• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ato arabet se di si quhen ose nqs kane emer te vecant.

Mendoj se behet fjale per AJWA. Jane hurma te qytetit te Medines. Konsiderohet "Mbreteresha e Hurmave" dhe ka shume dobi, me shume se cdo lloj hurme tjeter.

p.s. Ekzistojne rreth 200 lloje te hurmave. Sa e di, Iraku ze vendin e pare me 180 lloje te hurmave, ndersa Libia me 80 lloje.

Disa lloje te hurmave me emra:

 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Mendoj se behet fjale per AJWA. Jane hurma te qytetit te Medines. Konsiderohet "Mbreteresha e Hurmave" dhe ka shume dobi, me shume se cdo lloj hurme tjeter.

p.s. Ekzistojne rreth 200 lloje te hurmave. Sa e di, Iraku ze vendin e pare me 180 lloje te hurmave, ndersa Libia me 80 lloje.

Disa lloje te hurmave me emra:


A se dija qe kete emer kane, e as qe ma merte mendja qe jane kaq shume lloje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ja ketu ke nje webfaqe me disa lloje te hurmave, me foto:

Al Madina Dates Co.

p.s. Hurma ne arabisht =Tamr, shumesi tumuur/tomoor
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Vallahi sdin me cte nxjerin per tu dobesuar aman, po neqoftese kumbullat jane keshtu si tek fotua
te sheqerosura me sherbet ku i bie te jete dobesimi? Me shume mer ndonje kile, lol.

Po kakit ku ti gjej tashi une?
Su ka ardhur sezoni akoma ketyre..lol

hane hurma moj, jo kumbulla:p, edhe kakit haji ke nshqipri boll :p...


Kete materialin e kam lexuar para ca ditesh ne FB si te shtosh ne peshe, por se di a ben pune te cdo person apo jo....
Kjo pesha (mbi peshe apo nenpeshe) varet me shume nga trupi i njeriut besoj, ka njerez qe nuk han shume po shendoshen jashtzakonisht, ka tjere qe hane e plasin e prap shkopinj jane... gjthss nje kontroll i ushqimit ditor dhe atij fizik ka goxha rol...

"Menyra me e shendetshme per te shtuar ne peshe bazohet ne rritjen e kalorazhit ditor, ne menyre qe ai te tejkaloje sasine e kalorive qe mund te harxhohen gjate dites. Shtimi ne ushqimet qe konsumohen i sasive te duhura te produkteve si: gjalpi, ajka e qumeshtit, gjalpi i kikirikut, vaji i ullirit, salca e bardhe dhe ajo e domates, majoneza, farat dhe arrat, rrit kalorazhin e tyre. Gjithashtu, mjaft efikase ne kete drejtim mund te jete ngrenia e ushqimeve me shume kalori, me permbajtje te larte proteinike dhe me yndyrna te shendetshme, si: peshku ton, salmoni, merluci, sardelet, fileto e kraharorit te pules dhe gjelit, mishi i vicit pa dhjam, veza, frutat(4-6 fruta te ndryshme ne dite), perimet(kryesisht fasulja, bathet, bizelet, brokoli, lakra, karota, patatja), qumeshti(4 gota qumesht ne dite) dhe kosi me pak yndyre, djathi dhe salca e tij, makaronat e bardha, orizi I bardhe, buka e bardhe.. Per sa i takon lengjeve, rekomandohet kryesisht pirja e ujit gjate gjithe dites, por edhe e lengjeve me shume kalori si boza, qumeshti dhe lengu i frutave. Respektimi i nje regjimi ushqimor te rregullt eshte gjithashtu i rendesishem per shtimin ne peshe.
Keshtu, rekomandohen 6 vakte ne dite, 3 vakte kryesore dhe 3 vakte te vogla ndermjet tyre. Shetitjet ne ajer te paster stimulojne oreksin. Gjumi i regullt, ne orare dhe kohezgjatje normale, ndihmon ne shtimin ne peshe. Mund te jete e nevojshme edhe marrja e komplekseve vitaminike zevendesuese, per personat qe nuk marrin mjaftueshem vitaminat ose mineralet nepermjet ushqimit.
"


p.s. ato hurmat qe ka sjell loveri, ato me bajame brenda jane me te mirat per mua. se ajo bajamja sikur e balancon pak embelsine e tepert ...
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Lol kjo dieta i mori ne qaf gocat lool sidomos ato qe kalojen dhe ne ekstreme te tipit anoreksi dhe se merr me veten per gjith jeten...Provo kte djet, e provo ate djet edhe iken per lesh pastaj....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Lol kjo dieta i mori ne qaf gocat lool sidomos ato qe kalojen dhe ne ekstreme te tipit anoreksi dhe se merr me veten per gjith jeten...Provo kte djet, e provo ate djet edhe iken per lesh pastaj....Pse tallesh ti?Gjithe ate sakrifice qe bejne femrat per ju meshkujt e bejne lol...Edhe gjoja sju pelqejne te dobetat sic thone nga anet e mia : Me mir kock e me e lepi se sa dhjam e mu ngi(ngop)...lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

p.s. ato hurmat qe ka sjell loveri, ato me bajame brenda jane me te mirat per mua. se ajo bajamja sikur e balancon pak embelsine e tepert ...
Si balancon gje embelsine, mezi ha nje, jo me 3 cdo vakt:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Si balancon gje embelsine, mezi ha nje, jo me 3 cdo vakt:p

haha... po se nuk han dot ti c'faj kemi ne.. une per vete deri ne 5 kam ngrene pa problem, pastaj i lija se me mbaronin e doja te ruaja dhe per vaktin tjeter, haahaha.....
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Pse tallesh ti?Gjithe ate sakrifice qe bejne femrat per ju meshkujt e bejne lol...Edhe gjoja sju pelqejne te dobetat sic thone nga anet e mia : Me mir kock e me e lepi se sa dhjam e mu ngi(ngop)...lol

Sesht se si duam lol po dhe si kallem se ci do lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

haha... po se nuk han dot ti c'faj kemi ne.. une per vete deri ne 5 kam ngrene pa problem, pastaj i lija se me mbaronin e doja te ruaja dhe per vaktin tjeter, haahaha.....

Po s'thash une qe keni faj, ju hani, t'ju shijojne, gjake e tule ti keni:p

Per vete e kam "problem" embelsine - duke nisur nga frutat teper te embla, deri tek recelnat e embelsirat me sherbet.
 

Kila

VIP
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Si nuk i kam provuar asnjhere un kto ??
 

Kila

VIP
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Tani mu kujtua kam ngrene po sme kujtohet ca shije kane :D
 
Top