• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
une per ty qe je ateist kurgjo nuk kisha me than e kisha rrespektu mendimin tan po qe se kisha mujt por veq po e citoj një thanje te filozifit Ruso ( Kush nuk beson ne një fe ape ne krijusin e tij Ai ose është Psikopat ose ka Frik nga vetvetja) kshtu qe po me vjen keq me te thon qe edhe ne mesin e shkenctarve te medhej ka pas psikopata edhe ka me pas perseri.Kshtu qe mos te vjen keq nese je ne mesin e tyre po ti spom dokesh me kon shkenctar pos ky tjetri Flm per kohen qe ke gjet me lexue ehehe
LOL e mendove shume pastaj e the kete mo shoku hahahahahahhaduke mos besuar ne një fuqi qe nuk egziston zbulon vetveten dhe jo e kunderta sepse verbimi qe ke ti dhe shume te tjere nga feja nuk ju lejon te shikoni hunden tuaj por hunden e mjeshtrit qe ju verbon dhe per kete duhet pergezuar sepse ben pune te mire.....sikur keta oratoret qe verbojne njerzit dhe i mbushin me fanatizem ta perdornin kete per te miren e njerzve bota jone do ishte shume here me e mire ;)
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Vetonjo:
çfarë asht kjo lidhje midis majkrosoftit dhe injorantosaftave.
Mire,Ok zoti na ka dhan mand.Atehere marim një bebe dhe e cojne ne pyll dhe ja japim ta rrisi nji gorille.Kur te rritet ky femi,i cila ka mend qe sepse ja ka dhane zoti,a ka per te qene me mend apo pa mend?
Vemi te Rusoi dhe te ca don psikopata?
A je i sigurt ti qe Rusoi nuk ben pjes ne ata qe quan psikopata?
Rusoi,çfarë asht?Rusoi asht allaha numer 2 per ty?
E shikon si te ecin llogjika sipas ideve fikse dhe fiksimit te ideve dhe thenieve te te tjereve.Jeta asht ne levizje cuno,asht ne dinamizem.
 
Last edited:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Vetonjo:
çfarë asht kjo lidhje midis majkrosoftit dhe injorantosaftave.
Mire,Ok zoti na ka dhan mand.Atehere marim një bebe dhe e cojne ne pyll dhe ja japim ta rrisi nji gorille.Kur te rritet ky femi,i cila ka mend qe sepse ja ka dhane zoti,a ka per te qene me mend apo pa mend?
Vemi te Rusoi dhe te ca don psikopata?
A je i sigurt ti qe Rusoi nuk ben pjes ne ata qe quan psikopata?
Rusoi,çfarë asht?Rusoi asht allaha numer 2 per ty?
E shikon si te ecin llogjika sipas ideve fikse dhe fiksimit te ideve dhe thenieve te te tjereve.Jeta asht ne levizje cuno,asht ne dinamizem.
pa leje ska levizje pa leje ska dinamizem ;)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Nostra, përderisa nuk e ke pa ende ferrin mund edhe të thuash që më me dëshirë do të qëndroje në të sesa asgjëkundi, por nëse futesh aty mbetesh i dëshpruar dhe do të kërkoje të ishe "asgjëkundi". Në një ligjëratë që e kam ndëgjuar thuhej që nëse hapet vetëm një vrimë sa vrima e hundës nga ferri ajo do ta përbironte globin në të dy anët, e paramendo se sa është fuqia e nxehtësisë së tij, zjarri i kësaj botë në kundërshtim me zjarrin e ferrit do të të duket sikur klimë, e ti nuk mund ta mbash as për një sekond dorën në një poq të nxehur.
Zoti ta ka dhënë arsyen dhe lirinë e zgjedhjes, përdore logjikën dhe shiko përreth dhe në vetën tënde me siguri se edhe do t'a kuptosh.

