• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

A e dinë macet emrin e tyre, apo ato thjesht na injorojnë?

Hera

Dum Spiro Spero
[h=1]A e dinë macet emrin e tyre, apo ato thjesht na injorojnë?[/h]
Macet kanë një reputacion si kafshë shtëpiake të dashura por ama që karakterizohen nga indiferentizmi i tyre i lartë në raste kur nuk kanë një interes ndaj pronarit të tyre. se deri ku arrin indiferentizmi i tyre e tregojnë disa studiues nga Japonia.

Ndërsa pronarët e qenve duhet të bëjnë shumë pak për të tërhequr vëmendjen e qenushëve të tyre të dashur, macet janë diçka plotësisht tjetër.


Qentë mund të trajnohen për të kuptuar shumë fjalë që u themi atyre; macet ndonjëherë duken gati gati sikur të mos e vinin re ekzistencën tonë.

Por cilët janë kufijtë e aftësisë sonë për të komunikuar vokalisht me macet shtëpiake (Felis catus)? Janë bërë shumë kërkime në lidhje me mënyrën se si qentë i kuptojnë vokalizimet njerëzore, por deri më tani, aftësia e maceve për të interpretuar komunikimin njerëzor është relativisht pak e studiuar nga shkencëtarët.

Për të zbuluar nëse macet mund të bëjnë dallime mes emrave të tyre dhe llojeve të tjera të fjalëve, që njerëzit u thonë atyre, studiuesit nga Universiteti i Tokios zhvilluan një seri eksperimentesh me 78 mace.

Studiuesit testuan nëse ka rëndësi nëse macja është pranë një personi të njohur i cili po i drejtohet apo nëse është tërësisht pranë një të huaji dhe në fund studimi rezultoi se nuk ishte ndrojtja që i pengonte ato të ragonin.

Në fund të studimit rezultatet sugjeruan se shumica e maceve mund të dallojnë lehtësisht emrat e tyre dhe fjalët e tjera, edhe nëse ato janë fjalë të ngjashme, dhe pavarësisht nëse është pronari i tyre ose ndonjë person tjetër i panjohur i cili po flet.

Dhe nga ky survejim rezultoi se macet e dinë mjaft mirë emrin etyre por thjesht sillen si indiferente me njerëzit madje i shpërfillin pronarët e tyre kur i thërrasin.
 
Top