• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

اfarë të hani për mëngjes?

Arfenilla

Themelues i Forumit
Sipas qëndrimit të “American Dietetic Association”, mëngjesi i mirë përfshin qumështin light ose produktet e qumështit si burim të mirë proteinave e kalciumit, pjekurina integrale ose drithëra, pemë ose lëng pemësh dhe disa vitaminave dhe mineraleve.Proteinat sigurojnë ndjenjë më të gjatë te ngopjes çka ju parandalon të konsumoni karbohidrate të pashëndetshme. Si burim i proteinave, përveç qumështit dhe produkteve të qumështit, mund të shërbejnë edhe gjalpi i kikirikut, vezët dhe bimët bishtajore, por edhe pijet me proteina.

Largohuni nga mishi i përpunuar me përqindje të lartë të yndyrave; më mirë merrni produkte nga mishi pulës ose furia që janë të pasura me acide yndyrore omega-S.

Largohuni nga drithërat e përpunuara, shurupet, kremrave me të cilat lyhet buka dhe buka e bardhë sepse bazohen në karbohidrate “të shpejta”, të cilat treten për një kohë shumë të shkurtër dhe ju lënë të uritur brenda disa orësh.
Kështu për shembull, në vend të lyerjes së ëmbël dhe bukës së bardhë, më mirë merrni bukë integrale, nxeheni në toster dhe lyeni me xhem - kështu do të përmbushni nevojën për ëmbëlsi, por me më pak sheqerna të pashëndetshme.

Edhe një ide për adhuruesit e gjërave të ëmbla është qulli i tërshërës me fruta të freskëta malore dhe arrore, me shtesa eventuale të mjaltit ose sheqerit të kaftë.lajmi
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Edhe un jam dakort, buk e thekur, nje got qumesht dhe djath..:D
 

Endrra

VIP
Staf në FV.AL
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

mengjesi eshte kryesore dhe i rendesishme per mua :)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Shum shum pak ha ne mengjes.
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

ne mengjes gerset pilafi si ne caradak :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: اfarë të hani për mëngjes?

1 tas me conrflakes, 1 banane dhe 1 kafe (tani e kam shtuar tasin me cornflakes se me perpara me 1 banane mbijetoja lol)
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Nuk ha mengjes vetem i kafe e pi asgje me shume..
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

ha gjithmone, c'tme vij per mbare, sot psh e kishte radhen: cornflakes me qumesht e rruth te thate
 
Redaktimi i fundit:

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Lum si ju qe pelqeni dritherat/cornflakes ne kombinim me qumesht ( apo me kos per disa me shije me te vecant:p).

Gjithsesi rendesi ka te hash mengjes, edhe pse ka njerez qe smundem sapo zgjohen. Eshte pune "mesimi". Duhet ti imponosh vetes te haj, nje fete te thekur me gjalp apo me cfare te pelqen, sa per te nisur diten. Me tej me kohen mund te hash me shume, por sa te kalohet faza "nuk mund te ha mengjes".

Thuhet qe mengjesi eshte tavolina me e rendesishme e dites, duhet te maresh energji per diten ne vazhdim.

Ishte nje shprehje "Mengjesin e ha vete, dreken e ndaj me miqte, darken ju a le armiqeve".
 

sensuu

sweet
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

oh tani zgjohem nga ora 12 :p..i bie qe nuk ha dot mengjesLOL ...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: اfarë të hani për mëngjes?

Nuk ha fare,as kam ngrene mengjes ndonjehere...Me nje kafe kryhem,e thjeshte e ekonomike une:p
 
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Edhe une jam shume kursimtare :p...mengjesin se ha fare....ama dreken e dua mengjes e dreke bashke :p
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Gjithashtu edhe un si ty GLOOM, nje kafe ...por qe kur kam lindur gocen i bej asaj e fus ndonje gje ne goje :D
 

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

S'kam henger ndonje her mengjes, Pij vetem kafe.
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Nuk e kam pas asiher deshir te ngrenit ne mengjes me lodh e me rendon pi vec nje filxhan te madh me kafe e qumesht ..ngrihem teper heret per ta pire avash avash kshu mbaj deri ne 12 po kaloi 12 mos me dil para se shof vetem simite :p :p
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?
 

Katara

Antarë i Respektuar
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

nuk ha mengjes...sme pelqe tngrihem heret me ngren nmgjes
un pertoj me shku nshkoll
 
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Direkt sa zgjohem i fus "1 multivitamine" 30 gr proteina me 250 gr qumesht
40 min me vone
2 veze sote
1 gote qumesht te ftoht
1 frut

mbas 2 oresh
1 kreken dhe nje tono

ne oren 12 ha dreken
 

Marla

Never say never, never say forever!
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

Une leng portokalli buke te thekur djathe gjalpe veze te zier mjalte.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: اfarë të hani për mëngjes?

2 vezë të rrahura, banane dhe kafe. Ndonjëherë edhe 1 gotë qumësht, si t'ma japi truri.
 
Top