• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

100 thënie të zgjuara për martesën

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
100 thënie të zgjuara për martesën1. Ata që nuk e tregojnë dashurinë, nuk ndjejnë dashuri.

-William ShakespeareNëse çiftet në martesë do të bënin gjysmën e përpjekjeve që bëjnë kur i vinë njëri-tjetrit rrotull kur njihen, do të habiteshin sa mirë do të shkonin punët.
-Billy GrahamAi që nuk është xheloz, nuk është i dashuruar.
-Saint AugustineMartesat bëhen në qiell. Po kështu edhe stuhitë dhe tufanet.
-AnonimQëllimi në martesë nuk është të mendosh njësoj me partnerin, por të mendosh bashkë me të.
-Robert C. DoddsTë të kem dhe të të mbaj, në të mirë e në të keq, në pasuri dhe varfëri, në sëmundje dhe në shëndet, të të dua dhe të të gëzoj, derisa vdekja të na ndajë.
– Premtimi i martesësPerëndia ka vendosur tipin e martesës kudo në krijim. اdo krijesë kërkon përsosmërinë e saj tek dikush tjetër. Vetë qiejt dhe toka e portretizojnë më mirë.
– Martin LutherKur shihni një çift që ecën në rrugë, ai që është disa hapa para është bashkëshorti që është çmendur.
– Helen Rowland“Prandaj njeriu do të lërë babanë e vet dhe nënën e vet dhe do të bashkohet me gruan e vet, dhe të dy do të bëhen një mish i vetëm. Dhe kështu ata nuk janë më dy, por një mish i vetëm; prandaj atë që Perëndia ka bashkuar, njeriu të mos e ndajë”.
– Efesianët 5:31, Matthew 19:6Gjithmonë dalim shëtitje dorë për dore, nëse unë ia lëshoj, ajo shkon për pazar.
– Henry YoungmanPo të flisja gjuhët e njerëzve dhe të engjëjve, dhe të mos kisha dashuri, do të bëhesha si një bronz që kumbon ose si cimbali që tingëllon.
Edhe sikur të kisha dhuntinë e profecisë, edhe të dija të gjitha misteret dhe mbarë shkencën dhe të kisha gjithë besimin sa të luaja nga vendi malet, por të mos kisha dashuri, nuk jam asgjë.

Edhe sikur të ndaja gjithë pasuritë e mia për të ushqyer të varfrit dhe ta jepja trupin tim që të digjej, e të mos kisha dashuri, nuk do të më vlente asgjë!

Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset, nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq; nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën, i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, mban çdo gjë.

Dashuria nuk ligështohet kurrë.

– 1 Korintasit 13Dy vlejnë më mirë se një i vetëm, sepse kanë një shpërblim të mirë për mundin e tyre.
– Predikuesi 4:9Më e rëndësishmja në një martesë është që të dy të kenë besim në Perëndi dhe Jezu Krisht! Kur keni besim, gjithçka është e mundur!


Prapa çdo burri të madh fshihet një grua e vogël që e ndihmon. Burri mund të jetë kreu, por gruaja shpesh është qafa që e kthen.


Martesë është të marrësh dhe të japësh. Më mirë t’ia japësh ti, se ajo do ta marri gjithsesi.
– Joey AdamsKujtoni atë tipin që e pyeti gruan: “Si është e mundur që Perëndia të bëri kaq të bukur, por kaq budallaqe?”. Ajo i përgjigjet: “Jam e bukur që ti të më martoje, dhe budallaqe që të martohesha me ty”!


Mami dhe babi ishin një çift fëmijësh kur u martuan. Ai ishte tetëmbëdhjetë, ajo ishte gjashtëmbëdhjetë, unë isha tre.
– Billie HolidayBurri më tha se kishte nevojë për më shumë hapësirë. Prandaj unë e lashë jashtë.
– Roseanne BarrNë biznesin e ndërtimit thonë: Dy burra mund të bëjnë trefishin e punës së një burri të vetëm. Parimi i Perëndisë është se dy persona mund të bëjnë dhjetëfishin e punës të një të vetmi. “Një person i vetëm mund të ndjekë një mijë e dyqind veta dhe dy persona bëjnë të iknin dhjetë mijë veta” (Ligji i Përtërirë 32:30).


Dashuria është e verbër, ndërsa martesa të kthen sytë.
– Agatha KristiKëshilla ime është që të martoheni; nëse gjeni një grua të mirë, atëherë jeni të lumtur, nëse jo, atëherë do të bëheni filozof.
– SokratiPa komunikim të mirë me Zotin, nuk mund të ketë komunikim të mirë me njerëzit.


