• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Njihuni me veprat e artit.

Lauri

Anunnak
Amore e Psiche eshte nje veper e realizuar ne mermer nga Antonio Canova nga fundi i shek.17. Aktualisht ndodhet ne muzeun Louvre Paris
Amore&Psike figuron Kupido(zoti i dashurise), dhe Psike qe eshte nje personazh femror i mitologjise greke te nje bukurie te jashtezakonte.
am1.jpg


am2.jpg


am4.jpg
..:)
 
Last edited:

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Screenshot_20161102-222302.jpg

ja pse ka nje emer te tille nga struktura qe ka zgjedhur skulptori... x i cili lidh ekstremet e subjekteve dhe ne qender dy rrathe ku njeri kalon ne nivelin e kokes ndersa tjetri ne shikimin e perimetri eshte aq ne harmoni me perqafimin ... te embel, delikat qe mbyll cdo hapsire e qe le ate shijen vetem per ty e asgje tjeter nuk egziston....
 
Last edited by a moderator:

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Cjane keto opera arti? Kendojne ? Recitojne? Aktrojne?

Apo jane vepra arti
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Shiko fotografinë 28747

ja pse ka nje emer te tille nga struktura qe ka zgjedhur skulptori... x i cili lidh ekstremet e subjekteve dhe ne qender dy rrathe ku njeri kalon ne nivelin e kokes ndersa tjetri ne shikimin e perimetri eshte aq ne harmoni me perqafimin ... te embel, delikat qe mbyll cdo hapsire e qe le ate shijen vetem per ty e asgje tjeter nuk egziston....
Ndonse ne menyra te tjera, qe ne antikitet perdorej numri i arte 1.618. Sic e njohim sot si sequenca Fibonacci. Aurora e Fibonaccit.
Pitagora thonte qe: nqs Zoti ekziston Ai eshte nje numer.


http://www.forumivirtual.com/bindje...umri-zoti-perdori-per-krijimin-e-botes-49242/

 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Antonio Cavova, "Tre Grazie" ne mermer 182cm (1813-16), Muzeum San Pieterburg.
Keta tre femra jane vajzat e Zeus ne mitologjine greke, Aglaia, Eufrosine e Talia qe shoqeronin Perendeshen Afrodite.

3g.jpg


3g1.jpg


3g3.jpg


3g4.jpg
3g5.jpg
 
Last edited:

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Antonio Cavova, "Tre Grazie" ne mermer 182cm (1813-16), Muzeum San Pieterburg.
Keta tre femra jane vajzat e Zeus ne mitologjine greke, Aglaia, Eufrosine e Talia qe shoqeronin Perendeshen Afrodite.


fragment i poetit Ugo Foscolo dedikuar cavova per hirin ,bukurin dhe la grazia qe trasmeton kjo skulptur e ber dy her nga autori ... (poezia ino)

« Forse (o ch'io spero!) artefice di Numi,
nuovo meco darai spirto alle Grazie
ch’or di tua man sorgon dal marmo »
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Benvenuto Cellini
Historia e Perseu-t te famshme me koken e nje meduze, e vendosur ne firenze (Piazza della Signoria). Kjo veper ka dicka te jashtezakonte: puna eshte bere me metal te shkrire, pirunje dhe ene te ndryshme. Por, siç mund ta shihni, rezultati ishte i jashtezakonshem.

per1.jpg
per4.jpg


per5.jpg
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Krishti i veluar. Eshte veper komplet ne mermer dhe nga nje bllok i vetem, sa mahnitese ne origjinalitetin e kesaj vepre po aq dhe misterioze. Veper e bere nga Giuseppe Sanmartino ne vitin 1753 Napoli.
Vepra ne te cilen paraqitet Krishti i mbuluar komplet me nje vel transparent po nga ai bllok mermeri, le pa fjale cdo lloje oservatori. Sa qe duket, sikur nuk eshte veper nga duart e nje skulptori human.cri1.jpg


cri2.jpg


cri4.jpg


cri5.jpg


cri3.jpg
 

Attachments

Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Bukuria e artit ndodhet ne detajet e tij. Disa piktura per te amiruar bukurine ne detajet e prezantuara nga piktoret e veprave te artit.
 
Last edited:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Monumenti i Ludovikos dhe Beatrice d'Este.
Certosa di Pavia


Monumento di Ludovico e Betrice.jpg
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: NGU

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Venere di Milo - Alessando Di Antiochia

233px-MG-Paris-Aphrodite_of_Milos.jpg

Supozohet te jete bere ne milos (qe do te thote molle) ne nje ishull ne greqi ku edhe eshte gjetur dhe motivi pse mban kete emer .
Skulptura ka shume diskutime mbi mungesen e bazes dhe te kraheve mbi paraqitjen e veneres ne kete menyre ... paraqitja e trupit gjysem nudo ,marmi i zgjedhur me aq merak .
Shume skulptor kan ber supozime dhe kan rindertuar ate qe mumgon ..
Adolf Furtwنngler e rinderton ne keye menyre :

Furtwنngler-Restortation-Venus-de-Milo.jpg

Skulptura eshte e ekspozuar ne Paris ne museo del Louvre
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Ebe, eshte nje figure e mitologjise greke, e bija e Zeusit. Perendesha e te rinjeve e cila permendet edhe tek Iliade si gruaja e Erakle, e pagzuar si Juventas (giovinezza)
Vepra e realizuar nga Canova ne vitin 1817. Aktualisht gjindet ne muzeumin Orsay Paris

dea1.jpg


dea2.jpg


dea4.jpg


dea3.jpg
 
Last edited:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

Ebe, eshte nje figure e mitologjise greke, e bija e Zeusit. Perendesha e te rinjeve e cila permendet edhe tek Iliade si gruaja e Erakle, e pagzuar si Juventas (giovinezza)
Opera e realizuar nga Canova ne vitin 1817. Aktualisht gjindet ne muzeumin Orsay Paris
E adhuroj kete veper te Canoves. Mrekulli e rralle!
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Njihuni me veprat e artit.

"Keqardhje" Oper e Michelangelo 1497-1499, kete kryeveper e ka kryer ne moshe mjat te re, ishte vetem pak me teper se 20 vjecar.
Kjo veper, mes te tjerash, ka nje histori mjaft magjepse. Per me tej per kurjozet kerkoni me fjalen kyqe Pieta' vaticana
Vepra aktualisht ndodhet ne Baziliken e Shen Pietro Vatikan

 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Nje nate po ecja neper nje rruge, nga ana tjeter ishte qyteti dhe nen mua nje gji i detit... U ndalova dhe po shikoja matane gjirit, Dielli po perendonte, rete ishte te lyera si me gjak te kuq. Ndjeva nje britme permes natyres; pothuajse dukej sikur e degjova. E pikturova kete kuadro, pikturova rete si te lyera vertete me gjak. Ngjyrat po bertisnin. Keshtu ka lindur Britma.
/Munch
Britma rekord qe vlen 120 milion $$, e vlersuar ne ankend. 😉
By Lauri.

FB_IMG_1575540285830.jpg
 
Top