• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

"Jeta ime ne vargje"

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Ne Gjum Kur Rash...
Ne Enderr Te Pash...
Ne Kemb U Ngrita...
Emrin Tend Bertita...
Sa Do Doja Dhe Nje Mengjes...
Mbi Trupin Tim Te Te Pres...
Te Te Puth Shum...
Dhe Te Iki E Te Te Le Ne Gjum
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Me pyeten:E do ate ?
U pergjigja: Me Cmenduri!
Me pyeten: Eshte e bukur?
U pergjigja: Me shum Nga cmund ta Imagjinoni !
Me pyeten: Ku eshte ajo ?
U pergjigja: Ne Zemren dhe mbrendesin time !
Me pyeten: Si eshte emri i saje?
U pergjigja: NENE ... dhe ajo eshte drita e syve te mi
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Pyes lotin pse gjumin ma prish
Ai me thot pyet zemren që ta dish
Pyes zemren pse me rreh kaq fort
“Se pa ate që do ti nuk jeton dot”

Pyes shpirtin tim
Pse valle vetëm renkon
“Po si mund te ndjesh gezim
Kur ty ai cdo dite te mungon”

Pastaj neper erresire
Pyes syte e mi
Pse nuk kane me ngjyre
Pse shohin vetëm bardh e zi
Ata te trishtuar kthejne koken te dy
“Sepse ai që na fali ngjyren u largua nga ty”

Pyes buzet e bera llum
Po ju ku e keni embelsine
“Shko pyet ate që do shum
është i vetmi që mund te jape një shpjegim”

Befas ne faqe me rreshket një pike lot
Dhe pyes faqen po ti pse vajton
Ajo e pafajshme ul koken dhe me thot
“Ti e do shume por ty ai s’te don”

Pyes zotin nese faqja ka te drejte
“Nuk e di” ai me thote
Kte duhet ta zbulosh vete
Dhe askush tjeter ne këtë bote

Pyes mendjen a ka ndonje shpetim
Ndonje ilac, ndonje sherim
Ajo me thot “hape zemren pa u druajtur
Ndryshe gjithë jeten ti ke për te vuajtur”

Pastaj kthehem tek qoshja ime e vetmise
E mbuluar me plaget e dashurise
Thjesht veshtroj qiellin e zymte me lot ne sy
Kur do vi ajo dite valle, që te kuptosh sa te dua ty
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Erdhi fb u prish dynjaja, Cunat gocat i zuri sevdaja, Ne fillim kerkesa miqesie, Perfundojn ne histori dashurie!! Si mer gjumi asnje nate, Duke fol me gocat ne chat, Dhe ata qe jetojne ne majt te malit, Chatojn ne permjet celularit!! Kur vjen ora me shku ne shkolle, Nuk kane prek liber me dor, I len mesimet duke fol me gocat, Cdo simester i vjellin notat....
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Per ty Mendoj!

Kur mendoj per ty
Ethe dhe shpirti leshon,
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale,
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal,
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer,jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj,
Ti me shtrengon aq forte prane vetes
Dhe une ngadale pershperis “Te Dashuroj”.
 
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

ta pershendes cik veten me kete:

Te huaj jemi

Te huaj jemi ne prej kohesh
C'ish per t'u thene eshte thene,
Si guret qe zene vend ne toke,
... Ne jete vend ne kemi zene.

Drejt njeri-tjetrit kemi mbyllur
Te gjitha rruget edhe shtigjet,
Si dy qytete mesjetare
Me mure, heshta dhe me pirgje.

Por naten, kur i lodhur truri
Portat i mbyll me qetesi,
Ti gjen nje shteg dhe futesh brenda,
Nje shteg qe vetem ti e di.

Pastaj si ne rrugica parqesh
Shetit me cirkovolucionesh
Hyn neper endrra i shkujdesur,
Fanitesh, qesh, ma ben me dore.

Por kur mengjesi ze afrohet,
Nis shqetesohesh befas ti
Dhe heshturazi del perjshta
Nga shtegu qe vec ti e di.

