• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

25 milion bletë marrin arratinë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL


Zakonisht trembemi edhe nga një bletë e vetme. اfarë mendoni sikur shumë pranë të keni 25 milion të tilla? Kjo ka ndodhur në SHBA pasi një kamion në të cilin ndodheshin 25 milionë bletë u rrëzua duke bërë që bletët të marrin arratinë. Ministria e Bujqësisë po punon në një plan për kapjen e tyre.

Ndërsa mediat amerikane shkruajnë se bletët pas aksidentit thumbuan disa njerëz, përfshirë një shofer dhe gruan e tij e cila gjendej me të në makinë. Ata dy u dërguan në spitalin lokal për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore transmeton Albeu.

Autoritetet kanë këshilluar shoferët që në pjesën e rrugës ku ndodhi aksidenti të vozitin me xhama të mbyllur në mënyrë që të shmangin ndonjë pickim blete.
B;gjuhashqipe
 
Top