Edhe prindi si prind, nëse të sheh që bën gjëra të këqija: shembull mirresh me drogë, me siguri se do të mundohet të të afrojë, të të tregoj që je në rrugë të gabuar, por nëse e sheh që t'i spo përmirsohesh të dërgon në ndonjë qendër rehabilitimi(pastrimi).
lool . ti bo sikur ke kalu pushimet ne ferr edhe vjen e na tregon tani si është ferri . ku e di ti si është ? asnji se di si është dhe ne egziton valle :D
vetem per 1 gje ju pergezoj un ju keni imagjinate shum te zhvilluar :D
 

another_reality

Super-Hero
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

- Zoti u vetkrijua, perse ne jo ?
Biblos edhe Genesis i kam lexu edhe nuk thote me as një ven qe zoti është i vetkrijuar

Zoti krijoi engjejt, ku me i bukuri dhe me i zgjuari prej tyre, ai i mbajturi me hater i Zotit i quajtur Lucifer u be armiku i tij sepse pati zili njerezit, krijesat e Zotit.

- Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?(qe ne kete rast ne njerezit dalin te pafajshem)
Mund te kena një liber ose një faqe interneti qe Luciferri është krijesa zotit ? Jo thjesht Luciferri por te gjith engjejt. Edhe prap po te ishte ashtu per mu nuk do ishte e drrejt te nderrhy zoti, tek veprimet edhe mendimet e secilit. Engel, njeri, kafsh cfaredo te jet.

- Nese Zoti është vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a është i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?
per mu nuk do ishte e drrejt te nderrhy zoti, tek veprimet edhe mendimet e secilit. Engel, njeri, kafsh cfaredo te jet.

- Ku është pjesa njerezore e fajit ne kete rast ? Kureshtjen nuk e mbollem ne, ne lindem me te apo u infektuam.
Gruja hangri mollen.

- Perse te mos mendojme qe Djalli është me i fuqishem se babai i tij ? S’është fakt i pakundershtueshem qe i biri te jete me i pushtetshem se i ati.
Ne Genesis thote qe krishti kishte fuqin e "zotit". Mund te bonde cdo gjo. Kristianismi beson ne Holy Spirit, Holy Spirit është fuqija shpirtrore qe kishte mar Krishti nga zoti.

- Perse te mos mendojme qe Djalli ferrin e ka per kundershtaret e tij, bashke me Zotin e tyre, apo babain e vet ?
Se para 2000 vjetesh pruni Krishtin ne toke, me tergu si duhet te jetojn njerezit edhe ca ka me shume randesi. I msoj njerzit qe te dune edhe te ndimojn njonin tjetrin pa BORXHE.

- Perse ta mendojme djallin si te keq, ai duket se shpesh na do e na është prane me shume se Zoti ?
Mas katastrofes te planetit earth, Zoti i tha Noes " Nuk kam per tu mar mo njerzimin ". Kushedi ka pune me planete tjera.

- A nuk ka nevoje Zoti per meshiren tone, ky deshtak i pameshirshem qe na denon per gabimet e tij ?
Feja ka bo një gabim shume te mella ketu. As një here zoti nuk ka kerku meshiren tone. Krishti e vetmja gjo qe donte, ishte te dum njerin tjetrrin.

- A nuk vuajne engjejt nga zilia per te qene “si” djalli ?
Atere engjejt do kishin shku me Djallin.

- Perse engjejt jane shume, djalli është vetem një dhe me i suksesshem se te tere bashke?
Djalli ka engjejt e vet, per me shume lexo : http://en.wikipedia.org/wiki/Satan | http://www.injil.org/TWOR/03.html

- Perse xhindet dhe fantazmat u shfaqen vetem pleqve te fshatrave me te thella ?
Se jan me te pafajshem.

