• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ata jane ne te vertete ketu?

Lauri

Anunnak
Ata jane ketu, kontrollojne dhe komandojne gjithcka.
Pak muaj me pare kisha hap një teme mbi Elohim. Mbase per shum kend do dukej si një fantazi por është po aq reale sot ashtu si ka qene ne ate kohe per te cilet behej fjale ne antikitet.Po kush jane Elohim (אלהים)? Asnjeri nuk mund ti dije domethenjen ekzakte te kesaj fjale, por dihet që i riferohet personazheve hyjnore si vete Zotit, ndonse ne shumes, paradoksalisht besimet monotesiste i riferohen keti Elohim si te vetem. (El-njejes)
Njeri dhe me i njohuri ne historine e njerzimit është Yahweh, Zoti i Ebrejve, i krishterve dhe islamit .
Ebrejte e njohin si Elohim-i yne Yahweh. Krishteret e perkthejne Perendi(Zot), Arabet ilāh (Allah-zoti unik). Gjithsesi tendenca është duke ju riferuar te njejtit Elohim Yahweh-it.Deshiroj te koncentrohemi që te kuptojme me shume mbi keta Elohim, duke lene menjane ndjenjat shpirterore.
çfarë thone studiuesit profesinist mbi keta Elohim? Pa dyshim që njihen disa figura hyjnore me termin El-(zotri..), vetem ne Lindjen e Mesme numerohen disa dhe me tituj te ndryshem si: Baal, Ba‘al, Ba‘al Peor, Ithobaal, Ba'al Shamim, Ba'al Ammon, Baal-Tsefon, Hubal (i adhuruar ne Meka- Arabi), Moloch, Ba'al-Pteor etj etj por Ai me i rendesishmi per temen tone ishte ky Elohim-i Yahweh..;)
Secili per tyre kish një popull që nenshtronte dhe te gjith kishin një gje te perbashket. Sakrificat humane Preferisht femije te porsa lindur 7-8 ditesh. Hubal i Mekes arabe ushtronte zotrimin e tij deri ne ardhejn e Muhametit. Pra nuk është aq antike kjo histori sa te konsiderohet si fantazi per mungese faktesh.Po dal aty me intereson kryesisht.
Ka kohe që ndjek artikuj, hulumtime, konferenca te ndryshme, dhe lexoj disa libra te Mauro Biglino(ish perkthyes i teksteve antike per 30 vjet per llogari te CEI[Vatikan]) i cili konfermon indirekt dhe ironi që disa per ketyre Elohim jane ketu, dhe shohin e komandojne gjithcka. Dy jane aty..ne kongresin amerikan, një tjeter është një ish-kryeminister kanadez.

[video=youtube;vA-hP0uqVUk]https://www.youtube.com/watch?v=vA-hP0uqVUk[/video]

një tjeter burim ndonse nuk i riferohet me termin Elohim, është David Icke i cili konfermon që asgje nuk ndodh rastesisht ne bote, dikush po perzien një corbe globale kohet e fundit dhe që ata nuk jane si ne


Nuk ka nevoje që dikush tjeter te te tregoje 2-3 gjera elementare që jane perpara syve te te gjithve që: tre religjonet me te medha te botes ebreizmi, krishterimi dhe islam, kane një riferim tek një zot dhe profet te perbashket ne historine mbi 3300 vjecare te keti Elohim-i unikal, ku besimtaret e ketyre tre relogjine te krijuara ne shekuj, i kane ngrene kokat njeri tjetrit dhe po vazhdojne edhe sot kush ne një menyre dhe kush ne një tjeter e perjudha te ndryshme.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Deshiroj tu shpjegoj nepermjet figures se Moloch, një nga elohim te kohes, që është adhuruar nga te gjitha kulturat e Lindjes se Mesme e me gjere me sakrifica humane.

Kulti i tij ishte një dem bronxi gjigant bosh perbrenda, me disa dritare ne te cilin ndizej zjarri brenda statujes. Hidhej sakrifica, foshnja apo edhe kafsha, ne duart statujes perveluese nga zjeri ku digjej olocausto.

Ky ishte një Elohim që ne Bibel konsiderohet një djalle, dhe Elohim Yahweh Zoti i ebrejve, jua ndalon rrepsisht kete lloj skarifice duke i denuar me vdekje ata që ofronin femijet e tyre zjarrit te Moloch. Per kete gjejme versete tek librat Geremia, Levitico, SalomonePse jua solla kete shembull..!
Vetem që tu tregoj se kete ndalese Elohim Yahweh, Zoti i ebrejve, e ben per xhelozi nga rivalit te tij Meloch sepse i donte per vete sakrificat. Dhe jo per dashuri ndaj ebrejve.

Lexojme vitet e para te shfaqjes se Zotit Yahweh Moisiut ne shkretetire, kur i jep ligjet e para që populli do te zbatonte.
Ketu i ndalon:
Ezekieli 16:20-21
-"Përveç kësaj more bijtë e tu e bijat e tua që më kishe lindur dhe i sakrifikove ata, që të gëlltiten. Mos vallë ishin pak gjë kurvërimet e tua, që ti të therje bijtë e mi dhe t`ua ofroje atyre duke i kaluar nëpër zjarr?

Ja çfarë i kerkon:
Eksodi 22: 28-29
-Mos ngurro të më japësh detyrimin nga korrja jote dhe nga ajo që rrjedh nga mokrrat e tua. Do të më japësh të parëlindurin e bijve të tu.
-Do të veprosh njëlloj me lopën dhe me delen tënde: pjella e tyre e parë do të rrijë shtatë ditë pranë nënës; ditën e tetë do të ma japësh mua

Bibla është liber historie e kronikave te kohes, dhe ketu shpjegon vetem rivalitet mes Elohim-esh. "Mos i besoni ati, por me besoni mua". Jemi ne kohen e bronxit me kete filozofi besimi, rreth 1000 para Krishtit, dhe jami akoma aty edhe sot 3000 vjet me vone. Feja ime është me e mire se e tjetrit...!

