• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Lajm/Opinion

Gordon Brown, ish kryeministri socialist i UK, ben thirrje per krijimin e një qeverie boterore per tu perballur me krizen e Covid-19 dhe krizave te ardhshme. Ky është rendi boteror, fiks si e ka pershkruar George Orwell tek 1984. Ndaj mediat, shoqatat dhe e gjithe struktura majtiste lufton fort dhe eger kedo individ qe mendon ndryshe, kedo drejtues qe punon per kombin dhe vendin e tij. Kjo është arsyeja qe luftohet e sulmohet sot Trump, Johnson, Salvini, Orban e se fundi madje edhe Janza i Slovenise e shume te tjere ane e mbane botes.


FB_IMG_1585379742380.jpg
 

Comments

Ka dhe keshtu.Putini per te kaluar krizen takson oligarket pastaj është qe është ben dhe pak propagande me Italine!

 
Lexova se raporte te Keshillit te Sigurise Kombtare ne USA, te vitit 2019 dhe 2020, konkludonin se USA nuk është e pergatitur per një pandemi respiratore. Raporti i dorezohej presidentit, zv.predidentit, sekretareve te kabinetit, 4 krere te dhomes dhe 4 krere te senatit.
Nderkohe shtojne buxhetin e luftes, por asgje ne lidhje me pandemine.

Dhe nderkohe Amerika pra Trump thote nuk dinim gje. Si ka mundesi qe sdinin gje kur keshilli i sigurise i ka lajmeruar me kohe?!
 
Marla,
Te kujtohet termi: “internacionalja socialiste”, qe realizoi edhe ngjizjen e 2013 ?!

Arsyeja e Gordon Brown dhe majtisteve Sorosiane është një dhe e vetme, pasi ata duan te:
a) perqendrojne pushtetin ne Europe ne duart e tyre
b) te sfidojne interesat amerikane ne skenen nderkombetare.
 
Marla,
Te kujtohet termi: “internacionalja socialiste”, qe realizoi edhe ngjizjen e 2013 ?!

Arsyeja e Gordon Brown dhe majtisteve Sorosiane është një dhe e vetme, pasi ata duan te:
a) perqendrojne pushtetin ne Europe ne duart e tyre
b) te sfidojne interesat amerikane ne skenen nderkombetare.
E sakte.

Mgjate une mendoj qe europen po e shkaterrojne vete europianet, per te mos thene Merkel me CDUne. Qendrimi qe po mban europa ne kete kohe krize covid duke mbyllur dyert dhe duke mos ndihmuar shtetet me shume te prekura do kete shume pasoja te renda per egzistencen e saj ne te ardhmen flas insitucionalisht.


USA mbetet serish superpower vetem nese Putin ka bere negociate me Kinen dhe Turqine per tja futur. Mgjate mbetet per tu pare ne muajt ne vazhdim.
 
E sakte.

Une jam një prej skeptiket me te medhenj te Bashkimit Europian, pasi ideologjia qe po e ben te mundur kete është gati e njejte me idene komuniste.

është e njejta "barazi e popujve", është e njejta "europe pa kufij" kur te gjithe e dime se ashtu si Rusise nuk i behej vone per satelitet e saj te vegjel, ashtu edhe Frances e Gjermanise nuk i behet vone per vendet e tjera Europiane (Italia, Spanja, aktualisht) pale per një vend si Shqiperia.
 
Italianet kur akuzojne Be e kane me Gjermanine.
Une si ve shume faj Gjermanise edhe pse historikisht kane qene pak popull fodull duke u ndjere gjithmone mbi cdo rrace tjeter.
Fakti qe Gjermania nuk është ne kolaps dhe Italia po nuk do te thote qe Gjermanet per hir te Be duhet me mor gjithe hallet e italianeve tani. Fundja ku e dine Gjermanet se si ju hec me kete pandemi, nese plas me shume atje nese ca te bejne te lene popullin e vete me i sherby Italianeve?
Per mbeshtetjen financiare ne pergjithesi nga Be ka diskutim plot, por per ndihme me personel mjekesor apo spitale cdokush do shoh shtepine e vete, e tille është situata fatkeqesisht.
 
