• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ata jane ne te vertete ketu?

Aki

misfit
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Hmmm ta hedhim kete temen tek enigmat dhe misteret ose tek kuriozitetet si thoni?
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pse kapesh tek videot, une nuk shoh një ndryshim mes gjuheve te huaja perderisa ata nuk jane ne shqip. Nga që autori i disa gjera që shkruaj është italian nuk e shoh kete problemin e videos, perderisa nuk ekziston ne shqip.
Kush do thellim le ti kerkoje vete sipas asaj gjuhe që di, nqs tema i hap kurjozitet dikujt. kaq!!

ps. ti gjithmone ben postime ku cdo rrjeth do një teme ne vete. koncentroju pak me teper një një argumet te vetem që te marresh pergjigje.
Aty është problemi, ku gjendesh ti , është mesi i botës!

Ti harron se ka miliona njerëz që s'kanë haber se ç'thua!

Unë për vete kuptoj shumë më tepër tek ajo videoja se sa tek 1000 faqe qëti shkruan.


Po në fund të fundit, ke shumë problem të gjejsh video në anglisht?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Zotri ricky. ti per here te pare e lexove ketu ne kete teme emrin Mario Biglino. Ndonse thelbi i temes nuk është argumenti që ai shtron, keti personi une i kam disa libra, i ndjek te gjitha konferencat që ben ne te gjithe italine dhe po kerkohet edhe jasht shteti per intervista ne tv.
Pra e njoh ne menyre perfekte dhe mund te flas pa reshtur mbi tematiken që ai shtron.
Muhabetet po ti le ty.
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Zotri ricky. ti per here te pare e lexove ketu ne kete teme emrin Mario Biglino. Ndonse thelbi i temes nuk është argumenti që ai shtron, keti personi une i kam disa libra, i ndjek te gjitha konferencat që ben ne te gjithe italine dhe po kerkohet edhe jasht shteti per intervista ne tv.
Pra e njoh ne menyre perfekte dhe mund te flas pa reshtur mbi tematiken që ai shtron.
Muhabetet po ti le ty.
Kritika nuk është vetëm për këtë video, por të gjitha të mëparshmet.

Të ishte vetem 1, sigurisht që nuk do të reagoja.
Janë shumë....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Lexoni ne Testamentin e Vjeter "Ligji i Përtërirë" kap 32-8.
-Kur Shumë i Larti u dha kombeve trashëgiminë e tyre, kur ndau bijtë e Adamit, ai përcaktoi kufijtë e popujve, në bazë të numrit të bijve të Izraelit.

-Me qenë se pjesa e Zotit është populli i tij, Jakobi është pjesa e trashëgimisë së tij.


Flet per ndarjen e tokes kombeve, dhe ben fjale per ndarjen sipas femijeve te Izaraelit(sipas Bibles që keni ju ne shtepi)
Ne fakt, ne origjinalin antik thuhet që Elyon (Shumë i Larti) vendos kufijte sipas femijeve te Elohim (dime që kjo fjale është shumes dhe perkthehet si Zot unik), pra toka dhe popujt u ndan sipas femijeve te Elohim-eve.
Dhe Yahweh i takon vetem Jakobi- nipi i Abramit. Emigron me vone ne Egjypt dhe pas disa shekujve u be tribu te cilet Yahweh i nxjerr jashte me eksodin biblik që njohim. Dhe që Yahweh prezantohet Mojsiut si Zoti i baballareve tu.

që ti kuptoni me mire kur te lexoni Biblen, duhet te keni parasyshe që kur te hasni te shkruar si :
Shume i Larti, është ne origjinal = Elyon.
Zot ose El, ne orifjinal është = Elohim
Perendia o i perhershmi, ne origjinalin = Yahweh

Teologjia i perkthen te gjithe keta emra ne një kuptim te vetem, që është Zoti Unik. Ky është monoteizmi.
Por mqs Zoti është një, kujt ja ndau token dhe popujt duke vene kufijt(sipas teksteve origjinale)??

Shihet pra që kemi te bejme me disa figura hyjnore, që ndane tokat dhe popujt duke vene kufijte sipas një gerarkie mes tyre. Sipas Elohim dhe bijve te tyre.

Per miqt e gjuhet italjane..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mqs David Icke është i sigurte që Ata jane ketu vertete, shohin e komandojne gjithcka, dhe, që Ata nuk jane si ne (njerzit). Atehere ata jane me te hershem se ne ketu mbi toke, pra një rrace tjeter. E dime që biblikisht Adami(toksori) duhet te jete krijuar mes 6-7 mijevjecarit prara krishtit. Per kete duhet ti riferohemi arkelogjise se çfarë na ofron per kete perjudhe, çfarë krijesash ishisn mbi toke aso kohe?