Rivaliteti i tyre është akom aktiv????
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Gen 3:21-24

-Pastaj Zoti Perëndi (=Elohim)i bëri Adamit dhe gruas së tij tunika prej lëkure dhe i veshi.

-Dhe Zoti Perëndi (=Elohim)tha: "Ja, njeriu u bë si një prej nesh, sepse njeh të mirën dhe të keqen. Dhe tani nuk duhet t`i lejohet të shtrijë dorën e tij për të marrë edhe nga pema e jetës kështu që, duke ngrënë nga ajo, të jetojë për gjithnjë".

Zoti yne nuk do që ne te jetojme per gjithmone..!!!! Na do si skllever...!!!!! By Lauri


-Prandaj Zoti Perëndi(=Elohim) e dëboi njeriun nga kopshti i Edenit, me qëllim, që të punonte tokën nga e cila kishte dalë.
-Kështu ai e dëboi njeriun; dhe vendosi në lindje të kopshtit të Edenit kerubinët që vërtisnin nga çdo anë një shpatë flakëruese për të ruajtur rrugën e pemës së jetës.

Zoti yne Elohim, vendos rojet ne kopesht per tu sigururar që Adami e Eva te mos marrin frutin e jetegjatesise. Me qarte se keshtu, çfarë doni.??
Ne foto Zoti Enki sumerian by Lauri

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pikerisht Ai,Yahweh Zoti i mbi gjysmes se popullsise boterore nuk ish tjeter pervec se një rival zotesh te tjere që verditeshin lart e poshte ne kerkim te popujve që ti nenshtronin me qellim që ti sherbenin.

E njihni shume mire historine e ebrejve te nxjerre nga Egjypti rreth 1000 vjecarin e pare para Krishit, një tribu e vogel ebrejshe te cilet u padronuan nga Yahweh. Une jam Zoti, Elohim juaj, i baballareve tuaj i tha Yahweh Moisiut ne shkretetire.

Nga ky Elohim linden keta tre religjone kryesore që sot zoterojne globin. Ebrej, Krishtere dhe Islam.
Personalisht kam mjaft dyshime që është i njejti Elohim, pasi keta religjone kane kaq shume ndryshim ne filozofine e tyre te besimit aq sa nuk jua merre mendja.

-Ebrejte thone që është Zoti i tyre pasi te gjithe profetet që ishin ne kontakte me Yahweh ishin ebrej me qender besimi tempullin e Jeruzalemit.

-Islam me qender besimi Kabaja dhe luten ne tek guri i Zi ashtu si shume shekuj para ardhjese se Muhametit ne fuqi. Kaba me Gurin e Zi është kulti i Elohim Hubal, ne shekuj adhurohej nga arabet ne vecanti nga fisi Quraysh. është rastesi që Muhameti ishte pjestar i keti fisi? Baballaret dhe stergjyshet e tij ishin mbikqyres te keti kulti, dhe me se miri e thote emri i te atit Abdullah (sherbetori i Allah-ut). Pra Hubal ishte Elohim-Zot i tyre. Edhe sot po aty luten.

-Te krishteret? Pikepytja që nuk i kam gjetur akoma pergjigje! Kurjoz fakti që Jezusi ishte ebre, por nuk gjej një shkrim ku thuhet që im ate është Yahweh, ne epoken e Jezusit kish 1300 vjet që perdorej ky emer e që njihej si Zot. Gjithsesi filozofia e krishtere kete Zot e ndan ne trishe (Trinitet). Pra jemi akoma me një kendveshtrim krejt tjeter dhe shume larg ebraizmit dhe islamit.

Per mua jane disa te ndryshem dhe që jane vetem rival mes tyre edhe sot. Mjafton te ndjekim historine e kaluar dhe aktualitetin.
Po le ti leme me një ane per momentin se c'kruajta siper. Dhe ta marrim sikur keta tre religjone lusin vertete ashtu sic thone zyrtarisht te njejtin Zot-Elohim- YAHWEH

A është ne te vertete Ai, Zoti Unik dhe PAQESOR???

[video=youtube;aKX-ZGudDHE]https://www.youtube.com/watch?v=aKX-ZGudDHE[/video]
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mqs ka disa figura perendi per cdo popull, pa dyshim që duhet te jete një gjerarki perendishe. Edhe kjo shpjegohet mjaft mire ne Bibel.
Kemi figuren ELYON që perkthehet ekzaktesisht si: ME I LARTI E I PLOTFUQISHMI. Ne versetet tek Psalmet Elohim, që quheshin perendi, ne kete rast i quan si gjykates.
Pra kemi një personazhe tjeter Elyon superior ndaj Elohim. Nga burime te tjera shume me antike se Bibla si ajo sumere, Elyon është Zoti suprem i cili ka qene ne toke per vizite tek bite dhe nipat e Tij që kishin termin Elohim te cilve ju kish ndare territore dhe popuj secilit perj tyre.

Ja një pjese e Bibles mbi gjykimin e tij nda ketyre "gjykatseve", Elohim zoteve te popujve. Kjo mbledhje gjindet edhe ne pllakat argjiloze sumere.

Psalmet 82:1-8

-Perëndia (ELYON)rri në kuvendin e Perëndisë, ai gjykon në mes të perëndive.(Elohim-eve)

-Deri kur do të gjykoni padrejtësisht dhe do të mbani anët e të pabesëve? (adam-eve=toksorve).

- Mbroni të dobëtin dhe jetimin, sigurojini drejtësi të vuajturit dhe të varfërit.

