• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Fazat e Henes

MasteR

I'm offline


Fazat e Henes paraqesin formen, fazen DHE poziten e Henes e Cila ndryshon Brenda 29 diteve, 12 oreve e 44 minutave. Fazat e Henes formohen si shkak i levizjes se Henes Reth Tokes. Ekzistojne 4 Faza kryesore: Hena e Re, Cereku i pare, Hena eplote DHE Gereku i Fundit. Per te kaluar Nga njera Faza te Tjetra duhen 7 dite, 9 ore DHE 11 minuta Prandaj java Ka 7 dite Hena e Re, plagë "e zeze i korrespondon periudhes Kur Hena është e padukshme ne giell Fytyra e Saj e ndricuar Nga rrezet e Diellit, NUK është e dukshme DHE rrezatimi eltromagnetik ndaj Tokes është i dobet. Hena ne Rritje është Periudha QE shkon Nga Hena e Re Deri te Hena e plote. AJO zgjat 14 dite të Gjatë te cilave, të Henas Vjen duka u zmadhuar pak Nga pak Hëna e Plotë plagë "e bardhe" i korrespondon momentit Kur Hena është krejtesisht e ndricuar Nga Die Rrezatimi elektromagnetik është i forte. Hena ne zbritje plagë pakesim, është Periudha QE shkon Nga Hëna e Plotë Deri tek Hena e Re. AJO Vjen pak Nga pak duka u zvogeluar. Njemenyre per te kuptuar nese Hena është ne fazen e rritjes apo pakesimit, është e Lehtë ta wesh ri. Nese Ka formen e C-se, është ne pakesim (zbritje), nese Ka formen e D-se është ne Rritje Ky rregu vlen Vetem nese shihet Nga hemisfera e Veriut, sepse Nga Hemisfera e Jugut është e kunderta. Ne kalendar, Ditët e Henes se plote perfaqesohen me një Rreth te bardhe bosh, ndersa ATO te Henes se Re mua një Rreth te plote te zi
 
Top