• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Gjethja.

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Gjethja.

Sot gjithe diten ra shi dhe vetem shi...
Nena me shtiza ne duar mermeriste...c'merzi!
Vajza mbeshtetur ne dritare mendonte...
C'kohe e bukur per dashuri!
 

edmonddantes

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Gjethja.

Si dikur!

Me ka marre malli sonte si dikur,
ne prehrin tend koken ta mbeshtes.
Nder duar ,kur floket me lemon
te fle,mos zgjohem deri ne mengjes.

Ne mes te shpirtit te daltova fytyren,
veshtrimin embelsor s'ta harrova dot.
Ne ditet plot me gaz e mes fatkeqesise
m'u bere shpirt binjak me shpirtin zhurme plot

Po sonte malli ma griu brengen,
te ndjej fare prane syrit qe klepit
Me koken ne jastek ku troket gjumi i humbur,
ndjej t'me kumboje embel zeri yt.

E te kerkoj me duar mes endrres e zgjimit
e nuk e di te ruaj a te humb gjekund.
Ndiej t'me endet mes qepallave trishtimi,
e s'e gjej dot,jetoj a kam vdekur qyshkur!
...Milva...komplimenti....shume bukur....me pelqejne poezite e tua.....
 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pe: Titulli: Gjethja.

Largesia nuk na ndam!

Shpesh mundohesh ta fshehesh mendimin
Mos luaj me mua kot e ke ,
Ne syte e tu,ku derdhet gjelberimi
Une i lexova ato qe dot s'm'i the...

Me thua se neteve te vona
Te shfaqem ne ender kur fle
Sikur ta lexova mendimin
E njejta gje me ndodhi dje!

Kur jemi larg ne udhe te gjata
Ne cdo qelize rrjedh vetem mall
Prej mallit t'kujtoj me seranata
E largesia dot s'na ndan!
 

milva

Anëtar Aktiv
23 Tetor në 12:11 PD ·

Bir i nenes bir!
Cfare bere keshtu?
Dyzete dite plot...
nena, pa te perqafu!

Sa shpejt iken ditet...
Nje nga nje dyzet...
Qe ti bir ' i nocit...
E le ,kete jete!

E le nenken tende...
E s'mendove fare ...
Si po rroj pa ty ,
Bote genjeshtare...

Bir i nockes ,bir!
Trim i nenes ti...
Te vuri poshte "kucedra"
Qe ty te kish "zili"

Fli i qete o bir !
Dhe mos ki merak...
Se shpejti do jemi bashke...
UNE ,TI , DHE ,YT'ATE!
 

milva

Anëtar Aktiv
Ti ike sot. ..ike larg!
E di! Me the do iki, per dite, pak!
Ike, ike, kufirin kalove. ..
Mua me duket...apo ..o Zot! Mos me harrove?

E lumtur u' ndjeva me sy kur te pashe. ..
Trishtuar u ndjeva, s'te preka, dy fjale s'te thashe. ..
Ky eshte i yni realitet. ..
Disa here te jam lutur. ..
Heqim dore krejt!

E provojme njehere, te propozoj!
Tani qe kufirin kalove,
Mendjen kthjelloj. ..
Te lutem, kthjellohu dhe ti. ..
Pavaresisht se zemrat do t'i trishtojm'
Po zgjidhje tjeter ...s'kemi.
S'mund t'ju rezervojm'.

Ti je i lumtur me cerdhen tende. ..
Une ashtu, helmuar nga jeta. ..
Sado lumturi te mundohesh t'me dhurosh,
Vendi ngelet bosh, si cerdhja ,munguar zogjt !

E prape uleras, bertas, therres!
Kthimin tend ngut
Te pres, te pres, te pres!

22 dhjetor 2018!
 
Top