• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kush ishin Dushmanët?

battle-of-mohacs-in-hungary-on-august-29-1526-905x395.jpgDushmanët ishin familje sunduese feudale, zotërimet e së cilës shtriheshin në Pultin e Vogël (Krahina e Shllakut).

Si pinjollë të saj përmenden në fillim të shek.XV vëllezërit Damian, Goran dhe Nenad.

Nën presionin osman, ata u bënë në fund të shek.XIV e në fillim të shek.XV vasalë të osmanëve; më pas, me dobësimin e këtij presioni Dushmanët njohën mbrojtjen e Venedikut.

Një pinjoll i saj, Lekë Dushmani, mori pjesë në vitin 1444 në Kuvendin e Lezhës dhe qëndroi për disa kohë si anëtar i Lidhjes shqiptare që u themelua atje; ai u largua prej saj kur Lidhja hyri në luftë kundër Venedikut.

Emri i Dushmanëve mbeti si toponim në regjistrat osmanë deri në ditët tona në malësi.d.a. / dita
 

Comments

Top