• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Kam mesuar se

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Kam mesuar qe per aq kohe sa lindem vetem....edhe rrugen e cdo sfide duhet ta perballojme po prape vetem!
 

Darius

Larguar...
Vendndodhja
Shqipëri
Kam mesuar qe kam nje zemer te paster, te dashur, te qete, plot dashuri, pa urrejtje, por me duhet ta ruaj mire sepse jo te gjithe e meritojne ate!
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Kam mesuar që jeta jonë matet me ato rrahje të shpejta të zemrës, me ato momente kur frikën e lumturinë, guximin e fajin nuk mund t’i peshosh
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Ncuk , e di . Provokimi eshte me gjynah se vet vrasja :)
Gabim e ki. Nese i referohesh Kur'anit me fjalet "Me gjynah se vet vrasja", eshte ndryshe. Permendet Fitneja apo sprova, dy vende. Ne nje ajet thote: "Me e forte se vrasja", ne ajetin tjeter "Me e madhe se vrasja". Nese e ke pase per dicka tjeter, atehere nuk e di.
 

Vajza

Staf në FV.AL
Vendndodhja
Struga
Gabim e ki. Nese i referohesh Kur'anit me fjalet "Me gjynah se vet vrasja", eshte ndryshe. Permendet Fitneja apo sprova, dy vende. Ne nje ajet thote: "Me e forte se vrasja", ne ajetin tjeter "Me e madhe se vrasja". Nese e ke pase per dicka tjeter, atehere nuk e di.
Ajeti 191 kaptina. Bekare :
... fitneja (trazira) eshte me e keq se vrasja ...
Ajeti 192 . Kaptina. Bekare
E nese heqin dore ( nga provokimi ) , Allahu eshte Ai qe fal dhe qe meshiron

Fitnjeja perkthehet si Provokim .kuptimi eshte kur provokon dicka shum te rend qe mund te perfundoje shum rend edhe me vrasje .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Ajeti 191 kaptina. Bekare :
... fitneja (trazira) eshte me e keq se vrasja ...
Ajeti 192 . Kaptina. Bekare
E nese heqin dore ( nga provokimi ) , Allahu eshte Ai qe fal dhe qe meshiron

Fitnjeja perkthehet si Provokim .kuptimi eshte kur provokon dicka shum te rend qe mund te perfundoje shum rend edhe me vrasje .
Mvjen keq Vajze, po prej krejt kuptimeve Fitne, kurre n'asni fjale nuk eshte perkthy si provokim. Merre lirisht cdo fjalor, ndaq online ndaq n'dore, pyete kend tduash, kurre fjala Fitne nuk perkthehet si provokim, e as kuptimin nuk e ka.


p.s.

Provokimin ne arabisht i thone "taharesh" meqe jemi tek kjo fjale.
 

Vajza

Staf në FV.AL
Vendndodhja
Struga
Mvjen keq Vajze, po prej krejt kuptimeve Fitne, kurre n'asni fjale nuk eshte perkthy si provokim. Merre lirisht cdo fjalor, ndaq online ndaq n'dore, pyete kend tduash, kurre fjala Fitne nuk perkthehet si provokim, e as kuptimin nuk e ka.


p.s.

Provokimin ne arabisht i thone "taharesh" meqe jemi tek kjo fjale.
Un sapo e lexova ne kuran , fitneja , ose trazira ose provokim . Po deshe te bej dhe foto . Gjuha arabe eshte gjuh e pasur dhe kuptimi dhe shpjegimi i dijetareve qe kjo eshte. :)
 
Top