• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

PiNkY

Anëtar i Nderuar


Origjina e frutit të pjeshkës është Kina, por tani ajo rritet kudo në botë ku ka një klimë të ngrohtë. ثshtë mjaft e zakonshme të gjeni pjeshkë në Evropë, veçanërisht në vendet rreth Mesdheut.

Por pjeshkët kanë edhe shumë të mira dhe dobi për organizmin.

Pjeshkët dhe përbërja e tyre

80 ose 90 % e pjeshkës është e përbërë nga uji. Ajo nuk përmban shumë kalori dhe mund të përdoret si një diuretik ose për pastrimin e trupit. Ka edhe ushqyes të dobishëm në pjeshke. Këto përfshijnë proteina, karbohidrate, beta-carotene, niseshte, yndyrë, fosfor, fibra, selen, natrium, yndyrë bimore, acide organike, kalcium, magnez, dhe kripëra minerale.

Pjeshkët si ushqim

Nutricionistët do të ju inkurajojmë që të përdorni pjeshkën shpesh në ushqimin tuaj. Një dietë e ekspertëve më herët ka dal në përfundim se duhet të pini lëng nga pjeshka rregullisht pa shtuar sheqer. Marrja e kompostos është gjithashtu një ide e mirë. Ju mund të bëni xhem ose diçka të ngjashme dhe të konsumoni atë gjatë gjithë vitit.

Pjeshkët për qëllime mjekësore

Përveç nga përfitimet ushqyese, pjeshkët gjithashtu kanë përfitime mjekësore. Ato mund të përdoren për disa qëllime mjekësore si trajtimin e akneve, sëmundjet reumatike, astma, infeksionet, anemia, këmbët e fryra, sëmundjet e dhëmbëve, fryrje e lukthit, sëmundjet e zemrës, gjendrrën tiroide, sëmundjet vaskulare, fshikëzës apo të traktit urinar, sistemin imunitar të dobët, trashje, ankthi, humbja e kujtesës, dhe impotencën./kohajone.com/
 

LoSsT

VIP
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Lloj lloj pjeshke kam provu me thone te drejten, e ne fakt me pelqejne shum ndjehem mire, ket kinezen se kam provu akoma, po si origjina qe eshte e mire duhet te jete.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Cfare "masakre" ky imazh :)

 

Marla

Never say never, never say forever!
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Pjeshke mall kinez

Hajd blije po deshe :D
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Lloj lloj pjeshke kam provu me thone te drejten, e ne fakt me pelqejne shum ndjehem mire, ket kinezen se kam provu akoma, po si origjina qe eshte e mire duhet te jete.

Sa seriozisht qe je pergjigj Losst :p
T'pacin bo mire gjithsesi
Sipas mendimit tim ka vetem 3 lloje pjeshkesh.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Ah dhe menoj se te 3-ja mund ti gjesh me i peme madje Lol
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Ilaq, ilaq na qenka pjeshka o milet :plak:

Hani pjeshke sa me shume :plak:

Mua me pelqejne sidomos ato qe ne i njofim si pjeshke te egra e qe jane me pak push ;)
 
Top