• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Historia E Ngjyrave

cent

...Lontano
Historia e ngjyrave...

Kohë më parë ngjyrat u mblodhën dhe filluan të diskutonin furishëm duke argumentuar .Ato të gjitha e shpallën vetveten të mirë ,të rëndësishme , të dobishme ,të preferuar .

Jeshilja foli : ثshtë e qartë se unë jam më e rëndësishmja .Unë jam shenja e jetës dhe e shpresës.Unë u zgjodha për barin ,pemët , bimët dhe pa mua të gjitha kafshë...t do të ngordhin.Shikoni përreth nëpër fshat , unë jam së shumti kudo ...


Bluja e ndërpreu :Ti mendon vetëm për tokën !Po qiellin dhe ujin si e konsideron ?ثshtë uji baza e jetës , që vjen prej reve në thellësinë e detit .Qielli ju jep hapësirë , qetësi , paqe .Pa mua ju nuk do ishit asgjë .


E verdha foli : Ju jeni të gjithë kaq seriozë .Unë sjell gëzim , buzëqeshje dhe nxehtësi në botë .Dielli është i verdhë , hëna është e verdhë edhe yjet të verdhë janë .Kur çelin lulet e diellit e gjithë bota buzëqesh .Pa mua nuk do të kishte gëzim...


Portokallia nuk ia përtoi dhe tha : Unë jam ngjyra e shëndetit dhe e forcës .Mund të jem te pak gjëra por unë jam e vlefshme sepse u shërbej nevojave të jetës njerëzore .Unë sjell me vete vitaminat kryesore .Pa mendoni : karrotat , kungujt ,portokallet , mangot .Unë nuk jam e pranishme gjithë kohës por kur e mbush qiellin në agim dhe në muzg bukuria ime është aq mahnitëse sa askush nuk iu mendon ju ...


E kuqja bërtiti :Unë jam mbreti i të gjithëve ju .Unë jam ngjyra e gjakut dhe gjaku është vetë jeta , ngjyra e rrezikut dhe e kurajës .Unë jam gati të luftoj për një kauz ,unë ndez gjakun zjarr .Toka pa mua do të jetë si hëna bosh .Unë jam ngjyra e dashurisë, e pasionit , e trëndafilave të kuq , lulëkuqeve...


Ngjyra lejla u ngrit në lartësinë e saj :Ishte shume e gjatë dhe foli me madhështi :Unë jam ngjyra e familjes mbretërore dhe e pushtetit të mbretërve .Mbretër , kryetarë dhe peshkopë më kanë zgjedhur gjithmonë mua ,sepse unë jam shenjë autoriteti dhe njohurie .Njerëzit nuk më pyesin ...ata më binden !


E fundit ,ngjyra e errët foli shumë qetë por me vendosmëri :Mendoni për mua , unë jam ngjyra e heshtjes ,ju më dalloni me vështirësi ,por pa mua ju jeni sipërfaqsorë .Unë përfaqsoj mendimin dhe reflektimin , muzgun dhe ngjyrat e thella .Ju të gjitha keni nevojë për mua për të ruajtur ekuilibrin dhe kontrastin , për lutjen dhe paqen e brendëshme ...


Dhe kështu ngjyrat vazhdonin të diskutonin ,secila e vendosur për rëndësinë e saj .Grindeshin gjithnjë e më dhunshëm pa dëgjuar arsyet e njëra tjetrës .Papritmas një rrufe shkrepëtiu në qiell e pasuar nga një zhurmë e fortë .
Shiu i furishëm që pasoi i trembi shumë ngjyrat .Në mes të zhurmës shiu foli :Ju ngjyra qesharake ziheni së bashku dhe secila do që të jetë mbi të tjerat .Nuk u kuptoni që secila nga ju është bërë për një qëllim të veçantë .Kapuni prej dore dhe hajdeni pas meje .Pasi bënë paqe ato u kapën nga duart .Shiu vazhdoi : Tani e tutje kur bie shi secila nga ju do të pushtojë qiellin dhe kështu të gjithë do shikojnë se ju jetoni në paqe .Ylberi është shenjë e shpresës dhe e paqes për të ardhmen.
Kështu kur një shi i mirë lan botën dhe kur ylberi të shfaqet në qiell mos harroni të vlerësoni njëri - tjetrin !!!

35d801v.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Historia E Ngjyrave

Shume bukur. Rofshin ngjyrat ne jeten tone e perditcme dhe familjare.
 

Moonshine

🌑🌒🌓🌔🌕🌖🌗🌘🌑
Pe: Historia E Ngjyrave

shum shum e bukur :) ,e pelqeu
 
Private conversations
Help Users
    Top