• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

12-vjeçari gjen fosilet e një dinosauri 69 milion vjeçar

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои


Një djalë 12-vjeçar, i cili ëndërron të bëhet paleontolog, e nisi karrierën e tij këtë verë kur u përball me kockat e një dinosauri 69 milion vjeçar.

Nathan Hrushkin, bashkë me babanë e tij, ishin duke marshuar në Kanionin Horseshoe, në Kanada, në muajin korrik, kur ndeshën disa kocka të ekspozuara pjesërisht. Kjo është një zonë e mbrojtur me vlera historike dhe arkeologjike.

“Babai im dhe unë e kemi vizituar shpesh këtë zonë, duke shpresuar të gjejmë një fosil dinosauri dhe kemi parë fragmente shumë të vogla kockash”,- tha Nathan në një deklaratë.Këtë herë zbulimi i tij ishte më shumë se një fragment. Pasi dërgoi fotot në Muzeun Royal Tyrrell, ai mësoi se kishte gjetur kockat e një hadrosauri të vogël. Pasi muzeu dërgoi ekipin në vend, u gjendën 30 deri në 50 eshtra tjera në muret e kanionit.

“Ky hadrosaur i ri është një zbulim shumë i rëndësishëm, pasi vjen nga një interval kohor për të cilin ne dimë shumë pak. Zbulimi i Nathan do të na ndihmojë të plotësojmë këtë boshllëk të madh në njohuritë tona për evoluimin e dinosaurve”,- tha François Therrien, kurator i paleoekologjisë së dinosaurëve në Muzeun Royal Tyrrell.


//classlifestyle
 
Private conversations
Help Users
    Top