• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nga sa ushtare kane gjeneralet?

Janأ« dy gjeneralأ« dhe secili prej tyre kanأ« nga njأ« numأ«r tأ« caktuar ushtaأ«sh.

Gjatأ« bisedأ«s qأ« po zhvillonin, njأ«ri i thotأ« tjetrit: “Ma jep ti mua njأ« ushtar e unأ« tأ« bأ«j dy herأ« me shumأ« se tiâ€‌.
Tjetri ia kthen: “Jo, ma jep ti mua njأ« e tأ« bأ«j edhe unأ« sa tiâ€‌.

Nga sa ushtarأ« kishte secli prej gjeneralve?
 

uliks

Anëtar i ri
Titulli: Nga sa ushtarأ« kanأ« gjeneralأ«t?

Ketu, veshtiresia me teper se ne zgjidhjen e gjezes, qendron ne ate, per te mare vesh se c'fare ke shkruajtur...Faleminderit.
 

Elushe

Vogëlushe
Sa ushtarë kanë Gjeneralët?

Janë dy gjeneraë dhe secili prej tyre kanë nga një numër të caktuar ushtarësh.

Gjatë bisedës që po zhvillonin, njëri i thotë tjetrit:
Më jep ti mua një ushtar e unë të bëj dy herë më shumë se ti.
Tjetri ia kthen: Jo, me jep ti mua një e të bëj unë sa ti.


Nga sa ushtare kishte secli prej gjeneralve?
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Nga sa ushtarأ« kanأ« gjeneralأ«t?

Gjenerali 1 = 5 ushtar
Gjenerali 2 = 3 ushtar
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Nga sa ushtare kane gjeneralet?

Ketu sigurisht qe behet fjale per gjendjen aktuale te ushtrise sone....

Nuk ma merr mendja se ne ushtrine shqiptare ka perpjestime te tjera.... Keni shume te drejte
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Nga sa ushtare kane gjeneralet?

Ketu sigurisht qe behet fjale per gjendjen aktuale te ushtrise sone....
Tamam :eek:hh:ama pyetja është bere se prapthi :lexim:do duhej te ishte: Nga sa gjeneral ka një ushtare yni pa llogaritur bashkshorten? :gjujpeshk:
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Nga sa ushtare kane gjeneralet?

Sdi ti pergjigjem pyetjes por kur ben copy paste rregulloje pak shkrimin se qenka katastrof e palexueshme tema !!!
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Nga sa ushtare kane gjeneralet?

Tamam :eek:hh:ama pyetja është bere se prapthi :lexim:do duhej te ishte: Nga sa gjeneral ka një ushtare yni pa llogaritur bashkshorten? :gjujpeshk:
Me rregullove humorin rrofsh!!!
 
Re: Titulli: Nga sa ushtare kane gjeneralet?

Faleminderti Elushe pأ«r korigjimin drejtshkimor. Kete detyrأ« e kam shkruajtur se pari ne word e pastaj copy-paste kأ«tu. Sigurisht atu ka qenأ« problemi.
Rezultatet nuk janأ« 5 dhe 3.
Sqarim: Duhet formuar sistem me dy ekuacione me dy tأ« panjohura.
Gjatأ« shkruarjes se ek. duhet pasur parasysh faktin se kur njأ«ri gjeneral i jep tjetrit njأ« ushtar, mbetet me njأ« ushtar mأ« pak.
 

ademgashi_dk

Anëtar i ri
Titulli: Nga sa ushtare kane gjeneralet?

janë 5:7
sepse
7-1=5+1 ...6=6
7+1=2(5-1).... 8 = 2 (4)
 
Top