• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide


Drejtori i Përgjithshëm i ISUV-it, Taulant Kalo ka bërë publike rezultatet e analizave të kryera mbi praninë e pesticideve në perimet shqiptare, kryesisht domate dhe kastravecë nga zona e Lushnjës.

Analiza e tyre është bërë me urdhër të ministrit të Bujqësisë, Edmond Panariti, pas bllokimit të produkteve shqiptare në kufirin me Maqedoninë:

“Pas bllokimit të produkteve shqiptare në kufirin me Maqedoninë, me urdhër të ministrit të Bujqësisë, Edmond Panariti, janë kryer analiza për të verifikuar nivelin e pranisë së pesticideve në perimet të cilat prodhohen në serat e zonës së Lushnjës. Këto analizat janë kryer paralelisht në Institutin e Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë ( ISUV) në vend dhe në një institut reference të akredituar dhe të njohur ndërkombëtarisht në Itali (Instituto Zooprofillattico Sperimentale dell’Abruzzo e del Molise “ Giuseppe Caporale), rezultatet e të cilave tregojnë se masa e pesticideve të gjetura në perimet e fermerëve shqiptarë është e papërfillshme”, theksoi Kalo.

Ai tha se, “ISUV ka marrë për analizim mbi 360 lloje pesticidesh dhe kampionet e ekzaminuara kanë rezultuar me praninë e këtyre lëndëve nën nivelin maksimal të lejuar në nivel ndërkombëtar. Kjo është gjithashtu një dëshmi më shumë për sigurinë ushqimore të konsumatorit tonë, larg spekulimeve dashakeqe”. shekulli
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide

Dhe une besoj qe tek fermeri Shqiptar akoma nuk eshte futur kjo sherink e tmerrshme pesicidesh ne sasi te medha .
"Sherink" qe po shkaterron cdo lloj parametri biologjik ne produktet konsumuese ushqimore.
Duhet kujdes maksimal ne konsumimet e ushimeve,e keqja e tyre nuk ndalon vetem ne parametra fizik trupor mos ushyqes.
Por kane efekte ansore dhe ne stresin,dhe destabilizimin e krejt organizmit.
 

Amar1

Anëtar Aktiv
Titulli: Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide

Kjo besoj une eshte nje propagande e ulet rilindase,sepse gjithkush qe provon nje luleshtrydhe apo nje domate do kuptonte menjehere se aty ka nje mbidoze pesticidesh.OSEEEE nese sdo e vertetonte do kishte nje problem te madh me shijet.

PS.Ky rilindasi lsi'st qe eshte minister buqesie mduket i rritur me pesticide.
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide

Dhe une besoj qe tek fermeri Shqiptar akoma nuk eshte futur kjo sherink e tmerrshme pesicidesh ne sasi te medha .
"Sherink" qe po shkaterron cdo lloj parametri biologjik ne produktet konsumuese ushqimore.
Duhet kujdes maksimal ne konsumimet e ushimeve,e keqja e tyre nuk ndalon vetem ne parametra fizik trupor mos ushyqes.
Por kane efekte ansore dhe ne stresin,dhe destabilizimin e krejt organizmit.


Sjemi aq mangut jo
 

Abisi

Staf në FV.AL
Titulli: Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide

Amar,ndodh c'ndodh..per ju e ka fajin Rilindja.ky nuk eshte problem qe lindi ne "Rilindje",por rrenjet i ka sot e 20 vjet,duke u zhvilluar cdo dite.nuk ka faj Rilindja qe fermeri eshte i pa pergjegjshem qe ca nuk i fut atij produkti ushqimor,kur e rrite.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide

Normale si te dalin

Futet cici i dhise se bovilles ia heq te gjitha pesticited
I djeg te gjitha pssssssst
 

Amar1

Anëtar Aktiv
Titulli: Analizat nga Italia: Produktet shqiptare nuk kanë pesticide

Ka ndodh 20 vjet ? Per ca u mor vota me 23 qershor te ndal ky problem apo jo?
Ben femeri kerrdin se ska pas dhe ska shtet dhe pse u premtua shtet me 23 qershore.
Premtimi i rilindasve per te bere shtet ra.Ti e pohove me komentin lart, nuk mund shfajsohesh per sot me ate qe shqiptaret e derguan ne opozite dje,shqiptaret presin sot nga ai qe i dhan voten,po pesticidet po marin.
 
Top