- اlironi të mjerin dhe nevojtarin; shpëtojeni nga dora e të pabesit.

- Ata nuk dinë asgjë dhe nuk kuptojnë asgjë, dhe ecin në terr; të gjitha themelet e tokës po luajnë.

-Unë kam thënë: "Ju jeni perëndi, jeni të gjithë bijtë e Shumë të Lartit.

-Megjithatë ju do të vdisni si njerëzit (adamet-toksoret)e tjerë dhe do të bini si çdo i fuqishëm tjetër".


-اohu, o Perëndi, gjyko tokën, sepse ti do të trashëgosh tërë kombet. (..globalizim??)

ps. Sipas kultures sumere Elion(i Plotfuqishmi me i larte) është Ati i Zotit Enki dhe Enlil....! Dhe keta Elohim që nenshtro-JNE AKOMA SOT NJERZIT, jane te gjithe bije dhe nipa e tyre...;)

Ata jane ketu dhe shohin e komandojne cdo gje.


(foto x kompletim shkrimi. pjeset ne kllapa tek versetet jane nga une)
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

një Lajmi i fresket fare i pak oreve me pare

Ja çfarë ka deklaruar Papa Francesku ne një pergjigje te disa besimtarve ne gjuhen spanjolle.

Ja dy rrjeshta shkrim
"....Ne nuk jemi shpëtimtarët e askujt, ne jemi transmetues të një 'Alieni' që shpetoj të gjithë, e kete ne mund te transmetojme nëse e marrim në jetën tonë, në mishin tonë dhe në historinë e jetes tonë jetën e këti 'Alieni' që quhet Jezus. "

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Ju do thoni që është një lajthitje që Bibla nuk flet per Zotin(Zotin që ne mendojme si krijuesi i gjithsise dhe gjithckaje). Atehere cilet jane keta personazhe hynojr me mish e kocka që teologjia fetare i konsideron Perendi, Zot?
Lexoni me kujdes. 1° Mbretrit 11:31-33

-pastaj i tha Jeroboamit: "Merr për vete dhjetë pjesë, sepse kështu thotë Zoti, Perëndia i Izraelit: "Ja, unë do ta heq mbretërinë nga duart e Salomonit dhe do të të jap ty dhjetë fise,

-(por atij do t`i mbetet një fis për hir të Davidit, shërbëtorit tim, dhe për hir të Jeruzalemit, për qytetin që kam zgjedhur midis gjithë fiseve të Izraelit),

-sepse ata më kanë braktisur dhe kanë rënë përmbys përpara Ashtorethit, perëndeshës së Sidonitëve, përpara Kemoshit, perëndisë së Moabit, dhe përpara Milkomit, perëndisë së bijve të Amonit, dhe nuk kanë ecur në rrugët e mia për të bërë atë që është e drejtë në sytë e mi dhe për të respektuar statutet dhe dekretet e mia, ashtu si bëri ati i tij, Davidi.


Pra YAHWEH(Zoti i Gjithsise sipas teologjise se tre religjoneve Ebrej Kirshtere dhe Islam) nervozohet me popullin ebrej se po e braktisin Elohimin YAHWEH duke interesuar me shume per elohimet(Perendite) e tjere te popujve per rreth Izraelit. Si Elohimi Kamosh Perendia e Moabiteve. Si Elohimi Milkom Amoniteve etj..

është e qarte që YAHWEH është vetem një nga ata rivalet që gjindeshin mes cdo popullujve per rreth ne Lindjen e Mesme. Dhe, që ky Zoti YAHWEH që adhurohet sot nuk kish ndonje rendesi pasi tradhtohej shpesh nga vete populli i tij-ebrejte.

Ja çfarë thote YAHWEH diku tjeter: Ligji i Përtërirë: 14-15

-Nuk do të shkoni pas perëndive të tjera midis perëndive të popujve që ju rrethojnë,

-(sepse Zoti, Perëndia yt, që ndodhet në mes teje, është një Perëndi ziliqar); përndryshe zemërimi i Zotit, Perëndisë tënd, do të ndizej kundër teje dhe do të bënte që ti të zhdukesh nga faqja e dheut.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Historia e Permbytjes se Madhe Bibla e fillon ne kalitullin 6 tek Zanafilla, me 8 versete enigmatike shpjegohet se si u be e mundur nga vete Krijuesi te shkatrroje krijesat e tij që ne generatat e para. Duke u penduar per punen e tij mbi Adam-et dhe cdo krijese tjeter, duke u betuar që te shfarose cdo gje nga faqja a tokes.

që ne versetin (5) Ai justifikohet per kete veprim: "Dhe tani Zoti (Yahweh) pa që ligësia e njerëzve ishte e madhe mbi tokë dhe që tërë synimet e mendimeve të zemrës së tyre nuk ishin gjë tjetër veçse e keqja në çdo kohë"

Per kete(6): "Ai u pendua që kishte krijuar njeriun mbi tokë dhe u brengos për këtë në zemër të vet"


Me keta dy versete shpjegimi biblik, ku Zoti drejton gishtin drejte njeriut human nuk ben tjeter pervec se na rrit dyshimin per te kerkuar me tej ne versetet e meparshme po ne kete kapitull. Ku subjekti nuk ishte humaniteti-adam-et, por Hjnite, per shkak te martesave miste te "bijte e Zotit" me femrat e njerzeve.

