• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Berati sipas Evlia Celebi

Lauri

Anunnak
Evlia Celebi eshte nje turist turk i shek '17, qe ka shetitur jo vetem ne krahinat e P.Otomane dhe ne shtete fqinje me kete perandori, por ka hyre thelle deri ne Azi, Arabi, Egjypt, Rusi, Gjermani, Holande e deri ne Suedi.
Ne kete teme po nxjerr jashte shkrimet e ditarit te Evlia nepermjet fotove, per kurojzet e historise se kesaj kohe.
by Lauri

ev1.jpg


ev4.jpg
 
Last edited:

Daisy

Anëtar i Respektuar
“Tregtari eshte miku I Perendise”Hmmmm

si perfundim une paskam ditur lesht per Beratin

flm qe I sjell @Lauri
 

Lauri

Anunnak
“Tregtari eshte miku I Perendise”Hmmmm

si perfundim une paskam ditur lesht per Beratin

flm qe I sjell @Lauri
Si kush do edhe ky i shikon gjera sepas botes se formimit qe ka. Ajo thenja eshte arabe. Kuptohet pse (pa i dhene ngjyra religjose temes ;)
Gjithsesi ky jap mjaft detaje, jo te gjitha ne absolut mund ti ndajme. Edhe se ky ka qen nje kalimtar, dhe ka shkruar gjera qe ka pare e degjuar ne ate perciz moment (dite apo jave qendrimi)

ps. Mos e injoro komplet leshin se e ka vleren e vet gjithsesi lol
 

land

Carpe noctum
Berati eshte Partha(Bardha) e lashte, kryeqyteti i fisit ilir te Parthineve(Bardhinet). Me pushtimet bullgare, ata thjesht perkthejne emrin e quajne Beligrad(qyteti i bardhe) dhe me pas pushtuesit turq e transformojne ne Berat.....sot eshte ne perdorim forma turke e emrit. Dikush duhet ti propozoje qeverise ti kthehet forma e lashte e emrit, Partha apo Bardha.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Osmanet e quanin Arnavut Belgradı, jo Berat. Arnavut e perdornin per ta dalluar nga Belgradi Serbise.

Nejse,
Lauri, mos valle i ke bere foto te gjithe librit? Apo vetem Beratin. ose po e pate scan te lutem a mund te ma japesh dhe mua? Do me ndihmoje shume.
 
Top