• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Efektet e shëndetshme të rozmarinës

PiNkY

Anëtar i Nderuar


Rozmarina është një bimë e cila përmban një substancë të quajtur acidi karnosik, e cila mendohet se është përgjegjëse për efektet mbrojtëse në tru të kësaj bime. Acidi karnosik mbron trurin duke neutralizuar radikalet e lira, të cilat janë përgjegjëse për dëmtimet e ndryshme në këtë organ bazim të organizmit.

Rozmarina ndihmon trurin në mënyra të ndryshme, duke parandaluar goditjen por edhe çrregullimet neurologjike, përfshirë Alzheimerin.

Beta-kariofili, është një substancë tjetër e cila ndodhet te rozmarina dhe që është e dobishme për organizmit. Studiuesit gjerman kanë gjetur se kjo substancë lufton inflamacionet ë trup, që ndihmon tek rastet siç janë forcimi i arterieve dhe sëmundja e Crohnit.

Rozmarina gjerësisht përdoren në kuzhinën mediterane si mëlmesë, dhe është e pasur me hekur, kalcium dhe vitaminë B6./albeu.com/
 
Top