• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Serenata Korçare

WxP

Antarë i Respektuar
SERENATA KORCARE

DESHA TE RROJA NE VETMI

Desha te rroja ne vetmi
larg syve dhelperore,
larg buzeve plot helmati
po s'rrohet pa dashnore

Kerkova sycka qe te gjej
qe qajne per dashurine,
por gjeta sycka te genjeshtra
qe kane brenda dhelperine.

Shkuan-e,
minuta te embla - dhe perseri u ndame
dhe sa premtime syte e tua me lane,
qe s'do ti shohe me kurre.

Kerkova buzkat qe ti gjej,
te pa puthura ndonje here,
por gjeta buzka te genjeshtra
te puthura shume here.

Shkuan-e,
minuta te embla - dhe perseri u ndame
e sa premtime buzet e tua me lane,
qe s'do ti shoh me kurre.

Ah, te thote,
te gjitha sa shpresuam ne kete bote
dhe sa premtime buzet e tua me lane,
qe s'do ti shoh me kurre.
 

WxP

Antarë i Respektuar
NJE DITE TE BUKUR MAJI

Nje dite te bukur maji ty te takova
nene korie futur nen nje lule,
lulet e majit per ty i enderrova
bukurine ne shpirt vec ti ma prure.

Po tani je vyshkur me s'ke ere
lulete tua mua s'kane me vlere
nuk je ti lulja e bukur e dites se majit
por je lulja e kenges time te vajit.

S'me harrohen vitet - kur rinia
sa here rrembehej ajo nga dashuria
ishe e vogel atehere, vajza ime,
s'mendoje tjeter vecse per enderrime.

Po tani je vyshkur me s'ke ere
lulet e tua mua s'kane me vlere,
te kujtoj perhere moj lulja ime
ndonese je kaq larg kesaj zemres.
 

WxP

Antarë i Respektuar
KA DALE HENA DHE NDRICON

Kur del kjo hene dhe ndricon
cdo zemer e gezon.
E mjera une sa fort qe te du,
megjithese me ke tradhetu.

Do te eci e do ti them dy fjale
ja me duaj - ja me vra.
E mjera une sa fort te du,
megjithese me ke harru

Ate qe desha aqe shume,
iku, me la ne gjume.
Iku, me la, me tradhetoi
me nje tjeter dashuroi.
 

WxP

Antarë i Respektuar
KITARRA IME VAJTON

Kur u takuam te vegjel ishim,
u dashuruam - brenga nuk kishim
por dashuria nuk lumturoi
se perendia, ah, me denoi.

Mbeta me shpirt te vrare
qe kur se jemi ndare,
qekur se jemi ndare
zu zemra po renkon:
Pra eja mos me lere,
me puth edhe nje here,
me puth dhe nje here
pastaj vdekja ime te bjere
e te mbaroj.

Kitarra ime vajto
per dashurine qe u shua,
bjer ti me renkime, mos pusho,
se vetem ti me mbete mua.

Ike menjehere ne dhe te huaj,
me le te mjere - ndaj dhe po vuaj,
sa shpejt e harrove dashurine tone
aspak s'mendove - prapa ke le.

Vajto ti kitarra ime,
vajto ti zemren time
shkoi vajza fluturoi
nje tjeter dashuroi,
nje tjeter dashuroi,
mua zemren ma coptoi
prandaj dhe po vajtoj.

Kitarra ime vajto
per dashurine qe u shua,
bjere ti me renkime - mos pusho,
se vetem ti me mbete mua

Bjere ti me renkime, mos pusho,
se vetem ti me mbete mua.
 
Serenata Korçare

Serenata Korçare​

Bulevardi Korces​

Bulevardi i Korçes ka vajza pa mase
dalin e shetisin pa lejen e mamase
Veshur paliçeta, hipur biçikleta,
dhe u thone djemve, hajde tungjatjeta

Jam jam e mire, s'jam s'jam e mire
dhe ne jam e mire, jam per veten time
Jam jam e mire, s'jam s'jam e mire
dhe ne jam e mire, jam per veten time

Kur vjen behari çel qershia
vajza te bukura, façka pa puthura
andej kendej kerkojne djemte,
duan te lozine te qeshin.​

Te rashe nga pas​

Te rashe nga pas moj te rashe nga pas,
rruges kur shkoje per ne gjimnaz.
Te rashe nga pas moj po ti me ike,
rruges kur shkoje pedagogjike.