E dita vjen. Rrjedh prape jeta
Dhe unë dhe ti si dhe me pare
Te ftohte rrime e te pamposhtur
Si dy qytete mesjetare.

(ISMAIL KADARE)
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Aty ndodhem une kur rreh zemra jote
me ke ber per vete o ylli i kesaj bote.
Sa her qe mar frym ty te kujtoj
vec zoti e di sa shum te dashuroj.
Kur rreh zemra jote aty gjej ngrohtesi.
...Engjelli i kesaj bote je vec ti.
Ne buzet e tua gjej diellin e arte,
ne zemren tende gjej DASHURIN E ZJARRTE.
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Kam mësuar që të rritesh nuk do të thotë të festosh përvjetoret.

Që heshtja është përgjigja e duhur kur dëgjohet një idiotësi.

Që të punosh nuk do të thotë vetëm të fitosh para.

Që miqtë fitohen duke treguar se cilët jemi realisht.

Që miqtë e vërtetë qëndrojnë me ne deri në fund.

Që gjërat e këqia shpesh fshihen pas një pamje të parë të mirë.

Që natyra ëshë gjëja më e bukur e kësaj jete.

Që kur mendoj se di gjithçka, ende nuk di asgjë.

Që një ditë e vetme mund të jetë më e rëndësishme se shumë vite.

Që mund të bisedosh me yjet.

Që mund t'i rrëfehesh hënës.

Që mund të udhëtosh në pafundësi.

Që është e shëndetshme të dëgjosh fjalë të mira.

Që është e nevojshme të ëndërrosh.

Që mund te jesh femijë gjatë gjithë jetës.

Që qënia jonë eshtë e lirë.

Që Zoti nuk të ndalon të bësh diçka në emër të dashurisë.

Që të vetëgjykohemi nuk është dhe aq e rëndësishme, kur në të vërtet ajo që ka rëndësi është paqja shpirtërore.

E më në fund kam kuptuar që nuk mund të vdesësh për të mësuar të jetosh!!!
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

SONTE

Sonte nuk kam gjumë
Nuk mund të mbyll sy
Sonte edhepse je me mua
Unë sërish jam në vetmi!

Edhe një natë afer teje, pa ty
Edhe një natë në shtrat dhe pa gjumë
Nuk e di kush ka faj në këtë mes
Ti qe s'ma var, apo faj kam une!?

25.06.2012 / 15:45
F E R I Z A J
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

A THUA?

1.
A thua nesër do të më kujtoni
Kur më të mos jem në këtë jetë,
Poezinë time kur ta lexoni
Si kujtim i vetëm që ka për të mbetë!

2.
A thua vallë do t’u bie ndërmend
Që isha dikur mbi këtë dhe,
Apo ndoshta do të më harroni
Sikur ata që s’kanë atdhe!

3.
A thua jeta ime që e jetova
Do fshihet pa lënë asnjë gjurmë,
Dhe unë do të vyshkem dhe të harrohem
Sikur nuk isha kurrë!

22.07.2012 / 8:25
F E R I Z A J
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Nje zile telefoni dhe degjoj nje ze
dikush nga ana tjeter me tha"e dashura po te le"
zeri mu mek syte mu verbuan
ate qe degjuan zemra e shpirti se besuan
i hipa shpejt avionit per ne shqiperi
po vija me mendimet ngulur te ti
dikur ishim te lumtur por njerezit na ndane
dashuria jone ishte e bukur por ate na i vrane
u larguam nga njeri tjetri por se donim kete fund
dashuria nje kujtim mbeti dhe ate se gjetem askund
une nuk mund te jetoja me ne shqiperi
u mundova te te harroja duke shkuar ne nje shtet te ri
aty doja te nisja nje jete te re
per te mos menduar me per ty per te mos menduar me per ne
u mundova shume por kurre sia dola
cdo dite lotet me rridhnin lume e urrejtje per njerezit qe na ndane mbolla