Para martese një burrë deklaron se do të japë jetën t’ju shërbejë; pas martese, ai nuk do të ulë as gazetën për të folur me ju.
– Helen RowlandNëse doni të mësoni diçka për altruizmin, përulësinë dhe përgjegjësinë, mjafton të martoheni!


Kur një burrë hap derën e makinës për gruan e tij, të jini të sigurt, ose ka makinën e re ose gruan.
– Bernard ShawMënyra më e mirë për ta mbajtur mend ditëlindjen e gruas, është ta harroni një herë.
– H.V. ProchnowPrapa çdo burri të madh ndodhet një grua e madhe. Gruaja ose e ndërton, ose e shkatërron burrin.


Nëse doni ta lini partnerin sepse ka diçka tek ai që nuk ju pëlqen, atëherë do të lini çdo person me të cilin lidheni, sepse të gjithë njerëzit kanë diçka që nuk pëlqejmë.


Ndër të gjitha kurat shtëpiake, gruaja e mirë është më e mira.


Bëjini komplimente asaj! Thuajini sa e bukur është dhe ajo do të jetë e bukur! Thuajini sa e mrekullueshme është dhe ajo do të jetë e mrekullueshme!


Kam mësuar se vetëm dy gjëra janë të nevojshme për ta mbajtur gruan të lumtur. Së pari, lëreni të kuptojë se do të dalë e saja. Së dyti, lëreni t’i dalë e saja.
– Lyndon B. JohnsonNuk ka rëndësi se sa e rregullt është një grua nga natyra, është gabim për të kur e vendos gjithmonë burrin në vendin e tij.


Kura e vetme për një dashuri të humbur, është një dashuri e re.


Ekzistojnë dy periudha në jetën e një burri kur ai nuk i kupton gratë, para martese dhe pas martese.


Një martesë është një dëshmi, ashtu si pagëzimi. Rrethi i unazës është simboli i vërtetësisë së përjetshme dhe ari është simbol i vlerës që zgjat.


Martesa është marrëdhënia më e ngushtë, më përulëse dhe më vetë-sakrifikuese mes qenieve njerëzore.


ثshtë e vështirë të duash dikë që nuk respekton apo ta admirosh për diçka.


Thojini “Të dua” një qind herë në ditë!


Fjala “angazhim” ka dy kuptime: është luftë në betejë dhe dorëzim në martesë.


Një prej mistereve të jetës është si djali që nuk ishte aq i mirë sa të martohej me të bijën e dikujt, mund të jetë babai i nipërve dhe mbesave më të zgjuar në botë.


Martesa është marrëdhënie seksuale, ose ndryshe ju mund të qëndronit si miq të mirë.


Një grua shqetësohet për të ardhmen derisa gjen një burrë, ndërsa një burrë kurrë nuk shqetësohet për të ardhmen derisa gjen një grua.


Suksesi në martesë është më shumë se të gjesh personin e duhur. Do të thotë të jesh personi i duhur!


Njerëzit nuk do të divorcoheshin për arsye të parëndësishme nëse nuk do të martoheshin për arsye të parëndësishme.


Një nëne i duhet njëzet vite ta bëjë djalin burrë, dhe një tjetër grua shpesh e bën atë budalla për njëzet minuta.


Telashi në martesë shpesh nis kur burri është kaq i zënë të fitojë kripën sa harron mjaltin e tij.


اdo burrë ka nevojë për një grua: Qeveria nuk e ka fajin për të gjitha gjërat që shkojnë gabim.


Mos e gjykoni gruan shumë për dobësitë e saj. Nëse nuk do t’i kishte, atëherë nuk do t’ju kishte martuar ju.


Jam një zonjë shtëpie e vërtetë. Sa herë që lë një burrë i mbaj shtëpinë.
– Zsa Zsa GaborMartesa: Besimi është fillimi i saj, gëzimi është pjesë e saj dhe dashuria është zemra e saj.


Në shumicën e rasteve do t’i këshilloja prindërit me fëmijë të mos e prishnin martesën dhe të mbijetonin pa u ndarë për hir të prindërve.


Disa gra lodhen kaq shumë t’i bëjnë burrat të mirë, sa kurrë nuk ia dalin të bëhen gra të mira.


Bëjini sytë katër para martese dhe mbajini gjysmë të mbyllur më pas.


Martesa është një institucion që mbahet së bashku nga tre libra – libri i mirë, libri i gatimit dhe libri i çeqeve.


Në kohën që ai pëshpërit “Jemi bërë për njëri-tjetrin”, ajo tashmë ka planifikuar ndryshime.


Shpesh kur ajo thotë “jo”, ata jetojnë përgjithmonë të lumtur e të gëzuar.


Suksesi i madh i një martese të suksesshme, është t’i trajtosh të gjitha shkatërrimet si incidente dhe asnjë prej incidenteve si shkatërrime.


