• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Njihuni me veprat e artit.

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Shiko fotografinë 1706477
Number 17A eshte nje piktur e Jackson Pollock, shitur per 200m $.
Une dija 27 me te fameshmen e tije me te bukur.

kam patur fatin te shikoj nje veper (mbase ishte edhe copie por per te tille na e prezantuan)
Lexova me siper cfar shikojme te bukur ketu..
Ne rradhe te pare eshte i pari piktor qe ka perdorur penelin te pafshire .. ka hedhur boj ne tela te vendosur perdhe duke hequr mitin e kamalecit dhe duke krijuar nje rryme te re ..
Ne kulmin e krijmtarise se piktorit artistet shprehnin revolucionin, kerkonin te drejten e fjales,politikat ju ngjanin te padrejta , drejtoret e salloneve zgjidhinin piktoret me fame ( pak korruptim do guxoja te Thoja ose ose sigurine per te patur sukses me "ordinaren" me ate se njihej dhe qe kishin bere emer)..ja pse kerkohet ky piktor dhe merr aq shume vlere pervec kesaj vdes i ri vetem 44 vjec mos gaboj dhe veprat e tije jane te pakta ..
Gjithesesi une ne kete pitture shikoj shume..
Shikoj ngjyrat qe lozin ne harmoni
Veshtroj te kuqen ( ju kujtoj qe ne ato vite nis komunizmi )
E veshtroj ne mes te kraharorit te vene ne mbrojtje nga brinjet e bardha.. kafazin pakufi... por cuditerisht te forte e mbrojtes..
Verej te verdhen ku shpreh ate kenaqesi padrejtesi te mos lejimit te ekspozimit mbase ske te artat sje ne ate rreng.. sic e shoh te verdhen edhe si nje ngjyre te ngrohte si te ishte nje pelhure qe mbart gjith te tjerat...
Shikoj ne kete pikture pasionin , zemerimin shpresen dhe ajo qe me le ta mbaj ne memorie eshte thelbi i saj..i boshatisur ..e pangjyre.. te padefinuar..ndryshon stil edhe ne koncentrim ngjyre dhe menyre vendosur.. sikur nis nje lemsh art ne qender....
...etj..etj
 

Bledi_Shady

finoallafine
“Rrëmbimi i Proserpinas”
Kjo skulpturë e artistit italian Giovanni Lorenzo Bernini, është e realizuar në periudhën ndërvitase, 1621-1622. Bernini asokohe ishte vetëm 23 vjeç, kur nxori nga mermeri dhe e kredhi për kundjen këtë kryevepër. Përshkrimorja i kësaj vepre zanafillon nga mitologjia dhe kumton aktin e rrëmbimit nga Plutoni i Proserpinas.
ps. Mendoni qe me pare kjo kryeveper ishte vetem nje bllok mermeri i nxjerr nga nje gurore.

Shiko fotografinë 1707094

Shiko fotografinë 1707095
Bernini paska qene jashtokesor!
 

Bledi_Shady

finoallafine
Une dija 27 me te fameshmen e tije me te bukur.

kam patur fatin te shikoj nje veper (mbase ishte edhe copie por per te tille na e prezantuan)
Lexova me siper cfar shikojme te bukur ketu..
Ne rradhe te pare eshte i pari piktor qe ka perdorur penelin te pafshire .. ka hedhur boj ne tela te vendosur perdhe duke hequr mitin e kamalecit dhe duke krijuar nje rryme te re ..
Ne kulmin e krijmtarise se piktorit artistet shprehnin revolucionin, kerkonin te drejten e fjales,politikat ju ngjanin te padrejta , drejtoret e salloneve zgjidhinin piktoret me fame ( pak korruptim do guxoja te Thoja ose ose sigurine per te patur sukses me "ordinaren" me ate se njihej dhe qe kishin bere emer)..ja pse kerkohet ky piktor dhe merr aq shume vlere pervec kesaj vdes i ri vetem 44 vjec mos gaboj dhe veprat e tije jane te pakta ..
Gjithesesi une ne kete pitture shikoj shume..
Shikoj ngjyrat qe lozin ne harmoni
Veshtroj te kuqen ( ju kujtoj qe ne ato vite nis komunizmi )
E veshtroj ne mes te kraharorit te vene ne mbrojtje nga brinjet e bardha.. kafazin pakufi... por cuditerisht te forte e mbrojtes..
Verej te verdhen ku shpreh ate kenaqesi padrejtesi te mos lejimit te ekspozimit mbase ske te artat sje ne ate rreng.. sic e shoh te verdhen edhe si nje ngjyre te ngrohte si te ishte nje pelhure qe mbart gjith te tjerat...
Shikoj ne kete pikture pasionin , zemerimin shpresen dhe ajo qe me le ta mbaj ne memorie eshte thelbi i saj..i boshatisur ..e pangjyre.. te padefinuar..ndryshon stil edhe ne koncentrim ngjyre dhe menyre vendosur.. sikur nis nje lemsh art ne qender....
...etj..etj
Nese do shtoja ndonje gje, do ta prishja kete qe ke thene!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Nese do shtoja ndonje gje, do ta prishja kete qe ke thene!
Flm bledi e bukur e artit eshte se ska gjuhe e ska llogjike ka vetem interpretim i bazuar ne kondicjonet e autorit.. secili shikon dicka me sh apo me pak...dhe e bukura eshte se ky autori me pare ben nje pikture normale pastaj e "njollos" me bojra....
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
E para e dyta futen tek shijet e mia
Ne ato piktura vetem une mungoj:p

