• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fshati i besës që nuk flet më gjuhën shqipe. Historia e tmerrshme - Gjurmë Shqiptare

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Fshati quhet Besnik, por banorët nuk e flasin gjuhën shqipe. Çfarë ka ndodhur me ta? Ku gjendet ky fshat? Cila është historia e tmerrshme e banorëve të tij? Mos humbisni videon e plotë të dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

 

Vinjol

Status offline...... KÇK
E kam pa ne top channel kte emision dhe me ka bere pershtypje
perse Shqiptaret e atjeshem e quajne veten Boshnjak ???
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Horror show qenka, c’mu desh qe e pashe se do me leje pa gjume... lol

lidhjuni nai pension 300 evro ne muaj e te shikoni si do e flasin shqipen. Me mire se shqiptaret... lol
 

Voyage

Antarë i Respektuar
E kam pa ne top channel kte emision dhe me ka bere pershtypje
perse Shqiptaret e atjeshem e quajne veten Boshnjak ???
Per arsy se regjimi vinte mbi emerin me - viq, dhe me pas duke i ofruar pune, por mendoj qe ketu ka ndikuar diç dhe para L se pare boterore, mbreteria e atehershme ka be presion! E them kete sepse qe nga l e pare gjer tani nuk ka mundur te jene asimiluar! Por eshte fakti kan be lidhje me Bosnen per qellime asimilumi!
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Me tmarr vaji vAllahi, qa kan hek të shkretit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
E para keta paskan pamje tiparesh 100% shqiptaresh! SAdo qe ne ballkanasit ngajjme serish kemi dallim dhe ne pamje, te pakten me sh ballkanas te i kam taku nga afer. Ama keto dhe boshnjakishten e folkan me theks shqiptar lol

Shqiptaret e shkrete!
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Horror show qenka, c’mu desh qe e pashe se do me leje pa gjume... lol

lidhjuni nai pension 300 evro ne muaj e te shikoni si do e flasin shqipen. Me mire se shqiptaret... lol
Seshte per te qeshur , ndoshta ska kush i udhzon ne rrugen e duhur. Dhe fshati im ka qen i asimuluar flasin gjith maqedonisht . Por te vjetrit tane nk e harruan prejardhjen tone dhe gjithmon jemi shkruar shqiptar.paversisht qe na e mohonin kete per shkak gjyhes. Sot ne familjen time vetem un e di shqip dhe vllai vogel tjeret jo. Por ama me vjen mire qe populli u ndergjegjsu dhe gjeneratat e reja gjith mesojn shqip ne shkoll . Avash kthehemi te rrenjat tona :) .
 

Voyage

Antarë i Respektuar
Asimilimet jan tentuar dhe jane bere ne vendet e mbylluara! Them kete sepse tek ne nuk ka pasur tentime, megjitheate mbiemerat i nderronin! Pra ishte nje hap drejte saje!
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Asimilimet jan tentuar dhe jane bere ne vendet e mbylluara! Them kete sepse tek ne nuk ka pasur tentime, megjitheate mbiemerat i nderronin! Pra ishte nje hap drejte saje!
Po ama sic me kan treguar vet komunizmi ja ka ndruar shembull nga beqiri ne fund i kan shtuar "ski" beqiroski.. po edhe kjo ndryshoj :D. Dhe mbiemrat i ndryshuan shum familje. Paversisht qe kjo na kushtoj shum nga ana monetare. :)
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Seshte per te qeshur , ndoshta ska kush i udhzon ne rrugen e duhur. Dhe fshati im ka qen i asimuluar flasin gjith maqedonisht . Por te vjetrit tane nk e harruan prejardhjen tone dhe gjithmon jemi shkruar shqiptar.paversisht qe na e mohonin kete per shkak gjyhes. Sot ne familjen time vetem un e di shqip dhe vllai vogel tjeret jo. Por ama me vjen mire qe populli u ndergjegjsu dhe gjeneratat e reja gjith mesojn shqip ne shkoll . Avash kthehemi te rrenjat tona :) .
Ke te drejte vajza, por ai qe nuk do qe ti harroje rrenjet mbijeton, shiko arbereshet e italise te cilet e kane ruajtur gjuhen, e ne mos gjuhen traditat.
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Ke te drejte vajza, por ai qe nuk do qe ti harroje rrenjet mbijeton, shiko arbereshet e italise te cilet e kane ruajtur gjuhen, e ne mos gjuhen traditat.
Varet nga rrethanat :) . Nga dija dhe shkollimi. Sa kuptova aty gjith me tok meren. Se aq kushte i kan dhen dhe jetojn per mbijetese.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Sic kemi filluar me barbarizma, menyre te te jetuarit, emertimin e femijeve, braktisjen e traditave te vjetra shekullore shqipe, do asimilohemi ne nga deshira ketu, lere me ata atje nga dhuna dhe trysnia
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Mendoj qe duhet krijuar nje teme enkas per dokumentaret qe ka bere Marin Mema, personalisht i kam ndjekur thuajse te gjithe e kam mesuar goxha gjera qe si kam dit.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Nje nga keto dukomentaret kam par,se nje fshat atje..dhe emrin e ka shqiptar !dmth nuk i kan heq emrin fare..edhe pse mundohen ta ndrroj historikun e ati emri-fshati.
 
Top