• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A jeni për kuiz? - Pak matematikë

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

jo as ylli as hartini dhe as 4 gota nuk jan ...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: A jeni për kuiz? - Pak matematikë

jo as ylli as hartini dhe as 4 gota nuk jan ...
iu ka nevojitur një gote uje dhe i ka tepru 1/16 pjese e ujit nga gota.
 

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
4-3+2=3
Ndonje me te veshtire?
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
as ti se ke gjetur abis... as ti dilerium..
pra as 19 dhe as 35...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
U cmalla per sot me Reaa-n....se kjo ishte tema e preferuar e saj....
Qeloze, une matematiken e mesova nga ajo,

Ja si i dhashe zgjidhje enigmes :p
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
[(5+5) + (5+5)+(5+5) ]=10+10+10=30

[5+5+(5+5)]=10+10=20

[(2+2)+(2+2)+5]=4+4+5=13

[5+(5+2+2)×2]=5+9×2=5+9×2=5+18=23

Pra une shpreh mendimin tim se zgjidhja e kesaj detyre është 23
sh e drejte si ekuazion por bebushi ka dy kepucee dy kausha ne dore jo një pra
5+(10+5+4)×2.=》 5+(19×2)=》5+38=43
 

kitrra 123

plak gjufurrak
sh e drejte si ekuazion por bebushi ka dy kepucee dy kausha ne dore jo një pra
5+(10+5+4)×2.=》 5+(19×2)=》5+38=43
Po ato kepucet e zeza qe kishte mbathur, ai cuni, nuk kishin ndonje cmim? 😋
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Po ato kepucet e zeza qe kishte mbathur, ai cuni, nuk kishin ndonje cmim?
patjeter... cdo gje ka një cmim.. edhe vete jeta per fat te keq ka një cmim....
por ne kete rast merren paradysh vlerat qe mund tju llogaritet cmimi...
nese do ishim te fresket do krijonim një ushtrim me vetem cunin per ti gjetur shumen e sendeve qe e perbejne te njihet ne ate njesi
 
Top