- A ka kuptim parajsa apo ferri per logjiken njerezore, e mira pa te keqen apo anasjelltas ?
është një soj. çfarë do ishte e verteta po nuk kishte rrenen ? ca do ishte jeta pa vdekjen ? ca do ishte e drrejta pa padrrejtesi ? Si do e dalloshe zgjuartesin po mos te eksistonte budalliku ? çfarë do ishte fitusi po tjeret nuk humbin ? Edhe shume putje te tjera. E bukura me kto është qe zgillen gjitha me një pergjigje.

- Atehere kush e kuptoi valle kete dhe si na e shpjegoi qe ne e besuam ?
Krishti kishte 12 zence qe mas vdekjes, vazhdun ate qe krishti i kishte than.

- A erdhi i biri i Zotit ne toke dhe Zoti e vrau ?
Nuk e vrau zoti mos u ngatarro. E vraven njerzit.

- A e vrane njerezit dhe ai nuk e ndihmoi, e flijoi ?
Edhe me e keqa ktu është, qe kur Krishti ishte ne kryqe, Zoti ja mori fuqin. Parnej krishti bertit " Baba pse me le vete " . Zoti donte qe krishti te kaloj na gjitha fazat trruprore. Si lindja kshu edhe vdekja.

Shoku Nostra, nuk po pergjigjem per te tergu qe duhet te besosh, por thjesht ne kte bote, çfarë do ishte pytja po nuk kishte pergjigje ?Rrespekte lale!!!!!!!

Zoti im është Zoti.
 
Last edited:

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Biblos edhe Genesis i kam lexu edhe nuk thote me as një ven qe zoti është i vetkrijuar

Tani ndajeni menjen se na trashet . zoti është i vetkrijuar apo është krijes e ndonji krijuesi tjeter qe mund te na shfaqet kshu rastesisht dhe mund te jet me zot se zoti :D

---------- Post added at 14:50 ---------- Previous post was at 14:48 ----------

Gruja hangri mollen.

hajde gabim hajde . :D lool

---------- Post added at 14:58 ---------- Previous post was at 14:50 ----------

Nuk e vrau zoti mos u ngatarro. E vraven njerzit.


Me fal si munden njerezit te vrasin birin e zotit ? :eek: :O kaq i pashpirt ishe zoti sa e lejoj dicka te till ?

---------- Post added at 15:03 ---------- Previous post was at 14:58 ----------

Edhe me e keqa ktu është, qe kur Krishti ishte ne kryqe, Zoti ja mori fuqin. Parnej krishti bertit " Baba pse me le vete " . Zoti donte qe krishti te kaloj na gjitha fazat trruprore. Si lindja kshu edhe vdekja.

kam degjuar nga besimtaret qe zoti është zemer mire dhe mund te fale shum gabime njerezore nga me te ndyshmet . po filloj te dyshoj te zemergjersia e zotit . kur ka braktisur te birin imagjino ne te tjeret :D
 

another_reality

Super-Hero
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Me fal si munden njerezit te vrasin birin e zotit ? :eek: :O kaq i pashpirt ishe zoti sa e lejoj dicka te till ?
Njeriu vret edhe mamen e vet, baben, cunin edhe nuk do vrasi një te pa njohur ? Zoti la njerzimin te zgjelli rrugen qe do te mari, nuk është e drrejt te bej ate qe don ai kur shumica don një gjo tjeter.
Pse ti imagjinon një zot qe kur bon gabim ta fusi shpull, edhe kur vritesh te puthi gishtin.
kam degjuar nga besimtaret qe zoti është zemer mire dhe mund te fale shum gabime njerezore nga me te ndyshmet. po filloj te dyshoj te zemergjersia e zotit.
Po kur ti ke bo një vrasje ose një gjo te " Keqe ", si e pret ti faljen ? Te japi një akullore edhe te thote mos u merzit. Ajo gjoja keqe qe ke ber do te falet kur te jesh vetem " Shpirt ".

kur ka braktisur te birin imagjino ne te tjeret :D
Kur te kuptosh qe per zotin trrupi nuk ka asnji ranci, do te kuptosh qe kurr nuk ja lendoj shpirtin krishtit, por ktu lindin putje te tjera, " Kushedi po nuk i merte fuqin kur ishte ne kryq nuk do te vdiste kurr ", edhe prap se prati, ca randesi do kishte jeta pa vdekjen ?
 
