• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njihuni me veprat e artit.

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Shiko fotografinë 1706477
Number 17A eshte nje piktur e Jackson Pollock, shitur per 200m $.
Une dija 27 me te fameshmen e tije me te bukur.

kam patur fatin te shikoj nje veper (mbase ishte edhe copie por per te tille na e prezantuan)
Lexova me siper cfar shikojme te bukur ketu..
Ne rradhe te pare eshte i pari piktor qe ka perdorur penelin te pafshire .. ka hedhur boj ne tela te vendosur perdhe duke hequr mitin e kamalecit dhe duke krijuar nje rryme te re ..
Ne kulmin e krijmtarise se piktorit artistet shprehnin revolucionin, kerkonin te drejten e fjales,politikat ju ngjanin te padrejta , drejtoret e salloneve zgjidhinin piktoret me fame ( pak korruptim do guxoja te Thoja ose ose sigurine per te patur sukses me "ordinaren" me ate se njihej dhe qe kishin bere emer)..ja pse kerkohet ky piktor dhe merr aq shume vlere pervec kesaj vdes i ri vetem 44 vjec mos gaboj dhe veprat e tije jane te pakta ..
Gjithesesi une ne kete pitture shikoj shume..
Shikoj ngjyrat qe lozin ne harmoni
Veshtroj te kuqen ( ju kujtoj qe ne ato vite nis komunizmi )
E veshtroj ne mes te kraharorit te vene ne mbrojtje nga brinjet e bardha.. kafazin pakufi... por cuditerisht te forte e mbrojtes..
Verej te verdhen ku shpreh ate kenaqesi padrejtesi te mos lejimit te ekspozimit mbase ske te artat sje ne ate rreng.. sic e shoh te verdhen edhe si nje ngjyre te ngrohte si te ishte nje pelhure qe mbart gjith te tjerat...
Shikoj ne kete pikture pasionin , zemerimin shpresen dhe ajo qe me le ta mbaj ne memorie eshte thelbi i saj..i boshatisur ..e pangjyre.. te padefinuar..ndryshon stil edhe ne koncentrim ngjyre dhe menyre vendosur.. sikur nis nje lemsh art ne qender....
...etj..etj
 

Bledi_Shady

finoallafine
“Rrëmbimi i Proserpinas”
Kjo skulpturë e artistit italian Giovanni Lorenzo Bernini, është e realizuar në periudhën ndërvitase, 1621-1622. Bernini asokohe ishte vetëm 23 vjeç, kur nxori nga mermeri dhe e kredhi për kundjen këtë kryevepër. Përshkrimorja i kësaj vepre zanafillon nga mitologjia dhe kumton aktin e rrëmbimit nga Plutoni i Proserpinas.
ps. Mendoni qe me pare kjo kryeveper ishte vetem nje bllok mermeri i nxjerr nga nje gurore.

Shiko fotografinë 1707094

Shiko fotografinë 1707095
Bernini paska qene jashtokesor!
 

Bledi_Shady

finoallafine
Une dija 27 me te fameshmen e tije me te bukur.

kam patur fatin te shikoj nje veper (mbase ishte edhe copie por per te tille na e prezantuan)
Lexova me siper cfar shikojme te bukur ketu..
Ne rradhe te pare eshte i pari piktor qe ka perdorur penelin te pafshire .. ka hedhur boj ne tela te vendosur perdhe duke hequr mitin e kamalecit dhe duke krijuar nje rryme te re ..
Ne kulmin e krijmtarise se piktorit artistet shprehnin revolucionin, kerkonin te drejten e fjales,politikat ju ngjanin te padrejta , drejtoret e salloneve zgjidhinin piktoret me fame ( pak korruptim do guxoja te Thoja ose ose sigurine per te patur sukses me "ordinaren" me ate se njihej dhe qe kishin bere emer)..ja pse kerkohet ky piktor dhe merr aq shume vlere pervec kesaj vdes i ri vetem 44 vjec mos gaboj dhe veprat e tije jane te pakta ..
Gjithesesi une ne kete pitture shikoj shume..
Shikoj ngjyrat qe lozin ne harmoni
Veshtroj te kuqen ( ju kujtoj qe ne ato vite nis komunizmi )
E veshtroj ne mes te kraharorit te vene ne mbrojtje nga brinjet e bardha.. kafazin pakufi... por cuditerisht te forte e mbrojtes..
Verej te verdhen ku shpreh ate kenaqesi padrejtesi te mos lejimit te ekspozimit mbase ske te artat sje ne ate rreng.. sic e shoh te verdhen edhe si nje ngjyre te ngrohte si te ishte nje pelhure qe mbart gjith te tjerat...
Shikoj ne kete pikture pasionin , zemerimin shpresen dhe ajo qe me le ta mbaj ne memorie eshte thelbi i saj..i boshatisur ..e pangjyre.. te padefinuar..ndryshon stil edhe ne koncentrim ngjyre dhe menyre vendosur.. sikur nis nje lemsh art ne qender....
...etj..etj
Nese do shtoja ndonje gje, do ta prishja kete qe ke thene!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Nese do shtoja ndonje gje, do ta prishja kete qe ke thene!
Flm bledi e bukur e artit eshte se ska gjuhe e ska llogjike ka vetem interpretim i bazuar ne kondicjonet e autorit.. secili shikon dicka me sh apo me pak...dhe e bukura eshte se ky autori me pare ben nje pikture normale pastaj e "njollos" me bojra....
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
E para e dyta futen tek shijet e mia
Ne ato piktura vetem une mungoj:p

Pa lene me nje ane keto te fundit qe Kane shum domethenie.
Pikturat po nuk transmetuan nje history, kot te quhen vepra arti.
Again my opinion doesn’t mean I’m right
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

FB_IMG_1582232612481.jpg
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Skulptura "Hermafroditi i Fjetur" që përshkruan karakterin e mitologjisë Greke Hermafroditi i madhësisë së jetës.

Ka shembuj të shumtë dhe kopje moderne:
më i famshmi është ai sot në Muzeun Louvre në Paris, ku statuja shtrihet në një dyshek mermeri Carrara të bërë nga Gianlorenzo Bernini në 1619 me kërkesën e Kardinal Borghese.
Gjatësia 1.69 m.
FB_IMG_1582235909973.jpg
 

elle

Chill
Vendndodhja
Sun
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

Shiko fotografinë 1716099
sa te ndyr e kan ber loool
 
Top