Nqs riflektojme pak mbi lidhjen e ketyre mardhenjeve me Permbytjen e Madhe Universale si ndeshkim ndaj humanitetit, pergjigjen e gjejme shume shpejt: sex i shfrenuar...jo vetem mes njerzeve toksor, por edhe sex hyjnor. Raporte sexuale miste.Duke lexuar me poshte(4) mbi Permbytjen predikuesit thone që: "Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve dhe këto u lindën atyre fëmijë. Ata janë heronjtë që jetuan në kohët e lashtësisë, janë njerëzit e famshëm të këtyre kohëve"

Ky është një verseti origjinal sipas biblave që ka gjithkush sot ne shtepi, por, ajo origjinale antike perdor fjalen Nephilim ne vend te gjigantet. Ku nepfilim do thote "ata që zbriten"- dhe e dini që per Perendi (Zot) perkthehet nga fjala Elohim..:) Pra bijte e Elohim (nepfilim=ata që zbriten nga qielli) u martuan me vajzat e tokes.

Pak e kuptueshme? E drejte, por shpjegimin e japin versetet te tjera te bashkuara mbi kete argument.

"Kur njerëzit filluan të shumohen mbi faqen e dheut dhe u lindën atyre vajza - djemtë e Perëndisë panë që vajzat e njerëzve ishin të bukura, dhe morën për gra të gjitha ato që deshen vetë - Kishte ne Toke Nepfilim ne ate kohe, madje edhe me vone, kur bijte e Elohim bashkejtonin me bijat e Adam-eve e keto u linden atyre femije"

Ky term biblik Nepfilim, bijte e Elohim që gjindeshin ne Toke, është ekuivalent i termit Anunnaki që gjejme tek sumeret që ka te njetin shpjegim ("ata që nga qielli zbriten ne toke"). Vete Bibla e konfermon kete ne një liber tjeter (numrat 13:33) i cili thote që nepfilim(gjigantet) jane bijte e Ank(perkthimi ebrajk Anunnaki)
Femijet e ketyre kopjeve miste ishin gjysem hyjni. që keta personazhe gjysem-hyjni ishin prezent ne Toke pas Permbytjes Universale është e dokumentuar ne testet antike me Lindjen e Mesme. Riferuar individeve si Gilgamesh-it sumerian, o dinastite e gjata per afer 30 gjysem-perendi te Egjyptit që ju paraprine Faraoneve.

Per ata që i njohin sado pak personazhet sumerian e kane shume me te lehte te kuptojne keta lidhje hyjnore (sxualisht)me femrat e Tokes para dhe pas Permbytjes.
Kemi një mardhenje sexuale që lidhet ngusht me kete ngjarje biblike per te cilen po bejme fjale( zhdukjen e popullsise ne toke), është historia sumere para Permbtytjes që permbledh origjinen e humanitetit e civilizimit duke ja kushtuar Ea-Enki kish tradhtuar gruan tij me një femer toksore. Pa skandalizim, tekset sumere flasim mjaft per performancen sexuale te Zotit Enki. Mes te tjerash relacionet sexuale te tij me gjeneracionet gjysem hyjni i kane dhene kohes gjerarki te gjate sundimi, kemi Enmeduranki, i dhjeti ne listen e gjerarkis sovrane ne Sippar (qyteti i Zoteve Irak)http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Hammurabi's_Babylonia_1.svg ku keta hyjni kish vendosur komanden e tyre ishin te gjithe komandante anunnaki (Elohim)!!
E si kane mundur te mbreterojne ne Sippar per 21'600 vjet, nqs keta nuk do kishin perfeksionin relativ te gjenetikes se "pavdekshmerise se Anunnak-eve" (atyre që zbriten nga qielli)??

Ne Bibel nuk i jepet rendesi kur ka filluar ky kruqezim mes njerzeve e Anunnaki, por vetem kur; "njerzit filluan te shumohen mbi toke". Por që ish bere një problem mbi mardhenjet sexuale miste gjindet prezent tek perjudha e Enoch, mjaft kohe para Permbytjes Universale. Enoch ishte patriarku '7 nder te dhjetet Para Permbytjes. Duke ju riferuar Librit Jubulete (Genesi, vetem i te krishterve kopti) sjedh deshmine e ketyre mardhenjeve; si mekat i rende i engjejve te rene nga qielli. Pra mekat pse ishin kontaminuar me femrat e tokes, duke thyer regullat e ligjet e tyre.Libri i Enoch hedh akoma drite mbi kete aveniment.
Ndonse e njejta histori me Biblen, jep një detaj me shume duke ju riferuar ne një menyre te ndryshme " Te ikim e te zgjellim femra Adam-eve(toksoreve) dhe do na lindin femije"

Duke ju qendruar keti burimi te le te kuptosh që ishte një inisjative sporadike e një o me shume individesh që kish rene ne kenaqesine e shqisave..:)

është e qarte që ky impuls sexual shoqerohej me deshiren per te pase femije, dhe deshira per te marre per grua toksore ishte një vendim i kryer qellimisht nga një grup i anunnakeve që vepronin ne një akord te perbashket. Keshtu, sipas librit te Enoch, u mblodhen dhe bene një betim ne malin Hermon(Liban), "...ishin rreth 200 ata që zbriten ne diten e Jared ne malin Hermon". (Jared është babai i Enoch)
E gjithe kjo vendim-marrje është orkestruar nga ky grup "aventurieresh" bijte e Elohim (o Anunnaki). Natyrisht ne librat pseudo-epigrafik perfshirja sexuale hyjnore me toksoret nuk dukej ndryshe pervec se një perdhosje- kontaminim i gjentikes: një mekat i "engjejve te rene -zbritur".

Pra zhdukja e popullates ne toke koncidon me tregimin biblik, por nuk është aq e detajuar, faktikisht per te spastruar nga toka jane bijte e Adamit, dhe jo "ata që zbriten"=bijte e Elohim. Ne fakt keta te fundit kujtohen si: "te fuqishmit e Olam, populli Sem"

("Nga bibla e zoteve" permbledhje nga 86 -91 Zacharia Sitchin.)
by Lauri
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Kur lexoj e degjoj gjera absurde dhe kontraditore, kur shikoj se si te krishteret e myslimanet perdorin Testamentin e Vjeter(Biblen e Vjeter) si zanafille te librave te tyre besimit, me vjen dheshira te jeme një ebre.