Dhe skane faj, edhe per faktin se pa De Gasperin nuk do kishte Evrope të Bashkuar. Nderkohe ne keto 15 vjet udheheqje faktike te europes Merkel dhe CDU do mbahen mend si shkaterruese te endrres europiane kjo per shkak te paaftesise apo egoizmit pak rendesi ka. Shperberja e BEsa nisi me Brexit dhe do vazhdoje me Italine. Prandaj dhe Merkel i duhet zgjerimi me shtete te tjera qofte dhe jo te forta ekonomikisht qe te forcoje aleancen e mos shperberjes.

Mgjate prap italianet po perpiqen ta bashkojne europen. 2 italiane te adriatikut jugor sot po kthejne shpresen ne europe dhe ne bote. Njeri është pertej oqeanit me origjine abruceze Pompei. Para pak ditesh mbodhi G7 dhe premtoi 1 rruge te re bashkepunimi per te nxjerre boten nga kriza dhe rindertimin e saj nga covidi dhe tjetri është Conte i cili po bashkon evropen dhe po vendos para pergjegjsise se te qenurit Evropiane ne rradhe te pare e pastaj frenge apo gjermanike.
 
Perhapja e virusit është sulm per deklaraten e Brown per një qeveri globale, ne fakt ka nxitur nacionalizmin te secili shtet. Shikoni, ideja e solidaritetit dhe bashkpunimit është thyer per te mos thene shuar ne teresi. Sot, ne kemi mbyllur kufijt, kemi krijuar një rend te ri e qe ne fakt e hedh poshte idene e një bashkimi.
 
Europianet e shkaterruan qyteterimin e tyre me me bindjet komuniste. Europa tashme është një mutacion qyteterimesh, ku botekuptimi i Europes se vjeter, i ben oponence vlerave te shoqerise amerikane qe është shoqnia me energjike ne bote nga çdo aspekt qe ta shohesh.

Kjo energji buron nga fakti se ndryshe nga pjesa tjeter e botes, amerikanet vleresojne lirine e individit dhe jo te turmes e kolektivit.
 
Mendimi im modest është qe jemi larg rendit te ri boteror, nuk jane pjek kushtet akoma.

Qe t'piqen kushtet duhen kukulla ne Rusi dhe Kine gje e cila ska shans te ndodhe sa t'jete ne pushtet Putin dhe XI.

Prandaj vitet e fundit po ta shihni me kujdes Rusia sulmohet me sanksione sa here gdhihen keq amerikanet me britaniket. Behen bashke me evropianet dhe marrim vendime unanime pa ju dridh qerpiku duke shpik një agresor imagjinar ne vendet baltike dhe rreziku qe medemek i kanoset evropes nga Rusia (Kur t'gjithe e dime qe Rusia pervec arsenalit berthamor nuk mund te perballet as me amerikanet dhe as me evropianet, sepse lufta do para dhe teknologji gje t'cilen Rusia e ka me pikatore dhe te dobet).

Edhe rritja ekonomike e Kines nuk u pelqen, e provokojne hera heres me Taiwanin por edhe me Korene e Veriut, biles korene e veriut kam pershtypjen e mbajne si xhol, per te perfshire Kinen ne një te ardhme te afert.

Arriten deri aty sa shpiken pranveren arabe me organizata terroriste te financuar nga CIA dhe Izraeli, edhe ktu per te perfshire Rusine dhe Turqine ne valle (kujtoni puçin ndaj Erdoganit) dhe vrasjen e ambasadorit Rus ne një konference shtypi live.
Por edhe per te shfrytezuar burimet e naftes ne Libi, Siri, Egjipt e kshu me rradhe duke vene njerzit e tyre ne pushtet.

Te gjitha sulmet terroriste ne evrope ishin orkester simfonike duke legjitimuar planet e elitave ne lindjen e mesme me një arsyje sigurisht te forte per pjesen sensitive te popujve dele perendimor, atje ka regjime dhe ne duhet ti japim fund me cdo cmim 🤦‍♂️.

Sot kemi Jeruzalemin kryeqytet, dhe me shume gjasa Izraeli do zgjerohet ne tokat e arabve fqinj ne te ardhmen, do pritet qe Putin te dale ne pension, nese nuk i planifikojne ndonje puç revolucionar sic historia na ka treguar me Carin II dhe pastaj do mendohet dicka dhe per Kinen, para se te shkojme tek hapi final, rendi ri boteror.

Deri atehere ka kohe. Enjoy Karantinen 😛
 
Top