• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Dallimi midis vezës së bardhë dhe asaj të kuqe

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Dallimi midis vezës së bardhë dhe asaj të kuqeSipas shkencëtarëve të universitetit të Cornellit vezët e kuqe dhe të bardha janë njësoj të pasura me vlera ushqyese dhe acide yndyrore omega 3.

Ngjyra e lëvozhgës është e përcaktuar nga kodi gjenetik i pulës. Pulat e bardha duket se bëjnë vezë të bardha dhe ato me pupla kafe bëjnë vezë të kuqe. Ndonëse vezët e kuqe kushtojnë më shtrenjtë kjo nuk do të thotë që ato janë më të shëndetshme.

Një gjë e tillë ndodh pasi pulat me ngjyrë hanë më shumë dhe kjo përkthehet në kosto më të madhe për tregtarët që i rrisin.

thealbanian
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Dallimi midis vezës së bardhë dhe asaj të kuqe

Edhe kta shkencetaret mo, edhe me ngjyrat e vezve merren.
 
Top