Po te isha një ebre do kisha një sensacion grabitje, sikur te me kishin vjedhur...
Po te isha ebre do ju thoja ketyre besimeve: " me tregoni pak, c'lidhje keni ju me Librin tone te shenjte? Me shpjegoni se c'lidhje ka besimi juaj me Yaweh? Se c'lidhje keni ju me Zotin tone Yaweh?
Yaweh ka bere një Testament me ne ebrejte.....dhe jo me ju!!

Nga ana tjeter do deshiroja te isha vete une Yaweh..:) E ne kete pike, do me vinte ne menyre spontane pyetja: "ju te dashur jo ebrej, pse me fusni ne kete mes? Me shpjegoni pse me kerkoni jeten e pavdekshme ne boten tjeter, te cilen nuk e kam as une per vete..? Te dashur krishtere, une nuk ju njoh fare..!

Po ju mysliman, pse krijuat një liber me bemat e profeteve te mi ebrej? Shkruat ne te ngjarjet e tyre që nuk ju perkasin aspak.., ju ndryshuat emrat e tyre dhe emrin tim nga Yaweh ne Allah. Po ju kush ju njeh.


Eksodi 18:10-12

-Pastaj Jethro i tha: "Bekuar qoftë Yaweh(Zoti), që ju çliroi nga dora e Egjiptasve dhe nga dora e Faraonit, dhe çliroi popullin nga zgjedha e Egjiptasve!

-Tani e di që Yaweh(Zoti) është më i madhi nga tërë Elohim(Perendite); po, Ai ua vërtetoi atyre me sa krenari, kur vepruan me kryelartësi kundër Izraelit".

-Pastaj Jethro, vjehrri i Moisiut, mori një olokaust dhe disa fli për t`ia ofruar Yaweh(Zotit); dhe Aaroni dhe tërë pleqtë e Izraelit erdhën të hanë me vjehrrin e Moisiut përpara Yaweh(Zotit).

Perderisa Yaweh arriti ti grabise popullin ebrej faraoneve ne Egjypt, do thote ne te vertete që ky Yaweh paska qene me i zoti nder Elohim te tjere egjyptian..:)

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

2'Mbreterve kap 1:1-2

-Ashaziahu ra nga dritarja e katit të sipërm në Samari dhe u dëmtua. Atëherë dërgoi lajmëtarë të cilëve u tha: "Shkoni të konsultoni Baal-Zebubin, El i Ekronit, për të ditur në se do ta marr veten nga kjo fatkeqësi".

-Por një engjëll (malakim) i Yaweh i tha Tishbitit Elia: "اohu dhe u dil përpara lajmëtarëve të mbretit të Samarisë dhe u thuaj atyre: "Mos vallë nuk ka El në Izrael, që ju shkoni të konsultoheni me Baal-Zebubin, El i Ekronit?


Pra ku personazhi Ashaziahu dergon disa persona tek një El te një populli tjeter ne periferi(El njejes. Elohim shumes). Dhe një malakim i Yaweh-se(një engjell i Zotit) i ndalon duke ju thene: "Mos vallë nuk ka El (Zot) në Izrael, që ju shkoni të konsultoheni me Baal-Zebubin, El i Ekronit?

Nuk mund te kete akoma dyshime, ndonse kemi mjaft fakte te tjera që Elohim që perdoret teologjikisht si njejes duke ju riferuar Zotit unik, njohur ndryshe me emrin e tij Yaweh, kish njekohesisht mjaft si ky ne qarkullim. Gjeloz te tmerrshem dhe mjaft agresiv kur merrnin vesh që i populli që nenshtronin i tradhtonte.

E vute re një gje shume te rendesishem ne keta dy vargje?? Perendia Yaweh i Izraelit, është vene ne te njejtin nivel me Perendine Baal-Zebubin i Ekronit. Mos akoma me poshte se ai..:)


 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Fantazi te bukura , por fantazi ngelen ee .
çudi që ka nga ata që i hane !!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Fantazi te bukura , por fantazi ngelen ee .
çudi që ka nga ata që i hane !!
Ne aparence mbase ke te drejte, por çfarë shkruhet siper i perket një kohe kur njeriu i evolucionit natyror quhej: koha e gurit, e brozit, e hekurit, etj. Por jo e një teknologjie te avancuar që kemi fatin ta shijojme sot, dhe që e hasim me shkrime antike te asje kohe si Bibla, dhe mbi te gjitha çfarë na ofron arkeologjia.

Teknologji jasht kohe. - Page 2
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Faraoni Thot ishte njeri apo një qenje tjeter jashtoksore, ai është gjalle dhe është ketu. Ne toke ka mbi 300 njerez që kane një moshe relativisht te gjate rreth 700-800 vjec. Thot vete ai shkruan që kish mbi 14'000 vjec, dhe permban te gjithe potencialin e rigjenerimin e celizave...
/Altin Bogdani-studiues

[video=youtube;-L9LsmWBWuQ]https://www.youtube.com/watch?v=-L9LsmWBWuQ[/video]
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

"Zoti alien i Bibles", interviste e mitit tim Mauro Biglino. Shkrimtar, perkthyes, studiues i librave antik-biblik.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Ata jane ne te vertete ketu..!!
Kete kesaj here nuk po e thote një njeri do si do. Por ish Presidenti i Rusise ne një interviste prapa kuintave, i cili fton gazetaren te ndjeke një dokumentar që quhet Men In Black. Pasi ai nuk mund ta thote një gje te tille publikisht ne direkt tv.


