• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

parashikimet e ekonomise per 2017

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
një nga faktoret kryesor ne ekonomine globale është edhe ekonomia politike ( luhatja e bursave nga manovrat apo faktoret politik te një shteti ... 20170123_225521.jpg )

sic verehen nuk flitet tashme vetem per gb por per shume shtete qe kan zgjedhjet opozita po propagandon teorine e dalhes nga zona eu... france..de... dhe hollane... e kjo është e paparashikueshme per cdo ekonomist nga faktoret e ndryshem qe mund te ndikojne..
fakt tjeter është qe shtetet e ashtuquajtur emergjent kan një pil +/- 10% si india kina... japonia me lart se 5% ...
fusha obbligazionare parashikon ne vitin 2017 një rritje nga 0.20% ne 0.70% pra te gjithe ato qe kan ne plan blerje shtepie,borxh personal te pershejtojne pasi inflazione po leviz ne menyre te dukshme dhe te shumepritur edhe pse presidenti i bances eu zt drago dha akoma një frymemarrje projektit te shpetojme bankat me te njejtin sistem (cash) por kete vit edhe pse e miratoj serish shume u ul dukshem ...
per te qene sa me e thjeshte titujt e shteteve, do ken ngritje ...
usa ka një ngritje te dukshme te pil nga 1.8 ne 2.5 e nese do arrije politika e trump premtimin e 4% te pil dhe sic thash me siper shtetet emergjent ose lendet dytesore jan ne rritje pra verehet e pritet një vit ku kursimtaret me ne fund mund te shikojne një rendiment pozitiv dhe me ne fund do nis një interes i garantuar ne momentin e firmes mbi kontrat fakt i cili nuk ishte aq i mundur pa nenshkruar fonde apo investimente me një shkall rreziku nga 1-7 min 2^ ...
20170123_225521.jpg
(rreziku politik mbi investimentet ku duhet marre parasysh shitblerja qe ja te bej me keto zona ne kohen x )
Screenshot_20170123-224744.jpg
20170123_225226.jpg5

Screenshot_20170123-224750.jpg
 
Top