zemra mu mush me inat
plot me neveri
pse njerezit na ndane
me cuan larg na ti
Kur arrita ne spital veten e leshova
ti sishe me ajo vajza qe une dikur dashurova
hyra ne dhomen tende ishe bashke me babane
"svdes dot pa te pare ty"ne heshtje me thane
tu afrova ngadale
e dora me dridhej
te thash"te lutem me fal"
por zeri nuk te ndihej
te kapa lehte per dore dhe ti hape syte
"o zot sa kohe pa u pare u be gati nje vit"
me buzeqeshe lehte e doren ma shtrengove
rrahjet e zemres sime menjehere i shpejtove
se mbajta dot veten dhe syte mu perlotuan
ate dite me ty kurre skam per ta harruar
me afrove prane vetes e me the mos qaj
e si te mos qaja une kur vdekja do te na ndaje
me the"mos qaj te lutem vetem me buzeqesh
dua te te shoh te lumtur para se te vdes"
nuk di se si zemra sme pushoi
gjith ate dhembje zemra nuk di si e duroi
mbeshteta lehte koken tek kraharori yt
por se dija se ti shpejt do mbyllje syte
cova koken lart por ti ishe larguar
zoti te kish marre me vete ne parajs te kish derguar
cka ndodhi me pas vertet nuk e di
di vetem se kur u zgjova ste kisha prane ty
vuajtjet qe kalova e qe sot po kaloj
njerezve qe na ndane me zemer ua uroj..
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Në Kujtim të poetit Ali Podrimja

KUJTIM

1.

Ikin dhe shkojnë nga kjo botë
Veç veprat e tyre mbeten për jetë,
Ikin kurrë për të mos u kthyer
Shkrimet e tyre kujtim kanë për të mbetë!

2.

Ikin thua se kurrë nuk ishin me ne
Poezinë na e lan kujtim,
Kurrë nuk na shikuan drejtë në sy
Në shpitrat tona kishin vënë shikim!

3.

Ikin dhe ne i kujtojmë
Me malle, dhembje dhe nostalgji,
Ata banojnë tash në varret e tyre
Por veprat e tyre janë në çdo shtëpi!


02.08.2012 / 10:04
F E R I Z A J
 

LUSIA

Anëtar i ri
Pe: "Jeta ime ne vargje"

HESHTJA
Hesht sepse s'dua te flas
Flas me mendimet qe me ndjekin nga pas
Nje ere e lehte dhe e treteshme
Ua falim mendimet kujtimeve te perjeteshme
Mbyllen ne nje bote
Ne bote plot fantazi
Gjithecka jashte meje e vdekur
E bere si me magji
Mendimet si dallge qe vijne dhe shkojne
Perplasen ne mendjen...
Ah , ketu ndalojne ...
Asgje s'mbeti ne sfond
Gjithecka u zhduk ne horizont
Kulla e heshtjes mbi mendjen ngritur
Mbante te gjitha fjalet qe i kishte grabitur
Papritur pena filloi te zgjohet
Heshtja u thye , u degjuan ca peshperima
kur vargjet u thuren u krijuan rima .
 

LUSIA

Anëtar i ri
Pe: Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Te dua shume
Kam kohe qe zerin s'ta degjoj
Kam vite qe per ty mendoj
Kam muaj qe veten me shprese genjej
Kam dite qe c'do cast pa ty urrej
Do te doja qe ti te ishe prane meje
E me nje telefonate te mos me genjeje
E me nje buzeqeshje te mos me mashtroje
E me pas per dike tjeter te mendoje
Nuk e mendoj kurre se do te t'me lidhje kaq shume pas teje
E nuk e prisja qe me nje shikim te thelle ti mua t'me rrembeje
Sa mall bluaj brenda meje
E nuk e kuptoj pse nuk futetedhe brenda teje
Do te doja qe ti te ktheheshe tek une
E me nje fjale te vetme te me thoje


TE DUA SHUME <3...
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

ETA
Jeta eshte nje dallge,
qe hidhet ne breg,
jeta eshte nje loder,
qe gjithkush e prek,
jeta eshte gezim,nje shpres e larget,
jeta eshte dashuri,
nje bote e zbrazet...
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Mث VODHE SHKثLQIMIN

1.
Ti me krenari ngrite kokë lart drejt qiellit
Jetës sime me qëllim ia vodhe rrezet e diellit,
Më shkilje çdo ditë, jetën m’ke përbuzë
S’më le gjë kujtim, veç buzëqeshjen e ngrirë në buzë!