Men In Black
 

Jetmira

..........
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mqs ka disa figura perendi per cdo popull, pa dyshim që duhet te jete një gjerarki perendishe. Edhe kjo shpjegohet mjaft mire ne Bibel.
Kemi figuren ELYON që perkthehet ekzaktesisht si: ME I LARTI E I PLOTFUQISHMI. Ne versetet tek Psalmet Elohim, që quheshin perendi, ne kete rast i quan si gjykates.
Pra kemi një personazhe tjeter Elyon superior ndaj Elohim. Nga burime te tjera shume me antike se Bibla si ajo sumere, Elyon është Zoti suprem i cili ka qene ne toke per vizite tek bite dhe nipat e Tij që kishin termin Elohim te cilve ju kish ndare territore dhe popuj secilit perj tyre.

Ja një pjese e Bibles mbi gjykimin e tij nda ketyre "gjykatseve", Elohim zoteve te popujve. Kjo mbledhje gjindet edhe ne pllakat argjiloze sumere.

Psalmet 82:1-8

-Perëndia (ELYON)rri në kuvendin e Perëndisë, ai gjykon në mes të perëndive.(Elohim-eve)

-Deri kur do të gjykoni padrejtësisht dhe do të mbani anët e të pabesëve? (adam-eve=toksorve).

- Mbroni të dobëtin dhe jetimin, sigurojini drejtësi të vuajturit dhe të varfërit.

- اlironi të mjerin dhe nevojtarin; shpëtojeni nga dora e të pabesit.

- Ata nuk dinë asgjë dhe nuk kuptojnë asgjë, dhe ecin në terr; të gjitha themelet e tokës po luajnë.

-Unë kam thënë: "Ju jeni perëndi, jeni të gjithë bijtë e Shumë të Lartit.

-Megjithatë ju do të vdisni si njerëzit (adamet-toksoret)e tjerë dhe do të bini si çdo i fuqishëm tjetër".


-اohu, o Perëndi, gjyko tokën, sepse ti do të trashëgosh tërë kombet. (..globalizim??)

ps. Sipas kultures sumere Elion(i Plotfuqishmi me i larte) është Ati i Zotit Enki dhe Enlil....! Dhe keta Elohim që nenshtro-JNE AKOMA SOT NJERZIT, jane te gjithe bije dhe nipa e tyre...;)

Ata jane ketu dhe shohin e komandojne cdo gje.


(foto x kompletim shkrimi. pjeset ne kllapa tek versetet jane nga une)
mduket se e kam par një film te till :(
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Verseti biblik i perkthyer ne meyre leterale nga gjuha antike ebrajke, jasht kontekstit teologjik, thote: Kur Elyon ju dha nacioneve trashigimine (..), Ai percaktoj kufijte e popujve sipas numrit te bijve te Elohim

E dime që fjalen Elohim teologjia e perkthen si Zot unik, kur ne fakt ata ishin disa dhe kishin edhe femije..
Koncidence kjo që gjindet edhe ne tekstet greko-romaket, ku behet ndarja e territoreve dhe popujve mes Zoteve. Dhe Apollo ngelet pa pa asgje???
Kurjoze është edhe ky rast që ngjane mjaft me Yahweh i cili ngelet pa asgje, dhe nxjerr ebrejt nga egjypti per te zaptuar një territor me cdo kusht ne lindjen e mesme..??
Natyrisht që me vone ebrejte e quajne Yahweh Zot, dhe thuren mbi kete figure Hyjnore ku sot, mbi kete figure besojne mbi 50 % e popullsise botrore.
Une një reflektim do e bëja..:)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Jana dhe Jetmira u thelluan me teper ne kete teme. Kjo do thote që jeni ne kerkim te dritares që sjell te verteten. Ju, ashtu si une, e dini mire që jeni jeni skllever, por te vetedishem per kete. Dhe kjo mjafton..:)

Kur flitet per Ufo, te vjen menjehere mendimi i një fantazie konspirative. Por ti hyshe ne thellesi te qeshtjes dhe te analizosh vetem çfarë do thote ufo, do gjindet një paralelizem real me çfarë shkruajne kulturat antike si dhe vete libri me misterioz ne Bote si Bibla.
Ufo-Objekte te pa identifikuara, që leshojne drite lart e poshte gjate udhtimit ne qiell. Te pakten ky fenomen del perpara syve te te gjithve kur ata behen te dukshme.
Sekrete q

Lidhur me temen, ka një ngjashmeri te pa kundershtueshme: që kur behet fjale per keta që quhen Elohim ne Bibel, jane po ata që ne kulturen sumere quhen Anunnaki = te shkelqyeshmit -një grup individesh (superior nga toksoret)që rane nga qielli që duheshin adhuruar. Te quajtur nga toksoret Perendi

Ateher mqs keta jane personazhe ne mish e kocka që erdhen nga qielli, duhet te kishin edhe mjete me te cilet udhetonin deri ketu.
Kavod = lavdi??
 
