• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë përsëri

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои


Kjo është interesante. Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni një banane në të njëjtën mënyrë përsëri.
Bananet përmbajnë tri sheqerna natyrore-saharozë, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibër. Një banane jep qëndrueshmëri dhe energji substanciale.
Hulumtimet kanë vërtetuar se vetëm dy banane ofrojnë energji të mjaftueshme sa stërvitje 90-minutëshe të zelshme. Nuk është çudi se banania llogaritet fruta numër një nga atletët kryesorë të botës.
Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon një numër të konsiderueshëm të sëmundjeve, duke e bërë atë një domosdoshmëri për të shtuar në dietën tonë të përditshme.

Depresioni
Sipas një sondazhi të fundit të realizuar nga MIND në mesin e njerëzve që vuajnë nga depresioni, shumica ndjehen shumë më mirë pasi të hajnë një banane. Kjo është për shkak se bananet përmbajnë triptofan, një lloj i proteinës që trupi i konverton në serotonin, i njohur si relaksues, përmison gjendjen shpirtërore dhe në përgjithësi të bën të ndjeheni më të lumtur.

Anemi
I lartë në hekur, banania mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak dhe kështu ndihmon në rastet e anemisë.
Presioni i gjakut :
Ky frut unik tropikal është jashtëzakonisht i lartë në kalium dhe i ulët në kripë, duke e bërë atë të përsosur për të mundur shtypjen e gjakut.

Kapsllëk
Të larta në fibra, duke përfshirë bananen në dietë mund të ndihmojë në rikthimin e veprimeve normale në zorrë, duke ndihmuar për të kapërcyer problemin pa përdorur laxatives.

Urth
Bananet kanë një efekt natyror antacid në trup, kështu që në qoftë se ju vuani nga urthi, provoni të hani një banane për lehtësim qetësues.

Kontrollin e temperaturës
Shumë kultura të tjera e shohin banane si një frut i " ftohtë" që mund të ulë temperaturën fizike dhe emocinale tek gratë shtatzëna. Në Tajlandë, për shembull, gratë shtatzëna hanë banane për tu siguruar që fëmija i tyre të lind me një temperaturë të ftohtë.

Pra, një banane në të vërtetë është një ilaç natyral për shumë sëmundje. Kur ju e krahasoni atë me një mollë, ajo ka katër herë proteina, dy herë karbohidrate, tri herë fosfor, pesë herë vitaminë A dhe hekur, dhe dy herë vitamina tjera dhe minerale .. Ajo është gjithashtu e pasur me kalium dhe është një nga ushqimet më të mira me vlerë, dhe ndoshta është koha më e mirë për të thënë 'një banane në ditë mban mjekun larg!"./10minuta/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Tema u pastrua ! Ju lutem qendroni ne teme, flm !
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Kur pija cigaren cdo dite nje banane sa per duhan :D Kohet e funit i jam larguar kti fruti se di pse,por mmqs mban larg mjekun do vazhdoj konsumimin e kti fruti perseri ;)
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Zakonisht femijet nuk i kane qejf frutat,por Lina por edhe djali,i kan shume qejf,sidomos mandarinat,bananet,kivit,mos i permend atote veres,Lina vetem me thot kur do vij vera,te ha qershi,kumbulla,pjeshka... etj... ua dekoroj si shoh disa foto ne internet dhe i han me gjithe qejf....
ketu fruta te kombinu ne form te pallmes c2321f98f33aed7eda10e901c2c3d38ff31af91546a4d44ef56a5fb0563ad497.1.jpg
Ketu nje flutur .....per Linen
c1a1c1a3856f9c817a44e171ae127ece0482dec8c2da2c6abfdd47ff4875749d.jpg
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Mua s'me ecen dita mbare po s'hengra 1 banane mgjes per mgjes...e kam ngrene qe e vogel dhe çuditerisht eshte i vetmi frut qe s'me eshte merzitur kurre.
 

Endrra

VIP
Staf në FV.AL
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Sme pelqejn :(
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Cdo frut ka te mirat e tij dhe une parapelqej frutat me pare se mishin...bananet gjithesesi qe i kam ne meny!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Une kur me hahet buk e s'esht ber gjella akoma shkoj perher e marr ndonje banane, Lol... I ha shpesh, apo c'ka me shumice edhe ktu...
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Puna eshte se eshte shume veshtir te gjesh banane cilsore , se po po te dobishme shume jan .
Sportistet e nivelit te lart i hane ne pushim te ndeshjesh .
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

motra ime sduhet ta lexoje se nuk na ndahet pastaj me bananet ...:)
 

Katara

Antarë i Respektuar
Titulli: Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do ta shihni bananen në të njëjtën mënyrë

Bananet aahahahahaahaahah ca mu kujtua
ps,edhe majmun tjem ska mundsi vdes per banane
 
Top