qe deshiron mund ta sjellesh ne 100 forma kreative. Ana materiale eshte mjeti qe perdoret per te arrit idene tende. Pastaj talenti i artistin sigurisht mund te pikturoje(meqe ke sjelle shume piktura ne shembuj) cdo gje, ama ato panorama ilustrative kishin mesazhe fetare pas tyre. PSe filluan te shkonin vertikalisht lart me vone? Per te simbolizuar arrtijen ne qiell, etj etj. po ti kapesh krejt elementet ti analizosh tek tek te gjitha kishin filozofi te krishtere pas. Dhe s'keni pse ta mohoni, perkundrazi eshte vlere qe duhet ruajtur dhe trumbetuar me te madhe mendoj une. Do thuash ti a do arritej ajo pune po te mungonte "$$" ?! pa $$ asgje nuk arrihet, as sot.

Nejse, meqe keni sjell vetem shembuj nga shtete tjera une po sjelle kishen e Shen Merise ne Berat, mendoj eshte nder me te bukurat ne Shqiperi

 
Top