• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Njeriu më i pasur në botë do të japë 10 miliardë dollarë për luftimin e ngrohjes globale

Njeriu më i pasur në botë do të japë 10 miliardë dollarë për luftimin e ngrohjes globale
|
Bezos 780x439Jeff Bezos tha të hënën se ai po jep 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin klimatik. Drejtori i Përgjithshëm i Amazon dhe njeriu më i pasur në botë njoftoi në një postim në Instagram se do të startojë fondin ‘Bezos Earth Fund’. Ai tha se pret që të fillojë të japë grante këtë verë.
Me një vlerë neto të vlerësuar prej rreth 130 miliardë dollarë, donacioni i tij përbën rreth 7.7% të pasurisë së tij. “Ndryshimi i klimës është kërcënimi më i madh për planetin tonë”, tha Bezos.


“Unë dua të punoj së bashku me të tjerët, për të forcuar mënyrat e njohura dhe për të eksploruar mënyra të reja për të luftuar ndikimin shkatërrues të ndryshimit të klimës në këtë planet që ne të gjithë ndajmë”.

Iniciativa e miliarderit, pason presionin e punonjësve të Amazon për të shtyrë kompaninë të bëjë më shumë për të luftuar ndryshimin e klimës.


Më shumë se 350 punonjës nënshkruan një artikull në Medium duke kërkuar emetime zero të karbonit deri në vitin 2030, midis kërkesave të tjera.


Jeff Bezos


Ballkanweb
 

Comments

Ky se pari te paguaje taksat ne shtetet ku vepron, pastaj le te dhuroje edhe 100 miliarde per shpikjen e ashtuquajtur Ngrohje globale po deshi.
 
Nuk mendoj qe njeriu ska dore ne planet....pak na injoranca e pak na mosdija.
E sa per pasurin e ktij fajin e kan dembelet qe blejn cdo gje tja sjellin ke dera shpis se sduan me dal .
Ai mir ben sepse dicka on the inside duhet te dije....
 
Manjak esht ai, por i lekut e jo se esht qeros. E sa per pun qeroslliku, i ma mo tgjata se ty floket. Po çi do , aty ka flok ska men, kshu thot ne ky.

Si nk boni i donation per librin thuj ti...kjo po 😛
 
Last edited:
Manjak esht ai, por i lekut e jo se esht qeros. E sa per pun qeroslliku, i ma mo tgjata se ty floket. Po çi do , aty ka flok ska men, kshu thot ne ky.

Si nk boni i donation per librin thuj ti...kjo po 😛
Po pres rrogen lol
Po dhe ato qe e bene spo i shohin hajrin :p

Qerosi dhe leku kane shkuar gjithmone bashke eee lol
 
Me Go Fund do kontriboje dhe ky?

Pastaj eshte e thjeshte fare per te ndalu ngrohjen globale ato shtetet e G5 e kane e dore.
 
Top