• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ngjalat notojnë edhe mbrapsht dhe nuk kanë testikuj


Ngjala është një peshk i gjatë, shumë i gjatë, 2 deri në 3 metra. Por ka edhe ngjala të shkurtra që shkojnë deri në 60 centimetra. Ngjala ka pamje të frikshme, është si gjarpër. Nuk kapet me dorë, rrëshqet shumë, e pamundur, duhet “gjethe fiku” ta kapësh… ose rrjetë peshkatarësh…

Ky peshk dallohet sepse forma e tij si gjarpër, ngjyra që shkon nga e gjelbera e mbyllur e deri te e zeza, ndërsa barkun e ka të verdhë në të bardhë. Femrat arrijnë një gjatësi deri në 150 cm ndërsa meshkujt arrijnë një gjatësi prej 60 cm.

Ky lloj peshku bëhet shumë aktiv në mbrëmbje e natën vonë, apo deri në orët e para të mëngjesit, pastaj e ul aktivitetin. Ky peshk ushqehet me krimba, peshq të vegjel apo edhe peshq të ngordhur. Kaq për ngjalen që rritet në ujrat e ëmbla.

Ka edhe ngjalë të egër, është ngjala e detit. ثshtë në formë gjarpri, me ngjyrë karote. Ka dhembë të mprehtë dhe ushqehet me peshq të tjerë, kryesisht të ngordhur. Gjendet si në detin Adriatik ashtu dhe në Jon. Arrin deri në 2 metra gjatësi, dhe ka peshë të konsiderueshme që arrin deri në 50 kilogramë. Nuk preferohet në të ngrënë sepse ka shumë hala./27.al

Frojdi studioi jetën seksuale të ngjalave

Zigmund Frojd kur u regjistrua në Universitetin e Vjenës, ai studioi zoologji. Në një udhëtim për arësye studimore në Trieste për të hetuar organet seksuale të ngjalave, profesori i tij e caktoi të gjente testikujt e këtyre specieve. Pavarësisht se, kaloi shumë orë duke zbërthyer organet e e ngjalave, ai hoqi dorë nga kjo detyrë…

Foto ilustruese:

pamfleti
 

Aver

VIP
Edhe me topet e ngjales qenka marr Frojdi.

Sa fort e ka mundu trurin ky njeri.
 
Top