Pa lene me nje ane keto te fundit qe Kane shum domethenie.
Pikturat po nuk transmetuan nje history, kot te quhen vepra arti.
Again my opinion doesn’t mean I’m right
 

Lauri

Anunnak
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

FB_IMG_1582232612481.jpg
 

Lauri

Anunnak
Skulptura "Hermafroditi i Fjetur" që përshkruan karakterin e mitologjisë Greke Hermafroditi i madhësisë së jetës.

Ka shembuj të shumtë dhe kopje moderne:
më i famshmi është ai sot në Muzeun Louvre në Paris, ku statuja shtrihet në një dyshek mermeri Carrara të bërë nga Gianlorenzo Bernini në 1619 me kërkesën e Kardinal Borghese.
Gjatësia 1.69 m.
FB_IMG_1582235909973.jpg
 

elle

Chill
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

Shiko fotografinë 1716099
sa te ndyr e kan ber loool
 

Lauri

Anunnak
"Bashkimi i Tokës dhe Ujit" është një dëshmim domethënës i tërësisë shprehëse të krijimtarisë së Peter Paul Rubens, një prej figurave kulmore të barokut flmant. Mitologjia merr jetë në pikturën e tij siç frymon gjithçkaja nën peshën e një dëshirimi të ethshëm për fibracion dhe puls, për trokitje dhe shpërthim. Alegoria e Rubens, merr shkas dëshmues tek çdo tablo siç shpërthen në një oratori dehëse te "Bashkimi i Tokës dhe Ujit". Çdo detaj e kësaj pikture është një domethënie, është një tërësi që formësohet nga mendimi dhe idete që piktori ka përjetësuar në tablo. Asnjë gojim sado i shpenguar që jetë nuk do të mund të fliste me një gjuhë kaq të rrjedhshme, kaq të qartë dhe kaq përshkuese sa vetë kompozimi që mjeshtri i ka bërë këtij momenti mitologjik, këtij caku të ndërmejtëm të botëve.

FB_IMG_1583346600731.jpg


Piktura e tij është një ditiramb koloristik, një shkulmim i forcave të ethshme të një shpirti gatuar me diell. Ai, si askush tjetër me penelatë dhe përfytyrim arriti të sillte në jetë zotat, perënditë dhe mitet që me kaq pasion i përshkroi pena e antikitetit. Rubens me kaq pathos i bëri ata realë, të prekshëm, tokësor dhe etern, përfytyrues dhe të shëmbëllyeshëm.
Në historinë e pikturës Peter Paul Rubens do të mbamendet jo vetëm si një nga piktorët më të jashtëzakonshëm flamand të barokut, penelata flakatare e tablosë, por edhe mishërimi i idilit epik të mitologjisë. Nëse Homeri sendërtoi një monument të letërsisë klasike siç ishte “Iliada”, duke ngjizur me nervin, mishin dhe gjakun e së atëhershems, historikën heroike, eposin antik dhe perënditë që na magjepsin, Rubens i jetësoi ato në imazhe, i veshi ato me kurme të fuqishme duke i pavdekësuar këto trille në kujtesën e përgjithmonshme. Ai e shkroi si pakkush tjetër atë faqe të historisë së njerëzimit, me gjithë shkëlqimin dhe të perëndishmen që ngriti në kult mitin.
A.vataj
 