Last edited:

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Njeriu vret edhe mamen e vet, baben, cunin edhe nuk do vrasi një te pa njohur ? Zoti la njerzimin te zgjelli rrugen qe do te mari, nuk është e drrejt te bej ate qe don ai kur shumica don një gjo tjeter.
Pse ti imagjinon një zot qe kur bon gabim ta fusi shpull, edhe kur vritesh te puthi gishtin.

Ore nuk e kisha ne kete prizem qe e ke mar ti . e kisha fjalen qe Biri i zotit me fuqi te mbinatyrshme vritet nga njerezit . edhe zotin un se imagjinoj hic se per mua nuk egziston . kupton gje ti nga kto qe shkruj un apo shkruj kot un ?

---------- Post added at 16:25 ---------- Previous post was at 16:23 ----------

Po kur ti ke bo një vrasje ose një gjo te " Keqe ", si e pret ti faljen ? Te japi një akullore edhe te thote mos u merzit. Ajo gjoja keqe qe ke ber do te falet kur te jesh vetem " Shpirt ".

ore mos me mer shembull konkret mua kape me njerezimin ne pergjithsi mos thuaj "TI" edhe rralloje cik ket ironin . Un nuk e besoj kete teorine e te qenit "Shpirt" prandaj se pres hic ate faljen .

---------- Post added at 16:27 ---------- Previous post was at 16:25 ----------

Kur te kuptosh qe per zotin trrupi nuk ka asnji ranci, do te kuptosh qe kurr nuk ja lendoj shpirtin krishtit, por ktu lindin putje te tjera, " Kushedi po nuk i merte fuqin kur ishte ne kryq nuk do te vdiste kurr ", edhe prap se prati, ca randesi do kishte jeta pa vdekjen ?

Ore kot me te pyt c'fare është shpirti ? si e koncepton ti Termin SHPIRT ?
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

nga kater ndarje qe ke bo ne shkrim, vetem te ndarja e dyte ato tri fjalet e fundit i ke me vend
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

nga kater ndarje qe ke bo ne shkrim, vetem te ndarja e dyte ato tri fjalet e fundit i ke me vend

he mer mo tallesh ti ? Kot flisni ju qe bazoheni ne 1 liber dhe cdo gje qe thoni e keni ne ajer .
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

cila është arsyeja qe sot 100% e feve predikojne besimin e verber ndaj perendise? a ka ndonje mundesi te njohim perendine ne realitet, ta takojme fizikisht e te komunikojme si njerez qe jemi ?

---------- Post added at 20:01 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

cili është besimi me i mire fetar dhe pse ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

a ka ndonje mundesi te njohim perendine ne realitet, ta takojme fizikisht e te komunikojme si njerez qe jemi ?
Nuk ka mundesi ne kete bote, pasiqe Zoti nuk është krijese, as trup natyror qe ze vend ne natyre e te kufizohet, pastaj te shihet me ane te shqisave te te pamurit. Kur dikush ta fut një shuplake, ti nuk e sheh dhimbjen por e ndjen ate. Zoti njihet nepermjet arsyes.

cili është besimi me i mire fetar dhe pse ?
Ai besim qe mbeshtetet ne argumente bindese dhe qe nuk ka kontradikta.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

cila është arsyeja qe sot 100% e feve predikojne besimin e verber ndaj perendise? a ka ndonje mundesi te njohim perendine ne realitet, ta takojme fizikisht e te komunikojme si njerez qe jemi ?

