• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

24 udhëheqësit më të pamëshirshëm të të gjitha kohërave – Foto

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL


Vladimir Lenin - Sundimi: 1917-1924 - Në 1917, Lenini udhëhoqi Revolucionin e Tetorit për të përmbysur qeverinë e përkohshme që kishte përmbysur Carin. Pas tri viteve të luftës civile, bolshevikët dolën në krye dhe e morën vendin. "Gjatë kësaj periudhe të revolucionit, luftës dhe urisë, Lenini tregoi një mospërfillje të frikshme për vuajtjet e bashkatdhetarëve të tij dhe pa mëshirë shtypi çdo kundërshtim", raportoi BBC.Benito Mussolini - 1922-1943 - Pas arratisjes nga shërbimi ushtarak, Mussolini themeloi Partinë Fashiste të Italisë, e cila u mbështet në mesin e veteranëve të zhgënjyer të luftës dhe i organizoi ato në njësi të dhunshme të quajtura Blackshirts (bluzat e zeza). Ai filloi të shpërbëjë institucionet qeveritare demokratike dhe në vitin 1925 u bë "Il Duce" ose "lider" i Italisë. Duke i mbijetuar përpjekjeve të shumta për vrasje, Mussolini tha një herë: "Nëse unë përparoj, më ndiq mua, nëse tërhiqem, më vrit, nëse vdes, hakmerruni". Në vitin 1936, Musolini formoi një aleancë me udhëheqësin nazist Adolf Hitler, në të cilin ai paraqiti politikat anti-semite në Itali. Në prill të vitit 1945, tashmë i larguar nga pushteti, Musolini u përpoq të largohej, por ai u qëllua dhe u vra nga antifashistët.Joseph Stalin - 1922-1953 - Stalini detyroi industrializim dhe kolektivizim të shpejtë në vitet 1930, e cila përkoi me urinë masive, burgimin e miliona njerëzve në kampet e punës të Gulagut dhe "Pastrimin e Madh" të inteligjencës, qeverisë dhe të forcave të armatosura. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, biri i Stalinit Yakov u kap dhe u dorëzua në ushtrinë gjermane. Gjermanët propozuan tregtimin e Yakov për Marshallin Paulus, i cili u kap pas Betejës së Stalingradit, por Stalini refuzoi, duke thënë se ai kurrë nuk do të tregtonte një marshall lufte për një ushtar të thjeshtë.Adolf Hitleri - 1933-1945 - Deri në fund të vitit 1941, perandoria e Hitlerit në Gjermani dhe Boshti përfshinte pothuajse çdo vend në Evropë plus një pjesë të madhe të Afrikës së Veriut. Ai gjithashtu krijoi një plan për të krijuar "racën ariane" duke eliminuar hebrenjtë, sllavët, romët, homoseksualët dhe kundërshtarët politikë duke i dërguar me forcë në kampet e përqendrimit, ku u torturuan dhe punuan për vdekje. Sipas disa raporteve, nazistët vranë qëllimisht rreth 11 milionë njerëz nën regjimin e Hitlerit. Pasi mësoi se forcat sovjetike po mësynin në Berlin, Hitleri dhe gruaja e tij u vranë në Führerbunker.Khorloogiin Choibalsan - 1939-1952 - Pas disa takimeve me Stalinin, Choibalsan miratoi politikat dhe metodat e liderit sovjetik dhe i zbatoi ato në Mongoli. Ai krijoi një sistem diktatorial duke shtypur opozitën dhe dhjetëra mijëra njerëz u vranë. Më vonë, në vitet 1930, ai "filloi të arrestonte dhe të vriste punëtorët udhëheqës në parti, qeveri dhe organizata të ndryshme shoqërore përveç oficerëve të ushtrisë ", sipas një raporti të botuar më 1968.Francisco Franco - 1938-1975 - Me ndihmën e Gjermanisë naziste dhe të Italisë fashiste, gjenerali Franko në Spanjë përmbysi Republikën e Dytë të zgjedhur në mënyrë demokratike gjatë viteve 1930. Nën regjimin e tij, shumë figura republikane ikën nga vendi dhe ata që qëndruan u gjykuan nga gjykatat ushtarake. Katolicizmi ishte feja zyrtare, gjuhët katalanase dhe baske u ndaluan jashtë shtëpisë dhe regjimi kishte një rrjet të gjerë policor sekret. Ndërsa Franco u bë më i moshuar, kontrollet e policisë dhe censura filluan të qetësoheshin, reformat e tregut të lirë u futën dhe Maroku fitoi pavarësinë.
Mao Ceduni - 1949-1976
- Një udhëheqës komunist, Mao themeloi Republikën Popullore të Kinës. Nën udhëheqjen e tij, industria u vu nën kontrollin e shtetit dhe fermerët u organizuan në kolektivë. اdo kundërshtim u shtyp menjëherë. Mbështetësit e Maos theksojnë se ai modernizoi dhe bashkoi Kinën, dhe e shndërroi atë në një superfuqi botërore. Megjithatë, të tjerë theksojnë se politikat e tij çuan në vdekjen e rreth 40 milionë njerëzve nëpërmjet urisë, punës së detyruar dhe ekzekutimeve.Idi Amin - 1971-1979 - Gjenerali Amin përmbysi një qeveri të zgjedhur në Ugandë nëpërmjet një grushti ushtarak dhe shpalli veten president. Ai sundoi pa mëshirë për tetë vjet, gjatë së cilëve rreth 300,000 civilë u masakruan. Ai gjithashtu nxori jashtë popullsinë aziatike të Ugandës (kryesisht qytetarë indianë dhe pakistanezë) dhe shpenzoi shuma të mëdha në ushtri, të cilat çuan në rënien ekonomike të vendit.Augusto Pinochet - 1973-1990 - Pinochet përmbysi qeverinë e Allendes, në Kilit, në vitin 1973 me ndihmën e një grushti shteti të mbështetur nga SHBA. Raportet thonë se shumë njerëz "u zhdukën" nën regjimin e tij dhe rreth 35,000 u torturuan. Pinochet vdiq para se të mund të gjykohej për akuzat e abuzimit me të drejtat e njeriut.

t.chanel
 
Top