• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!
Dhe çfarë ka per te qeshur ketu ? Apo rastesisht fillove t'qeshesh me monitor.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Dhe çfarë ka per te qeshur ketu ? Apo rastesisht fillove t'qeshesh me monitor.
Loverboy,..po te te shpjegoj une se pse qesha kur e shkrujta do zihemii deri neser ne debat fetar,..ndaj nuk me pelqejn replikat fetare,..
por me lejo te shtoj thjeshte qe ,njeriu duhet te jetoje te luftoje dhe te veproj per realizimin e vetevetes,..sa te jete gjalle dhe kete duhet ta bej ne forme sa me individuale dhe unike,..dhe jo duke ndjek citate e postulata fetare,..(me fale qe shprehem keshtu,..se me sa kam lexuar ketu neper postimet ne forum,. ti je një besimtar i devotshem,.une nuk kame asgje kundrejt besimtarve ,.thjeshte nuk rri dote pa shpreh mendimet e mija,.ashtu sic une i mendoj dhe pake me intereson ne te tjeret i gjykojne te drejta apo te gabuara..),.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Jo jo, s'dua t'zihem as une. Thjesht, une u nisa nga vetvetja ndoshta, nuk qeshem me besimin e dikujt, andaj edhe mu duk jo e drejt menyre qe qeshe ti, thjesht pa-arsye.
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

....Besimi është shpirteror, dhe është e veshtire te diskutosh apo te vesh ne dyshim një gje te tille perpara personave qe besojne fort ne fe, per te respektuar besimin e tjetrit dhe personin ne fjale....nuk mendoj se është ceshtje intelekti...por them se një fenomen i tille ndodh me njerez qe preferojne , ose jane te prirur drejte te rese ,shkences inovacionit...te prirur te explorojne, te hedhin ide te reja ,qe mundohen ta kuptojne boten nga një tjeter kendveshtrim...dhe kjo per një arsye shume te thjeshte, sepse te gjitha besimet fetare nuk bazohen ne te dhena te sakta shkencore, por vetem ne hamendje dhe gojdhena popullore ( qe edhe po te jene te verteta , nuk jane te provuara shkencerishte ) ....por , po te ishte e vertete , do te ishte vertete shume bukur ( te pakten do te provonte qe njeriu është vertete një qenie intelligjente....dhe jo një turme qe genjehet vetem me perralla ).....Por besimi mendoj une se lindi nga një nevoje e njeriut per te qene i pavdekshem, ose te pakten i ruan vetes dyshimin ne një "jete" me te mire pas vdekjes, kjo e ndihmon te jetoje me mire, duke menduar se një fuqi e mbinatyrshme, mendon per te, dhe se një dite do te shkoje ne parajse ku do ti shpaguhen te gjitha vuajtjet qe ka hequr gjate jetes.....Ndersa njerezit qe nuk besojne ne fe...e shikojne boten ashtu sic është ne te vertete...
 

Jetmira

..........
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

sbesoj se esht e vertet :( njeriun inteligjent e ben jeta dhe jo mosbesimi ne Zot
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

po dhe ndodh kjo se e mbajne pak hunden perpjete te zgjuarit lol
Po i zgjuar i vertete është ai qe e di se para Zotit kot me bo si i forte:p..
 

dangerous

Anëtar
... seç mè erdhi ndermend A. Einstein

" Kur mè pyesin per eksistencen e Zotit , gjithmonè hesht e mendoj ., Paska akoma njerez qè mendojnè se vijnè nga majmuni !
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Besimi është i mire per aqe kohe sa nuk na largon nga realiteti i logjikes,..duke na udhtuar neper bote fantazie te deshperuara duke kerkuar miresin dhe shperblimin e miresis shpirterore njerzore,..neper ligjerata profetesh e hoxhallaresh,..qe skan pase me çfarë merren e jane vetepunsuar duke shitur filozofin mesjetare deri ne kohet moderne ne te cilat jetoim,.duke i then njerzimit thjeshte ate qe deshirojne te degjojn:,.."Vdis dhe mos u merzit se do ngjallesh,..te keqit ti do i pagushe vec po nuk vdeke,..:p:p,..te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!


Shiko keshtu nuk thojne hoxhollaret tane.... keto jane fjalet tua... jo te tjeterkujt. :D


Tek ne besojmë: Zoti ështe Një, Ai na sheh kudo qe jemi... çfaredo që ben mir apo keq, ate do ta gjejsh heret apo vonë. Ekziston bota tjeter, kur pergjigjesh per veprat tua, ne te cilat denohesh apo shpeblehesh....
Ja pra :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Sa kam qesh kur lexova keto komente njera pas tjetres, bukur te kombinuara :DHera pare qe e lexoj kete gje...Si besoj ketyre gjerave pasi si besove si nuk besove ste ben as me te mencur as me te trashe...Inteligjenca është dicka me vete me bidjen fetare..Inteligjenca është ajo pjese e diturise te cilen ti di ta perpunosh e ta shfaqesh shume bukur..Ndersa feja është thjesht një bindje shpirterore qe ndjehet ska me te mbushur mendje,injektim apo ndonje lavazh apo operacion truri...Inteligjenca dhe feja i shoh si dy gjera te dnryshme,ska lidhje ky studim thjesht marrezira...

Pjesë e diturisë?
Inteligjenca është aftësi!

Po është aftesia,per te mesuar dhe per te shprehur kete dije...
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Te thuash gjithcka është rastesi sme duket aq inteligjente. Ateizmi është thjeshte një trend. Dicka histerike.
 

Zana1

Braveheart
Nuk ka asgje misterioze k'tu ... thjeshte një bosht ne atmosfere , qe perpunon ciklin.

Ashtu sikurse pshm kur shikojme një rezervuar , duke u thare para syve tane... nderkohe qe realisht nuk e kapim dot processin.

Mundohu ta kuptosh si dicka e tille... ( prb tek ne është mendja/truri) ky është një prb i madh, qe sjell edhe shqetesimet/pasojat ... ku ne k'te rast ndodhin para syve tane, dicka tragjike dhe tronditese per njerezimin.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Sa sh i pengo njerezit besimi ne Zot aq sa shpikin dhe studime te tilla, Lol. Ndekrohe qe baballaret e shkences s'kan mohuar asnjeher Zotin.

Gjthss, Nuk ka gje le te mos jemi inteligjente aq sa ata qe nuk besojne. Mjafton inteligjenca mesatare qe kam dhe qe me kaq pak kam arrit me kuptuar se Po, Zot Ka.
gurusuruz!
 

Arditi0007

Karafil o karafil
Me fal po ne çmenyre e mate ti inteligjencen e papes Giovani Paolo Secondo?? I ke bere personalisht ndonje test IQ?

Mos harro se një nder njerzit me inteligjent ne bote ka qene një ateist si Albert Ainjshtajn, per te mos permendur shume e shume te tjere qe i kane sjelle kesaj bote dhe njerzimt me shume sesa Papa dhe fete!! :)
Nuk qe i ateist;

Albert Einstein's religious views have been widely studied and often misunderstood.[1] Albert Einstein stated that he believed in the pantheistic God of Baruch Spinoza.[2] He did not believe in a personal God who concerns himself with fates and actions of human beings, a view which he described as naïve.[3] He clarified however that, "I am not an atheist",[4] preferring to call himself an agnostic,[5] or a "religious nonbeliever."[3] Einstein also stated he did not believe in life after death, adding "one life is enough for me."[6] He was closely involved in his lifetime with several humanist groups.[7][8]

Wikipedia
 
Top