---------- Post added at 20:01 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

cili është besimi me i mire fetar dhe pse ?
Arsya qe sot 100% e feve predikojn besimin e verber,,esht se nga ditlindja e tyre,,ato filluan ta mbulojn me genjeshtra besimin e shendosh,,
edhe pse nuk duhet shum koh per ta kuptuar kte,,,per ta kuruar nevoiten vertet shum.
per sa i perket pjeses se dyt te pyetjes,,un besoj se gjithmon ka një mundesi,,dhe ne kte koncept esht vetem një mundesi e till,

personalisht zotin ne form njerzore mund ta takosh vetem duke dal para pasqyres dhe duke folur me veten,,duke i hapur zemren vetvetes,,,
kshtu mund ta takosh zotin personalisht,,por mund te flasesh me te,,,vetem ne lidhje me gjera qe kan te bejn me botkuptimin e qenjes tende njerzore,,
nese deshiron at´her qe te flasesh me zotin mbi natyren,,,at´her ti duhet te dalesh ne natyr,,sepse një pjes e tij qendron aty posacerisht per te demostruar pranin e vet dhe rendesin qe ka prania e tij ku do dhe ne gjithshka.duke qen se natyra esht shtepia e te gjitha formave te jetes,,,ajo ka një mynyr te veten origjinale te shprehuri,,qe qenja njerzore nuk duhet te ndihet e ofenduar nese nuk mund ta kuptoj te gjithen,

persa i perket pyetjes se tret,,,

nuk dua te perzihem me besimin fetar,,,,,por un jam Besimtar,,qe besoj qe ka një fuqi te shejt,,e cila ka fuqi te bej mrekullira sic esht kjo te cilen ne e perjetojm,,por kjo sdo te thot se pres qe kjo fuqi te me ruaj mua apo te me favorizoj per dallim nga njerzit tjer,,apo qoft edhe nga forma te tjera te jetes,,

per suksesin dhe problemet qe kan te bejn me mua personalish,,BESOJ,,,ne aftesit e mia personale duke qen i bindur 100% se aty esht dhe Zoti,,per te cilin kam nevoj ne rrugen e qellimeve te mia.
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

kisha edhe një pyetje tjeter :

pse fete predikojne arsyetimin shpirteror dhe jo arsyetimin logjik dhe bien shpesh here ndesh me konkluzionet shkencore ?
 
Last edited:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

kisha edhe një pyetje tjeter :

pse fete predikojne arsyetimin shpirteror dhe jo arsyetimin logjik dhe bien shpesh here ndesh me konkluzionet shkencore ?
sepse nuk e njohin dimensionin e 3t,,,dhe si pasoj se din as vet te verteten,

prandaj bien shpesh her ndesh me njera tjetren,,,nderkoh qe e verteta qendron ne mes te tyre.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Ilirjam, kur ben dikush pyetje per besimtaret e feve, rri e degjo e prit çfarë pergjigje marrin e mos u pergjigj ti per ata se nuk te kane zgjedhur zedhenes. Kur te bej pyetje dikush nga besimtaret per ateistet ateher pergjigju nese te lejojne ateistet, sepse nuk je perfaqesues as i ateisteve!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Ilirjam, kur ben dikush pyetje per besimtaret e feve, rri e degjo e prit çfarë pergjigje marrin e mos u pergjigj ti per ata se nuk te kane zgjedhur zedhenes. Kur te bej pyetje dikush nga besimtaret per ateistet ateher pergjigju nese te lejojne ateistet, sepse nuk je perfaqesues as i ateisteve!
ktu tema nuk esht vetem per besimtaret e feve.

dhe ktu un jam perfaqsues i atyre qe i kam dhe me kan,,,un jap pergjigjet dhe opinjonin tim lidhur me temen dhe me pyetjet,,

ata jan te lir te vin dhe te japin pergjigjen e tyre,,,pikrisht sepse un sjam parfaqsus i tyre,,ata duhet te pergjigjen vet per ato qe perfaqsojn,
 