Last edited:

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Jana dhe Jetmira u thelluan me teper ne kete teme. Kjo do thote që jeni ne kerkim te dritares që sjell te verteten. Ju, ashtu si une, e dini mire që jeni jeni skllever, por te vetedishem per kete. Dhe kjo mjafton..:)

Kur flitet per Ufo, te vjen menjehere mendimi i i një fantazie konspirative. Por te ti hyshe ne thellesi te qeshtjes dhe te analizosh vetem çfarë do thote ufo, do gjindet një paralelizem real me çfarë shkruajne kulturat antike si dhe vete libri me misterioz ne Bote si Bibla.
Ufo-Objekte te pa identifikuara, që leshojne drite lart e poshte gjate udhtimit ne qiell. Te pakten ky fenomen del perpara syve te te gjithve kur ata behen te dukshme.
Sekrete q

Lidhur me temen, ka një ngjashmeri te pa kundershtueshme: që kur behet fjale per keta që quhen Elohim ne Bibel, jane po ata që ne kulturen sumere quhen Anunnaki = te shkelqyeshmit -një grup individesh (superior nga toksoret)që rane nga qielli që duheshin adhuruar. Te quajtur nga toksoret Perendi

Ateher mqs keta jane personazhe ne mish e kocka që erdhen nga qielli, duhet te kishin edhe mjete me te cilet udhetonin deri ketu.
Kavod = lavdi??
Jane-es i pelqen te lexoje .... dhe snjoh te vertet absolute por pranoj parime te trasheguara dhe me pelqen te konfrontoj cdo "mister" me llogjiken dhe bazen e studimeve... shkenc..besim.. njohje.. kurjozitet...sic vleresoj dedikimin e secilit .. e te tendin!
 
Last edited:

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

@Jana, te verteten absolute nuk e di askush(..ndoshta), por une fola per kerkim te se vertetes me çfarë na ofrohet nga shkrimet e vjetra. Ajo drita pertej dritares nuk shihet derisa nuk hapen(....librat).
------
Gjuzepe Flavio, historian, shkrimtar, ushtarak romak jetuar ne shek e 1° pas Krishtit. Librat e te cilit jane vetem historik dhe jo biblik - te kanonizuar.

Ne vitet 66 - 70 pas Krishtit romaket nderyjne per te shtypur ribelet ne Gjudej dhe Jeruzalem. Konflikti mbaron me shktarrimin e qytetit nga romaket me komandantin Tito. Pershkrimet e keti konflikti (Libro VI, kap. 5,296-299), Flavio na sjell edhe një pershkrim tjeter, tekstualisht:

Jo shume dite pas festes, me 21 te muajt te Artemisio, u duk një vizion i mrekullueshem ku është i pa shmangshem besimi; ne ralitet, une besoj që çfarë po tregoj mund ti hape rruge një prradhe, nqs nuk do kisha mbeshtetjen e deshmitarve okulare, nga ana tjeter aventurat që ndodhen.

"...Para perendimit te Diellit, u duk ne qiellin e te gjithe regjonit karroca lufte te armatosur që tejkalonin rete e qiellit dhe rrethuan qytetet.
Pastaj, ne festen që quhej Pentekoste, prifterinjet që kishin hyre naten ne tempuj per festimin me ritet e zakonshem ku para se te degjonin një shok dhe një goditje, e me pas një bashkim zerash që thonin: "Nga ky vend ne po ikim"Per çfarë po ben fjale Flavio? E pa zakonte perderisa ai vete thote që është e pa besueshme te besohet si tregim nqs nuk do ishte perpara syve te te gjithve.!!

Kush jane personazhet e kesaj ushtrie celeste me karroca te armatosura??

Kush jane keta individ që po e braktisin ate vend?

Jane ushtaret e Elohim dhe Malakhim (biblik) që lane pergjithmone qeverisjen??

Ka vetem pyetje që ngelin akoma enigma.

Ne disa versete te tjera Flavio tregon që: ne kohet e meparshme ne qiell është dukur një ylle-forme shpate dhe një komete që zgjati një vit, dhe si atehere [...?] kur populli ishte mbledhur per festen e Azzimi, nga ora nente e nates altari dhe tempulli u mbeshtjell nja një drite e shkelqyeshme që dukej sikur te ishte dite, dhe ky fenomen zgjati per gjysem ore.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Une jam per një bote pakufi e kam shprehur gjithmone por nese kjo bote pakufi e te njejtes monedhe do te jet një shkaterrim , një mosnjohje ndjenjash apo emocionesh ateher perse te jete? Nese do kete një ushtri te vetme kundta kujt do e kete? Nese do shikoja "simbolin" me te famshem te massonerise (syrin ne trekendesh mbi piramide) ne njeren faqe te monedhes; do ishte si një "seta" pra e gjith bota një seta??????
Nga një bisede me një mik që e kam si gurù masson me cudit me ca njohuri e info që njeh ne parandodhje...lauri do me pelqente nese hap një teme mbi massonerine mbase dicka i lidh keto dy argumente pasi personazhet që citohen me siper jan pjestar te saj.
Misteri gjithmone ka shtyre kureshtjen dhe kureshtja aq sa ndikon ne formim ndikon edhe ne distancim nga e verteta apo nga faktet..
Te pershendes.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Mund te flasesh edhe ketu per masonerine. Nqs masonet komandojne qeverite, edhe masonet i komandon dikush. Ai syri ne trekendesh?? Kush është ai që sheh gjithcka nepermjet një vrime..?.:)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pytje me spec.... ne caspekt e do pergjigjen ..nga kendveshtrimi besim... nga ai masson apo nga ai i një njeriu te thjeshte???
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pytje me spec.... ne caspekt e do pergjigjen ..nga kendveshtrimi besim... nga ai masson apo nga ai i një njeriu te thjeshte???
haha une nuk kam komplekse me asnjeren, mjafton te kene një baze..:)

Nderkohe nga që di mire italisht, po te ofroj një video-interviste M. Biglino mjaft interesante e bere pikerisht sot.
Nqs i ke 20min kohe.

Gjate intervistes ki parasyshe edhe kete linje e genetike

 
Last edited:

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

haha une nuk kam komplekse me asnjeren, mjafton te kene një baze..:)

Nderkohe nga që di mire italisht, po te ofroj një video-interviste M. Biglino mjaft interesante e bere pikerisht sot.
Nqs i ke 20min kohe.

