• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Kam mesuar se

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Kam mesuar qe per aq kohe sa lindem vetem....edhe rrugen e cdo sfide duhet ta perballojme po prape vetem!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Kam mesuar qe kam nje zemer te paster, te dashur, te qete, plot dashuri, pa urrejtje, por me duhet ta ruaj mire sepse jo te gjithe e meritojne ate!
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVer
Kam mesuar që jeta jonë matet me ato rrahje të shpejta të zemrës, me ato momente kur frikën e lumturinë, guximin e fajin nuk mund t’i peshosh
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kam mesuar se per t'ja nxjerr njeriut karakterin e brendshem qe e ka, ate anen e erret, mjafton ta ngacmosh apo provokosh, i kallxon ngjyrat e tij t'verteta
 

Chupachups

Vajza 🍭
Staf në FV.AL
Kam mesuar se per t'ja nxjerr njeriut karakterin e brendshem qe e ka, ate anen e erret, mjafton ta ngacmosh apo provokosh, i kallxon ngjyrat e tij t'verteta
Lover , por provokimi esht me keq se vrasja .
Un sdu te provokoj asnje njeri ..
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ncuk , e di . Provokimi eshte me gjynah se vet vrasja :)
Gabim e ki. Nese i referohesh Kur'anit me fjalet "Me gjynah se vet vrasja", eshte ndryshe. Permendet Fitneja apo sprova, dy vende. Ne nje ajet thote: "Me e forte se vrasja", ne ajetin tjeter "Me e madhe se vrasja". Nese e ke pase per dicka tjeter, atehere nuk e di.
 

Chupachups

Vajza 🍭
Staf në FV.AL
Gabim e ki. Nese i referohesh Kur'anit me fjalet "Me gjynah se vet vrasja", eshte ndryshe. Permendet Fitneja apo sprova, dy vende. Ne nje ajet thote: "Me e forte se vrasja", ne ajetin tjeter "Me e madhe se vrasja". Nese e ke pase per dicka tjeter, atehere nuk e di.
Ajeti 191 kaptina. Bekare :
... fitneja (trazira) eshte me e keq se vrasja ...
Ajeti 192 . Kaptina. Bekare
E nese heqin dore ( nga provokimi ) , Allahu eshte Ai qe fal dhe qe meshiron

Fitnjeja perkthehet si Provokim .kuptimi eshte kur provokon dicka shum te rend qe mund te perfundoje shum rend edhe me vrasje .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ajeti 191 kaptina. Bekare :
... fitneja (trazira) eshte me e keq se vrasja ...
Ajeti 192 . Kaptina. Bekare
E nese heqin dore ( nga provokimi ) , Allahu eshte Ai qe fal dhe qe meshiron

Fitnjeja perkthehet si Provokim .kuptimi eshte kur provokon dicka shum te rend qe mund te perfundoje shum rend edhe me vrasje .
Mvjen keq Vajze, po prej krejt kuptimeve Fitne, kurre n'asni fjale nuk eshte perkthy si provokim. Merre lirisht cdo fjalor, ndaq online ndaq n'dore, pyete kend tduash, kurre fjala Fitne nuk perkthehet si provokim, e as kuptimin nuk e ka.


p.s.

Provokimin ne arabisht i thone "taharesh" meqe jemi tek kjo fjale.
 

Chupachups

Vajza 🍭
Staf në FV.AL
Mvjen keq Vajze, po prej krejt kuptimeve Fitne, kurre n'asni fjale nuk eshte perkthy si provokim. Merre lirisht cdo fjalor, ndaq online ndaq n'dore, pyete kend tduash, kurre fjala Fitne nuk perkthehet si provokim, e as kuptimin nuk e ka.


p.s.

Provokimin ne arabisht i thone "taharesh" meqe jemi tek kjo fjale.
Un sapo e lexova ne kuran , fitneja , ose trazira ose provokim . Po deshe te bej dhe foto . Gjuha arabe eshte gjuh e pasur dhe kuptimi dhe shpjegimi i dijetareve qe kjo eshte. :)
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Kam mesuar qe hapi rrugen atyre qe kane per qellim ofendimin, denigrimin, apo uljen e personit tend ,duke perdor lloj lloj marifetesh
 
Top