Dhe te thashe moj dy tri fjale
se une ty te dashuroj, jo jo
çapkene,çapkene e vogel oo

Dhe te thashe moj dy tri fjale
se une ty te dashuroj, jo jo
çapkene,çapkene e vogel oo

Ne moshen e dashurise

Ne moshen e dashurise
kur isha 20 vjeç,
me dhimbje mora rrugen
vasho per ne kurbet
me dhimbje mora rrugen
vasho per ne kurbet

Te lashe une ty moj Tane
te lashe moj ne vetmi
Tanen dhe Korçen time
valle do t'i shoh nje dite?
Tanen dhe Korçen time
valle do t'i shoh nje dite?

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syçkave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syçkave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe

I vetem ne kete bote
larg o ne Selanik
Tanen dhe Korçen time
valle do t'i shoh nje dite?
Tanen dhe Korçen time
valle do t'i shoh nje dite?

Nena nga larg me shkruan
se Tana eshte martuar
tani s'mbetet gje tjeter
zemres t'i ve nje gur
tani s'mbetet gje tjeter
zemres t'i ve nje gur

Mendoja mendoja
mes dhimbjesh kujtoja
shkelqimin e syçkave te saj
se shkoi dashuria, se shkoi lumturia
po vyshket venitet ajo vashe.​O moj korçare​

Ne mes te nates ne qetesi
ti ne ballkon me rrije
Une te veshtroja me embelsi
o moj korçarja ime

O moj korçare sa e bukur je
me ato naze porsi nuse e re
dhe kur me shkoje ti ne bulevard
zemrat tona digjen flake e zjarr

Fjalen e pare kur ma dhe
zemren ti ma coptove
dhe pse me ike pse me le
ne vetmi pa dashnore

 
Syçkat si ato te tuat

Syçkat si ato te tuat,
nuk gjenden ne dynja,
lum ai qe i ka shijuar,
frike nga vdekja nuke ka.
Falmi vash t'i puth njehere,
qe ta nxjerr ate sevda,
se ma mori zemren time,
dhe te qete nuk me la!

Mos me mundo moj nene,
mos me qorto moj nene,
syzeza ma ka shtene
me syne e saj te zi​


O Korça ime​

O Korçë e dashur,
po të këndoj këtë serenatë,
mallet e brengës
kur unë jam larg e ndiej për ty.

O Korça ime,
po të këndoj i përmalluar!
Këngën më të bukur
me sytë përlotur po të këndoj.

Korça ime e dashur për ty zgjodha
këngën më të bukur që të këndoj,
këngë që del nga zemra jonë e pastër,
o Princeshë e bukur ti ku je?

Kujtoj netët e bukura pranverore,
rrugëve të tua me kalldrëm;
vajzat me atë bukuri hyjnore,
e dëgjonim ne me mallëngjim.

Vajza edhe djem të dashuruar
këngën më të bukur të këndojnë;
si margaritarë ti i rrite
dhe kudo janë ty s'të harrojnë.

Për ty këndoj, për ty këndoj,
o Korçë e dashur ty të adhuroj!
Për ty këndoj, për ty këndoj,
qyteti i ëndrrave, jo nuk të harroj!
(2x)

Korça ime e dashur për ty zgjodha
këngën më të bukur që të këndoj,
këngë që del nga zemra jonë e pastër,
o Princeshë e bukur ti ku je?

Kujtoj netët e bukura pranverore,
rrugëve të tua me kalldrëm;
vajzat me atë bukuri hyjnore,
e dëgjonim ne me mallëngjim.

Vajza edhe djem të dashuruar
këngën më të bukur të këndojnë;
si margaritarë ti i rrite
dhe kudo janë ty s'të harrojnë.

