• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sekuestrohen mbi 12 milionë kuaj deti, në treg vlenin 6 milionë dollarë

Hera

Dum Spiro Spero

Sekuestrohen mbi 12 milionë kuaj deti, në treg vlenin 6 milionë dollarë
Sekuestrohen mbi 12 milionë kuaj deti, në treg vlenin 6 milionë dollarë

Një anije me 12,3 milionë kuaj deti që të cilët po dërgoheshin në mënyrë të paligjshme në Azi është sekuestruar nga autoritetet peruane. Roja Bregdetare pikasi anijen “Adonay” rreth 200 milje detare larg bregut të qytetit `Kajao, duke e detyruar të kthehet më pas në portin më të madh të peshkimit të Perusë.


Zyrtarët thanë se kuajt e detit ishin marrë në mënyrë të paligjshme nga ujërat e oqeanit Paqësor dhe paketuar në 55 kuti me një peshë mbi 1000 kilogramë. E gjithë sasia është vlerësuar se vlen 6 milionë dollarë, që do të përfitohej duke u shitur në tregun ndërkombëtar. Hetuesit peruanë thanë se kuajt e detit konsiderohen “lëndë e parë” në mjekësinë popullore kineze dhe mendohet se luajnë rol në kurimin e shterpësisë, rënies së flokëve, astmës dhe artritit.
Peshkimi dhe shitja e kuajve të detit është ndaluar në Peru që prej vitit 2004. Policia arrestoi tre shtetas peruanë dhe një venezuelas, të cilët nëse shpallen fajtor mund të dënohen nga 3 deri në 5 vite burgim.
Image
Imagezeri shqip.net
 
Redaktimi i fundit:
Top