KRISTOBYLYKU

Antarë i ri
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

dua te te them ne radhe te pare keto jane disa pyetje qe nuk mund ti drejtosh pa marre dije nga librat e feve.e dyta ti n.q.s ke lexuar vetem biblen(me sa shoh un biri i zotit ke permendur)e cila është një shtremberim e te vertetes.te dhente devotshmerine allahu xh.a te lexosh kuranin dhe me pas me kethe pergjigje per ato pyetje qe ke drejtuar.(doja te thoja se njeriu ato dije qe kurani i ka permendur para 1400 vjeteve kohet e fundit i ka zbuluar.sa per dijeni djajte jane enjgjej qe nuk ju perulen njeriut kur allahu krijoi per here te pare ademin dhe avane prej baltes se prishur.dhe djalli nuk është një por shume dhe synimi i tyre është qe te beje njerzit si puna jote te mos besojne tek zoti.dhe e dyta allahu as nuk u lind dhe as lindi kend.besoj qe zoti te te jap udhezim per te falenderuar qofte dhe një here ne jete ate.dhe profeti muhamed a.s ka thene qe ata mosbesimtare do ta marin vesh te verteten vetem kur ti arrije shpirti ne gjoks para vdekjes.(ma shpjego çfarë kupton ti me kete?).dhe te lutem shiko kuranin librin e te vertetes se njerezimit.ok?

---------- Post added at 16:37 ---------- Previous post was at 16:34 ----------

he mer mo tallesh ti ? Kot flisni ju qe bazoheni ne 1 liber dhe cdo gje qe thoni e keni ne ajer .
ma argumento kete qe the
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

dua te te them ne radhe te pare keto jane disa pyetje qe nuk mund ti drejtosh pa marre dije nga librat e feve.e dyta ti n.q.s ke lexuar vetem biblen(me sa shoh un biri i zotit ke permendur)e cila është një shtremberim e te vertetes.te dhente devotshmerine allahu xh.a te lexosh kuranin dhe me pas me kethe pergjigje per ato pyetje qe ke drejtuar.(doja te thoja se njeriu ato dije qe kurani i ka permendur para 1400 vjeteve kohet e fundit i ka zbuluar.sa per dijeni djajte jane enjgjej qe nuk ju perulen njeriut kur allahu krijoi per here te pare ademin dhe avane prej baltes se prishur.dhe djalli nuk është një por shume dhe synimi i tyre është qe te beje njerzit si puna jote te mos besojne tek zoti.dhe e dyta allahu as nuk u lind dhe as lindi kend.besoj qe zoti te te jap udhezim per te falenderuar qofte dhe një here ne jete ate.dhe profeti muhamed a.s ka thene qe ata mosbesimtare do ta marin vesh te verteten vetem kur ti arrije shpirti ne gjoks para vdekjes.(ma shpjego çfarë kupton ti me kete?).dhe te lutem shiko kuranin librin e te vertetes se njerezimit.ok?