Për ty këndoj, për ty këndoj,
o Korçë e dashur ty të adhuroj!
Për ty këndoj, për ty këndoj,
qyteti i ëndrrave, jo nuk të harroj!​


" Ora dy e nates "​
Ora dy e natës dhe moj
Trak e truk tek dera

(dy herë)
Ngrehu moj zemër ngrehu
Se moj na thau era

Penxheret e odës de moj
Këthyer nga lumi

(dy herë)
Ngrehu moj zemër ngrehu
Se moj na zuri gjumi

(dy herë)
Rakia, konjaku de moj
Dopjo moj po na vijnë

(dy herë)
Ngrehu moj zemër ngrehu
S'ta gjej moj dot shtëpinë

Bëmë zonjë dhëndërr-ë
Se jam djal'i ëmbël-ë
Se s'pi verën as rakin'
Po jam djalë për shtëpin'

Bëmë zonjë dhëndërr-ë
Epo se jam djal'i ëmbël-ë
Se s'pi verën as raki
Po jam djalë për shtëpi

(dy herë)
Se do ta kafshoj nishanin-ë
Që ma ke në faqen tënde

(dy herë)
Mamanë ti hiç mos e dëgjo
Fillo te bësh të mira

Ma bën zemra rik-tik-tak
S'di se ç'fjalë të të jap
Se do ta kafshoj nishanin-ë
Që ma ke në faqen tënde

(dy herë)
Më thanë se të panë ty
Të qash me hidhërim për mua

Bëmë zonjë dhëndërr-ë
Se jam djal'i ëmbël-ë
Se s'pi verën as raki
Epo jam djalë për shtëpi

(dy herë)
Se do ta kafshoj nishanin-ë
Që ma ke në faqen tënde​
 
NJE DITE TE BUKUR MAJI

Nje dite te bukur maji ty te takova
nene korie futur nen nje lule,
lulet e majit per ty i enderrova
bukurine ne shpirt vec ti ma prure.

Po tani je vyshkur me s'ke ere
lulete tua mua s'kane me vlere
nuk je ti lulja e bukur e dites se majit
por je lulja e kenges time te vajit.

S'me harrohen vitet - kur rinia
sa here rrembehej ajo nga dashuria
ishe e vogel atehere, vajza ime,
s'mendoje tjeter vecse per enderrime.

Po tani je vyshkur me s'ke ere
lulet e tua mua s'kane me vlere,
te kujtoj perhere moj lulja ime
ndonese je kaq larg kesaj zemres.KA DALE HENA DHE NDRICON

Kur del kjo hene dhe ndricon
cdo zemer e gezon.
E mjera une sa fort qe te du,
megjithese me ke tradhetu.

Do te eci e do ti them dy fjale
ja me duaj - ja me vra.
E mjera une sa fort te du,
megjithese me ke harru

Ate qe desha aqe shume,
iku, me la ne gjume.
Iku, me la, me tradhetoi
me nje tjeter dashuroi.
KITARRA IME VAJTON
Kur u takuam te vegjel ishim,
u dashuruam - brenga nuk kishim
por dashuria nuk lumturoi
se perendia, ah, me denoi.

Mbeta me shpirt te vrare
qe kur se jemi ndare,
qekur se jemi ndare
zu zemra po renkon:
Pra eja mos me lere,
me puth edhe nje here,
me puth dhe nje here
pastaj vdekja ime te bjere
e te mbaroj.

Kitarra ime vajto
per dashurine qe u shua,
bjer ti me renkime, mos pusho,
se vetem ti me mbete mua.

Ike menjehere ne dhe te huaj,
me le te mjere - ndaj dhe po vuaj,
sa shpejt e harrove dashurine tone
aspak s'mendove - prapa ke le.

Vajto ti kitarra ime,
vajto ti zemren time
shkoi vajza fluturoi
nje tjeter dashuroi,
nje tjeter dashuroi,
mua zemren ma coptoi
prandaj dhe po vajtoj.