Pa u larguar shume gjeografikisht, kemi rastet e zbulimeve ne tokat tona shqiptare-ne Kosove, por edhe te mbare Ballkanin. Zbulume te cilat i perkasin pikerisht aso kohe që i perket Adamit bilik.
çfarë jane pra, keta krijesa që quhen REPTILIAN..?




 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Kisha po, kisha jo, nuk mund te mohohet që ekzistojne jasht-toksoret. Kete nuk e thote do kush do, por Mons/Corrado balducci(teolog) konfermimin e tij e shoqeron me Plasmet 23-1 te Testamentit te Vjeter që thote tekstualisht: E Zotit është Toka e çfarë ajo permban ne te, Universi dhe banoret e tij.
Ky verset flet mjaft qare per banoret e Universit, pervec cka toka permban. Fjala Univers, Thote teologu, perseritet 66 here ne Bibel dhe Vangjel.

Po pregaditemi per një event, një vizite te jashtezakonshme??.:p


[video=youtube;_blVK-tjk7Y]https://www.youtube.com/watch?v=_blVK-tjk7Y[/video]
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Altri pianeti abitati

Don Nello Castello era un sacerdote di Vicenza che per primo visitٍ Padre Pio nel 1957. Egli un giorno disse a Padre Pio: "Padre, dicono che negli altri pianeti ci sono altre creature di Dio!" Padre Pio rispose: "E che vorresti che non ci fossero, che l'Onnipotenza di Dio si limitasse al piccolo pianeta Terra? E che, vorresti che non ci fossero altre creature che amano il Signore?" Ancora don Nello Castello disse a Padre Pio : "Ho pensato che la Terra è un niente, di fronte agli astri e tutti gli altri pianeti." Padre Pio di rimando: "Eh! sى, e noi usciti dalla Terra siamo nulla. Il Signore non avrà certo ristretto la sua gloria a questo piccolo pianeta. In altri ci saranno degli esseri che non avranno peccato come noi."
(Castello, Cosi' parlo', 235)

Padre, pyet mes te tjerash Don Nello, thone që ne planete te tjera ka krijesa te tjera te Zotit....! Kam menduar që toka nuk është asgje perballe asterve e planeteve te tjere..!

Padre Pio: ehh po...edhe ne te dale nga Toka sjemi asgje...! ..ne planete te tjera duhet te jene krijesa që nuk kane bere mekate si ne.



një deshmi tjeter e Cleonice Morcaldi që i thote Pader Pios: " Kur me kane thene që ka banore ne planete te tjera, besimi im është tundur"
Pader Pio: " E çfarë? nuk deshiron që te kete edhe krijesa te tjera? që plotfuqia e Zotit te jete e kufizuar vetem ne kete planetin tone te vogel?
(Cleonice Morcaldi, La mia vita, 85)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

një konfermim i habitshem i Presidentit te komisionit Europian. çfarë mendoni se është i pire apo po ben shaka me krahasime te tilla ne një argumet tragjik te UE te rastit te daljes se Britanise nga UE.
Shaka nuk duhet te jete, sepse është një moment që nuk i le vend shakave. I dehur, me duket edhe kjo e pa mundur.
Atehere?

"Menaxheret e planeteve te tjera" jane te shqetesuar rreth Evropes..:)

 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Hahaha po po edhe planetet e tjera ... Te zgjidhim një here keto brenda planetit tone ..ato shqetesimet dhe objektivat per asimilim te ue po me planetet tjera meremi pastaja :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Elohim ishin me te gjitha gjasat një race(jo humane) por pa tjater me mish e kocka, e aspekti i tyre (nga ato pak shkrime ekstrabiblike) pershkruhen me trup te larte, lekure te bardhe si qumshti, floke argjendi, me sy medhenje e te ylberte(foto-rikostrucion).
Konsideroheshin te perjetshem o te pavdekshem(si Zotet), por vetem per spropocionin e jetegjatesise kundrejte Adam-iteve(Adam=toksoret o banoret e tokes), te cilet mund te arrinin nga 20-30'000 vjet. Por mund te vriteshin njesoj ti toksoret.
"Gjarperi" i kopshtit Eden, ishte një inxhenier gjenetik.
(Cristiano Patuzzi)



 
Top