Lauri

Anunnak
PIKTOR I SHQUAR I RILINDJES
Kol (Nikoll) Idromeno
Kol Idromeno lindi ne Shkoder ne familjen e nje inxhenieri patriot te ikur nga Arta, qe ndiqej nga qeveria osmane. Qe ne moshe te vogel kishte prirje te dukeshme per artet, qe i levroi me nxitjen e fotografit Pjeter Marubi. Ne 1876 anni shkoi ne Venedik ku ndoqi per disa muaj Akademine e Arteve e pastaj punoi prane nje piktori te vendit. Ne vitet e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit u kthye ne atdhe dhe hyri ne banden e pare muzikore kombetare, qe zhvilloi veprimtari patriotike ne Shkoder. Ne 1887 u internua "si shqiptar" nga pushtuesit osmane per nje vit ne Ulqin. Nga i ati pat pervetesuar njohuri inxhinjerike qe i plotesoi vete. Eshte marre me shume profesione, ka punuar si skulptor, dekorator teatri, inxhinier zdrukthtar etj. Mori pjese gjallerisht ne shume veprimtari kulturore kombetare, mbajti lidhje me figura te shquara te kohes, si Ndre Mjeda, Paloke Kurti.
Ishte nje nga nismetaret e se pares ekspozite kolektive arti ne Shkoder (1923) dhe pjesmarres ne te paren ekspozite kombetare te "Arteve te thjeshta" ne Tirane (1931). Kol Idromeno kishte nje studio fotografie dhe ka dhene i pari shfaqje kinomatografike ne Shqiperi (1912). U be' i njohur edhe jashte Shqiperise me veprat e paraqitura ne ekspozitat nderkombetare te Budapestit (1900), te Nju-Jorkut (1939).
K. Idromeno krijoi ne pikture nje radhe kompozimesh te karakterit etnografik("Dy rruge" 1886, "Dasma shkodrane" 1920 etj), disa edhe me subjekte fetare, por qe japin me vertetesi dhe pershkrim te perpikte skena nga jeta e popullit. U shqua sidomos ne pikturen e portretit "Malesori". Por kryevepra e tij dhe nje nga veprat me te shquara te piktures shqiptare eshte portreti i "Motres Tone" (1883), nje pasqyrim i thelluar e delikat me ngjyra te ngrohta i gruas shkodrane ne psikologjine e se ciles spikat edhe drama shoqerore e gruas se ndrydhur. Ai eshte i pari ne Artin e ri shqiptar qe trajtoi peisazhin "Oborr ne Shkoder" dhe i hapi rrugen piktures realiste laike. Tablote e tij kane permbajtje demokratike Kombetare.
Kol Idromeno punoi per rregullimin urbanistik te Shkodres ne fillim te shek. XX dhe projektoi nje radhe ndertesash publike, shiqerore e private. Eshte i pari skenograf ne Shqiperi. Fotografite e tij jane dokumente te kohes, te realizuara me ndjenje artistike. Ai ka realizuar gjithashtu punimet inxhinierike, si dhe prodhime te bukura dekorative ne dru, hekur te rrahur e gur.
Veprat e piktures se tij ruhen ne galerite e Arteve te Tiranes, Shkodres, Durresit, ne Muzeun Ateist te Shkodres, fotografì e vizatime ne Arkivin Qendror Shteteror.

FB_IMG_1584348628047.jpg
 

Marla

Vi Veri Veniversum Vivus Vici.
Ja te bej dhe une icik si intelektuale. :p

Mua me pelqejne piktore te stilit surrealist, ekspresionist, kubizm, anstraksionist pse jo deri diku edhe pointilizimi dhe romantizimi.

Kam studiuar nje lende ne shkolle qe quhej histori arti. Mendoj qe pak njohuri te pergjithshme per artin do i bente mire te gjitheve.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
"Ju ishit një model i përsosmërisë, plot mençuri, i përsosur në bukuri; në Eden, kopshtin e Zotit, ju ishit mbuluar me çdo gur të çmuar "
(Ez 28, 12-13).

"Engjëlli i rënë"
Luciferi, i tërbuar nga zemërimi, në momentin e saktë të rënies së tij.
(Alexandre Cabanel, 1847)

Shiko fotografinë 1716099nga
Ne nje mandala kam patur kete pjesen e fytyres dhe me kujtohet qe proff kishte vene titullin loti..
Ne pjesen e historise se artit perpara se te nisnim punen u be komenti i kesaj vepre..
Mesova qe shikimi i tij sa hakmarres sa keqardhes sa i vrare sa i skuqur apo trasmetues e sfidus ishte njerezor... mesova qe trupin autori e kishte zgjedhur si nje model perfekt ngaqe perfaqesonte nje engjull te forte por njekohesisht ate doren ne fytyre e ben aq vulnerabile dhe ne mbrojtje ..por ai eshte engjelli qe do hakmerrej, luftetar dhe i forte e kete e ven ne pah trupi pozicionimi i kembeve i gatshem ne zbritje e ven ne pah pjesa ku bashkohen duart si nje grusht, si nje vetebesim e guxim per nje tjeter ringritje...si nje uragan.
 
Top