---------- Post added at 16:37 ---------- Previous post was at 16:34 ----------


ma argumento kete qe the


Ore un biblen se kam mar mundimin ta hap e ta lexoj ndonjiher . sdo te thot qe kam lexuar biblen se kam thene Biri i zotit . Kuranin e kam lexuar pak biblen fare . Mua me habit fakti qe arrini ti besoni ktyre prrallave me engjej e djaj . si është e mundur mor djal te krijohet njeri prej baltes??? është apsurde nuk ka pik llogjike . ore ku bazohesh ti qe thua qe zoti krijoj kshu e ashtu ? se mesa di un ska arritur askush te faktoje keto gjera . ja prandaj thash qe bazoheni vetem te kurani dhe flisni ne ajer . se nuk ka arritur askush te faktoj qe zoti Krijoj Njeriun prej baltes e krijoj gjithesine . as egzistenca e vet zotin nuk është provuar lale jo me veprat e "TIJ" e kupton tani pse kam shkruar qe flisni ne ajer ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Ore un biblen se kam mar mundimin ta hap e ta lexoj ndonjiher . sdo te thot qe kam lexuar biblen se kam thene Biri i zotit . Kuranin e kam lexuar pak biblen fare . Mua me habit fakti qe arrini ti besoni ktyre prrallave me engjej e djaj . si është e mundur mor djal te krijohet njeri prej baltes??? është apsurde nuk ka pik llogjike . ore ku bazohesh ti qe thua qe zoti krijoj kshu e ashtu ? se mesa di un ska arritur askush te faktoje keto gjera . ja prandaj thash qe bazoheni vetem te kurani dhe flisni ne ajer . se nuk ka arritur askush te faktoj qe zoti Krijoj Njeriun prej baltes e krijoj gjithesine . as egzistenca e vet zotin nuk është provuar lale jo me veprat e "TIJ" e kupton tani pse kam shkruar qe flisni ne ajer ?
Po mire, na spjego ti pra me fakte/argumente bindese, krijimin e njeriut dhe te universit, ndryshe nga perrallat tona, ok LAL >)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Po mire, na spjego ti pra me fakte/argumente bindese, krijimin e njeriut dhe te universit, ndryshe nga perrallat tona, ok LAL >)
Ore un nuk thash qe un mund ta provoj :D ajo dihet qe snuk lidhje un . Po perderisa asgje nuk është provuar ateher un Nuk i besoj keto gjerat qe thoni ju :) dhe sinqerisht me duken si pralla :/ se tani KRISTOBYLYKU me tregon historin mua sikur ka par 1 film para 30 minutash edhe me trego Ngjarjet :D Lover respekte :)
 

KRISTOBYLYKU

Antarë i ri
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Degjo djali .ti i beson dickaje qe nuk te duket e drejte?prandaj pa fakte dhe pa bindjet tende nuk mund ti kebesosh dickaje.prandaj te them dhe njeher lexo kuranin i cili nuk ka dhe asnje gabim dhe nuk ka pesuar as presjen e ndryshimit.lexoje!

---------- Post added at 17:24 ---------- Previous post was at 17:23 ----------

Haha jo mo jo nuk kam pare filme po po them një dicka qe është shkruar pa as një te vogli transformim.po nuk me the pse njeriu dekompozohet kur groposet?

---------- Post added at 17:27 ---------- Previous post was at 17:24 ----------

Ore një dietar musliman qe paqja e zotit qofte mbi te se ishte mashalla me dije.qe "un ateistet i i bind me shpejt sepse një pjes te besimit islam e kane ata "ska zot" mbetet pjesa tjeter pervec allahut.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Un nuk thash qe Jam motori i google :D loool

---------- Post added at 17:30 ---------- Previous post was at 17:28 ----------

Ore një dietar musliman qe paqja e zotit qofte mbi te se ishte mashalla me dije.qe "un ateistet i i bind me shpejt sepse një pjes te besimit islam e kane ata "ska zot" mbetet pjesa tjeter pervec allahut.

persa i perket kesaj po te them vetem dicka . Mua personalisht Jo 1 DIetar mysliman qe sme bind dot qe zoti nuk egziston . por edhe sikur zoti te egzistoje dhe ti ta maresh per dore zotin dhe te vish te ma prezantosh mua te me thuash ky është zoti :D Un prap nuk e besoj Qe ai është zoti :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Nuk është nevoja te zbres Zoti posht dhe te vertetohet ekzistenca e Tij Romanist. Kane thene: Per driten nuk ka nevoje te argumentohet se ekziston. Nuk është ne rregull me njeriun i cili ne mes te dites kerkon t'i argumentohet/vertetohet se është drite >)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Nuk është nevoja te zbres Zoti posht dhe te vertetohet ekzistenca e Tij Romanist. Kane thene: Per driten nuk ka nevoje te argumentohet se ekziston. Nuk është ne rregull me njeriun i cili ne mes te dites kerkon t'i argumentohet/vertetohet se është drite >)
Po rri e lover mos sill shembuj koti tani .