Kitarra ime vajto
per dashurine qe u shua,
bjere ti me renkime - mos pusho,
se vetem ti me mbete mua

Bjere ti me renkime, mos pusho,
se vetem ti me mbete mua.​
 

milva

Anëtar Aktiv
Serenatat...eh sa te bukura jane ato....por ketu jane vetem tekstet e disave nga ato po nqse dikush qe i ka qef degjon edhe muziken e tyre do befasohet dhe do te mrekullohet nga mjeshteria e duarve korcare qe i shoqerojne aq bukur me kitara!Serenatat jane kenduar ne qytetin e serenatave qe ne kohe te hershme...ishte nje metode shume e bukur e djemve te rinj korcare qe u kendonin te dashurave te tyre poshte ballkoneve per t'u shprehur dashurine nepermjet serenatave te krijuara enkas per to .Cdo tekst i nje serenate tregon nje dedikim per nje dashuri qofte kjo e realizuar apo e deshtuar...Qofte edhe per ndonje brenge te korcareve te cilet e shprehnin nepermjet telave te kitarave...Ja nje brenge e nje te shtruari ne nje senatorium te Korces ,ku lengonte i semure...
Gjashte muaj shkova ,o,per ne lice
Nate e dite mendoja ,per nje goce te re..
I semure isha ,shtrire moj ne krevat ...
Desha te kaloja ,me ate nje nate...

Doktori ,mamaja ,te koka me rri ..
Te me mbushin mendjen ,mos bej dashuri
Aman ,aman,aman,aman....
Se c'm'u dogj i shkreti xhan...
Per fjalen tende ,zemra moj po me qan...

Po e mbyll kete postim me dy vargje serenate te bukur...

Perse te rrit mamaja ,tyyyy
E ,perse te zbukuron ,kaq shume...
A ,mos te gjithe ,ty te kane zili...
Per ato sy e gush e faqe....


Pershendetje!
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Këngë Korçare

Ti Vetem Qaje....

Dashurova syt e bukur moj
syt e djallezise
me shkatrove me helmove moj
ma more rinine...(2x)

Ref.Ti vetem qaje spranoje te qeshje dhe therrisje si e mare moj hajde hajde...(2x)

Ne pijetore un jam ulur
dhe po pija vetem...
dhe pa ty un po mendoja moj
si te kaloj jeten... (2x)

http://www.youtube.com/watch?v=9oLMu4oiOt0

p.s edhe sdi nese eshte edhe se kontrollova :)
 

sabah

Anëtar i Respektuar
Titulli: Këngë Korçare

Kali i Bardhe

Kam kohë që dua të zë
nje kalë të bardhë
Të rend ditë e natë
bashkë me të nëpër savanë


Rend kali, rend unë, fryn erë
dhe shkelet bari ooo
Pse ik, pse largon, pse s'afrohet
vetë ai kalë

Rend kali, rend unë, fryn erë
dhe shkelet bari ooo
Pse ik, pse largon, pse s'afrohet
vetë ai kalë


Si punë e këtij kali të bardhë
është dashuria
Që s'pati mëshirë aspak për
lotët e mia


Urimet i çoj unë asaj
prej perëndisë
Që kurrë trishtim mos pastë
prej dashurisë


Urimet i çoj unë asaj
prej perëndisë
Që kurrë trishtim mos pastë
prej dashurisë

Vendosa dhe unë një ditë
që të largohem
Tek zhurmat, tek njerëzit dhe vajzat
të mos afrohen

Përpiqem mundohem të zë
at' kalë të bardhë
I vetëm t'jetoj bashkë me të
nëpër savanë
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Këngë Korçare

Kur nata Korcen e mbulon

Kur nata korcen e mbulon
dhe kafenete mbushen plot
atje qan zemra ime dhe vajton
dhe raki kerkon

Do te vij do te vij o moj xhan
me lot moj do te qaj
zjarrin e zemres time
ta shuaj moj me duhan

Do te vij do te vij moj shpirt
do te ulem dhe do te pij
zjarrin e zemres time
ta shuhaj moj me raki

Kjo kamarjerja jone sy zeze
na servir na buzeqesh
ajo rri bashke me ne
syrin na i shkel dhe raki na sjell

Do te vij do te vij o moj xhan
me lot moj do te qaj
zjarrin e zemres time
ta shuaj moj me duhan

Do te vij do te vij moj shpirt
do ulem dhe do pij
zjarrin e zemres time
ta shuaj moj me raki

YouTube - ‪FLAKA BALIU - Kur Nata Korqen E Mbulon‬‏
mua me pelqen ky versioni me shume :)
 
Top