2.
Tani jetoj me kujtimet nga kohë e kaluar
Me ëndrrën e ëmbël që tanimë ka shkuar,
Dhe mundohem kot të nxjerr mësim nga jeta
T’vetmen gjë që di: Shumë dhemb e vërteta!

3.
Ndërtoja në mendje jetën bashk me ty
Bota me dukej e mbushur veç me lumturi,
Në natën pa hënë gjeja frymëzim
Kur të kisha pranë çdo gjë kishte shkëlqim!

4.
Shiu që më lagte kokën me pahir
Më dukej se ishte sikur gjevahir,
Dhe ftohtësi e erës që më fshikte sytë
Më bëhej puhi e lehtë që shpirtin të flladitë!!

5.
Por tani jam vetëm dhe me plagë në zemër
Tani jeta ime më nuk ka as emër,
Sepse ti më vrave, mua me qëllim
Nga sytë e mi ma vodhe të vetmin shkëlqim!
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Kur shpirti im te jete nisur drejt Qiellit
Eja ti me lotet e krejt syve te te dashuruarve te Tokes dhe laje trupin tim
Qe ta ndjej edhe nje here se ne bote lashe njerez me te dashuruar se vetja
Qe shpirti im t’i thote gjithe botes se nuk ka ndarje qe s’na e kujton takimin,
Nuk ka pendim qe s’na e kujton gabimin,
Nuk ka ikje qe s’na e kujton kthimin
Eja dhe pastaj ik prape e me me ler ta shijoj dhimbjen e ndarjes
E embel eshte vuajtja qe shkaktohet nga mungesa jote
Sepse mungesa jote gjithmone ma kujton pranine tende
Eja edhe nje here dhe me godit mu ne zemer
Qe te bindem se ende kam fuqi te perballem me dhimbjet!
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Shume ore pritjeje ne ate spital te mallkuar,
shume ore ankthi ty per te te shikuar,
zemra jote rrahte,sdonte te pushonte,
ishte truri yt ai qe rrezikonte,
3mengjese gdhive ne ate spital,
por i treti per ty qe fatal,
ah sikur lutjet tona ti ti degjoje,
e nenen vec 1here ta perqafoje,
ishte e veshtire te te shihnim si ty te derrmuan
si valle nuk iu dhimbse kur ty te sakatuan
ah c'goditje na dhe
JO,ti se meritoje te hyje ne dhe,
si valle dheu ty te pranoi,
pse valle ai nuk te deboi
Zoti per vete te paska dasht,
DHE PAQEN E PERJETSHME TY TA DHASH
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

DO Tث DOJA

1.
Do të doja
Bota t’më kishte zili,
Sepse s’jam më vetëm
Pranë tash të kam TY.

2.
E kam këtë dëshirë
Këtë gjë ëndërroj,
Të të puth me afsh
Të të përqafoj.

3.
Dhe po të jetë fundi
Pasi të t’puth TY,
Do të vdes i lumtur
N’qetësi do të mbyllë sy!
 

cent

Banned
Titulli: "Jeta ime ne vargje"

Shpirti per se gjalli u tret,
kjo vetmi pa ty shume vret.
Shume endra te thyera pambarim,
nje lutje kam vetem per rikthim.
Se marr fryme,po gjalle nuk jam
se per te jetuar vetem shpresen kam..
Udhekryqet e jetes kam perballe meje,
nese zgjedh nje rruge,a do me coje drejt teje?
Apo do me lere me kete mall qe mbyt,
buzet e etura dhe helmin ne fyt?
Kam mall per ty,me mungon tmerresisht,
i mungon zemres qe te do cmendurisht...
Mos e ler lotin te biere papushim
dhe boten time bosh pa ty shpirti im.
Kthehu!...Dua te jem me ty pergjithmone,
nuk dua ta shqiptoj me fjalen :«ME MUNGON».
 
Top