---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 18:03 ----------

Nuk është nevoja te zbres Zoti posht dhe te vertetohet ekzistenca e Tij Romanist. Kane thene: Per driten nuk ka nevoje te argumentohet se ekziston. Nuk është ne rregull me njeriun i cili ne mes te dites kerkon t'i argumentohet/vertetohet se është drite >)
Po rri e lover mos sill shembuj koti tani .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Per ty jane shembuj koti, per te zotet e mendjes padyshim se jo. Per kete arsye nese e ke lexuar pak Kur'anin mqns e pash qe kishe thene e kam lexuar pak, sigurisht te kane rene fundi i shume verseteve Kur'anore ku Zoti thote : "...keto jane argumente per një popull qe mendon" apo "...keto jane argumente per te zotet e mendjes" etj etj. Ti lexo, besoj se me ane te leximit do mesosh me shume rreth besimeve fetare. Pastaj studio, analizo e keshtu me rradhe. Mos prit mendja te te shfaqet ne forme te njeriut dhe te thote "Ja ku jam, me sheh Romano, une jam Mendja yte lool". =)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Per ty jane shembuj koti, per te zotet e mendjes padyshim se jo. Per kete arsye nese e ke lexuar pak Kur'anin mqns e pash qe kishe thene e kam lexuar pak, sigurisht te kane rene fundi i shume verseteve Kur'anore ku Zoti thote : "...keto jane argumente per një popull qe mendon" apo "...keto jane argumente per te zotet e mendjes" etj etj. Ti lexo, besoj se me ane te leximit do mesosh me shume rreth besimeve fetare. Pastaj studio, analizo e keshtu me rradhe. Mos prit mendja te te shfaqet ne forme te njeriut dhe te thote "Ja ku jam, me sheh Romano, une jam Mendja yte lool". =)
Po shembuj koti jan re . ca pretendon ti qe te filloj te besoj un se the ti kete shembullin . para ca kohesh dhat 1 shembull qe Etjen nuk e shofim po e dim qe egziston . tani e dim qe etjen nuk e shofim po na pihet uj edhe e dim qe egziston kurse per kete punen e zotit sdihet gje hic . ha ha ha na shkrive me ket punen e mendjes :p :p lool Lexoje cik ate luften e buburrecave te ajo tema tjeter lool te pershendes me ate :))
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Vazhdo qesh ti, se pune tjeter s'te ka mbete. Argumente jo, kunderargumente poashtu jo. Une e kam kryer timen, faktet jane paraqitur, i nevojitet një refresh mendjes sate dhe një Nudge per t'u kthjellur (A) :D

Paqe
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Vazhdo qesh ti, se pune tjeter s'te ka mbete. Argumente jo, kunderargumente poashtu jo. Une e kam kryer timen, faktet jane paraqitur, i nevojitet një refresh mendjes sate dhe një Nudge per t'u kthjellur (A) :D

Paqe

Po esht ber mese normale qe njerzit te qeshin me ju more lover..

Kurani,,i mbushur me urdhra,,

te urdheron qe ti te msosh gjuhen arabe,,,
te urdheron qe pantallonat e tua te mos jen me te gjata se tek zogu i kembes,
te urdheron te shkosh e te falesh pes her ne dit,,
te urdheron te konvertohesh totalisht ne një kult arab..

athu se te gjith kto lloje popujsh qe kan traditat,,kulturen,,gjuhen,,historin,,simbolet,,dhe kan jetuar e jan trashiguar ne mynyrat e veta,,
ti ket kapluar injoransa totale,,,dhe te besojn vertet se Zoti i urdheron ata nepermes kultit arab,,,qe ata te konvertohen si te till,,
dhe te besojn vertet se zoti nuk i pranon ashtu sic jan,,

athua kur do te sherohet ky popull shqiptar nga kjo semundje,,,një her e pergjithmon???
 
Top