Hahaha kompleks thote... si fillim te perqafoj miqesisht e te falenderoj per videon .. e kam ndjekur ne sh video zt.M.B ka një filozofi dhe me pelqen besimi i hekurt ne teorin dhe puna e palodhur që ben , gjithmon aktiv dhe është ne te paktet që jep një kendveshtrim me një horizont 360 grade e me një elasticitet ku cdo kundershtim e injoron dhe eviton cdo pikveshtrim te kundert ,mendje e ndritur ( drite massoni hahahaha) do i kushtoj vemendjen e duhur videos..pacim nderkoh
 

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Laur,

kam një vërejtje ndaj videove që sjell në italisht.
Pa keqkuptime, nëse çdonjëri nga ne do të sjellte në
gjuhën e vendit ku jeton eventualisht kupton,
forumi do të bëhej një mishmash.

Ti duhesh pasur parasysh se temat që hapen, janë
për të gjithë, andaj duhet dhënë shansë që të gjithë
të të kuptojnë dhe të kenë mundësinë që të kyçen në temë.

Sipas kësaj, duke sjellur video në italisht, është njësoj
sikur këndvështrimi i personit që thot "aty ku gjindem, është mesi i Botës",
me një fjalë, ti din dhe flet italishtën, dhe s'të intereson për të tjerët
nëse të kuptojnë dhe çfarë mendimi do të kishin për temën, nëse
do të kuptonin...

Nëse më kupton, thjesht dua të them se me këtë sjellje, je egoist
dhe arrogant..., që tenton tërë kohën të bëjshë monolog...

Nëse dëshiron që në stë ardhmen, të jesh i kutptuar dhe profitabil për të gjithë,
mundohu që tëkuptohesh nga të gjithë, duke sjellur psh në anglisht, apo
me titra shqiup.

Por nejse, mbi të gjitha për këto ka faj rregullorja e forumit që lejon,
respektivisht ajo vet nuk respekton kriteriumet dhe rregulloren e vet.

********************************************************

Sa për temën, kam thënë dhe persëris se bazat i ka në qiell,
ku asgjë nuk mund te ndërtosh.
Nuk ka asnjë fakt të vetëm real e as logjik, që mund të ndërlidhet
se ata janë këtu.

Në këtë botë gjithëçka çka ndodhë është rezultat i mendjes së
njeriut.
...

Pse diçka nuk kapet nga mendja ynë, nuk mundet të jetë argument
se diçka e tretë ka ndikim aty, ose ka pasur nëtë kaluarën...
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

haha ricky pikerisht ti flet per videot? Ti sjell me dhjetra dhe pa asnje koment Lol
çfarë thuhet ne video, gjerat kryesore jane ne postimet e me siperme me shkrim. Videot jane per te hyre me ne detaje natyrisht per ata që e dine italisht, kush do te thellohet me tej mund te kerkoje vete ne gjuhet e tjera-video apo libra sipas autorit. Pra cdo gje është e mundur.

sa per temen, une nuk po bej opinjone personale, por vetem postoj çfarë shkruhet. Dyert dhe dritaret jane te hapura ne te gjitha anet ne kete teme, mund te hyni e te dilni nga te keni deshire..:p

një video me titra anglisht. mjafton te kerkohen se ka mjaft..:)

 
Last edited:

ricky_ch

******
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

haha ricky pikerisht ti flet per videot? Ti sjell me dhjetra dhe pa asnje koment Lol
çfarë thuhet ne video, gjerat kryesore jane ne postimet e me siperme me shkrim. Videot jane per te hyre me ne detaje natyrisht per ata që e dine italisht, kush do te thellohet me tej mund te kerkoje vete ne gjuhet e tjera-video apo libra sipas autorit. Pra cdo gje është e mundur.

sa per temen, une nuk po bej opinjone personale, por vetem postoj çfarë shkruhet. Dyert dhe dritaret jane te hapura ne te gjitha anet ne kete teme, mund te hyni e te dilni nga te keni deshire..:p

një video me titra anglisht. mjafton te kerkohen se ka mjaft..:)

Eh po unë them se ti nuk kupton shqip.

Atë çfarë ti komenton, është irelevante me atë çfarë njerëzit
presin të kuptojnë nga videot. Ajo çfarë ti shkruan, mund të jetë
krejtësisht bullshit në krahasim me përmbjajtet e videove.
Ti kujton se me 2 -3 rreshta e komenton krejt videon?

Unë videot që sjell, nuk kam nevojë t'i komentoj, e as t'i bëjë
ndonjë përshtatje, nga se pres nga shumica të kuptohen, sepse janë
në anglsiht.
Rrallë herë sjell në gjermanisht, kur pres që ato të kuptohen vetëm
edhe duke u shikaur vizualisht.


Sa për temën e dij se ti as vetë nuk kupton çfarë çshkruan,
nga se nuk je i këtij fahut, dhe atëherë shtorhet pyetja se si je bindur
se ajo çka flitet është e vërtetë?

Sidoqoftë, nuk është e rëndësi çfarë njerëzit munden të bëjnë,
por ajo çfarë t'ishkruan, si dhe nga videot që ti sjell nuk mund të perfitojnë
asgjë: zero!


Nejse, ti ke mendimin tënd, por të isha në vendin tënd do të isha munduar
që të sjell material në anglisht, në mënyrë që tema të jetë më produktive.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Ata jane ne te vertete ketu?

Pse kapesh tek videot, une nuk shoh një ndryshim mes gjuheve te huaja perderisa ata nuk jane ne shqip. Nga që autori i disa gjera që shkruaj është italian nuk e shoh kete problemin e videos, perderisa nuk ekziston ne shqip.
Kush do thellim le ti kerkoje vete sipas asaj gjuhe që di, nqs tema i hap kurjozitet dikujt. kaq!!

ps. ti gjithmone ben postime ku cdo rrjeth do një teme ne vete. koncentroju pak me teper një një argumet te vetem që te marresh pergjigje.
 
Top