Kurrë nuk e kuptoni sa shumë ndryshon zëri i një personi derisa gruaja ndalet së bërtituri dhe i përgjigjet telefonit.


Martesa është marrëdhënia njerëzore më e kënaqshme, më forcuese dhe më e gjatë në këtë Tokë.


Vizioni në darkë shpesh është panoramë në mëngjes.


Kam vite që nuk i flas gruas, nuk kam dashur ta ndërpres.
– Rodney DangerfieldNëse nuk mund të shkoni mirë me partnerin/en nën çdo rrethanë, si mund ta dini se do të shkoni mirë me dikë tjetër nën ndonjë rrethanë tjetër?


Njerëzit që nuk shkojnë mirë me partnerin/en e momentit, zakonisht nuk mund të shkojnë mirë me asnjë partner/e.


Adami kishte të tërë Botën për veten dhe Perëndinë në Kopshtin e Edenit, megjithatë nuk ishte i kënaqur derisa gjeti gruan. Vetëm gjiri i një gruaje e përmbush një burrë.


Shpesh bashkëshorti/bashkëshortja mërzitet dhe kërkon pak variacion apo ndryshim, por ky nuk është justifikim i mjaftueshëm për të prishur një martesë. Më mirë të marrin pushime!


Një grua ka nevojë që dashuria të shprehet me përkujdesje, madje më shumë se marrëdhënie fizike.


Bari në anën tjetër të gardhin duket gjithmonë më i gjelbër, por zakonisht vetëm për shkak të paarritshmërisë.


Partneri ideal nuk ekziston, përndryshe nuk do të ishte njeri.


Nëse dikush do të qëndronte për t’ju duruar, ndoshta do të bënit mirë të mësonit si t’i duronit edhe ju dhe të jini falënderues që ekziston dikush që do të jetojë me ju.


70.

Sekreti i një martese të suksesshme, është të mos qëndrosh në shtëpi shumë.

– Colin ChapmanNe flemë në dhoma të ndara, hamë darka të ndarë, shkojmë me pushime të ndarë. Po bëjmë gjithçka për ta mbajtur këtë martesë së bashku.
– Rodney DanderfieldKur shihni se kë martojnë disa vajza, atëherë kuptoni se sa shumë e urrejnë punën për të nxjerrë jetesën.
– Helen RowlandBëhu i mirë ndaj virtyteve të saj, bëhu pak i verbër ndaj të metave të saj.


Një martesë e lumtur ka brenda gjithë kënaqësitë e miqësisë, gjithë gëzimin e ndjesive dhe arsyes, dhe gjithë ëmbëlsinë e jetës.
– Joseph AddisonNjë burrë i lumtur martohet me vajzën që dashuron; një burrë edhe më i lumtur dashuron vajzën me të cilën martohet.
– AnonimUnë jam mike e mirë për burrin tim. Jam përpjekur t’i mbaj premtimet e martesës. Jam gjithnjë pranë tij. E dëgjoj. Përpiqem të qesh.
– Anna QuindlenBurrat martohen me atë që kanë nevojë. Unë martohem me ty.
– John CiardiMartesa nuk është ritual apo fundi. ثshtë një kërcim i gjatë dhe intim së bashku, dhe asgjë tjetër nuk ka rëndësi se sa ndjesia e ekuilibrit dhe zgjedhja e partnerit.
– Amy BloomTërheqja hollohet pas një farë kohe dhe bukuria zbehet, por të martohesh me një burrë që të bën të qeshësh çdo ditë, kjo është dhuratë e madhe.
– Joanne WoodwardSepse kam lindur dhe jam martuar. Gjithë rreziku i njerëzimit vjen nga shtrati.
– C.H. Webb, Dum Vivimus VigilemusNuk keni pse të jeni në të njëjtën gjatësi vale për t’ia dalë në martesë. Mjafton të lundroni në valët e njëri-tjetrit.
– Toni Sciarra PoynterMë pëlqen të jem e martuar. ثshtë kaq e mrekullueshme të gjesh personin që doni t’ju mërzisë gjatë gjithë jetës.
– Rita RudnerTrishtimi kujdeset për veten, por që të marrësh gëzimin e plotë, duhet të kesh dikë për ta ndarë.
– Mark TwainNa është thënë se njerëzit qëndrojnë të dashuruar për shkak të proceseve kimike, ose sepse qëndrojnë të intriguar me njëri-tjetrin, ose për shkak të mirësisë. Por pjesërisht për shkak të faljes dhe mirënjohjes.
– Ellen GoodmanDisa njerëz pyesin për sekretin e martesë sonë. Ne gjejmë kohë të hamë në restorant dy herë në javë. Një darkë e vogël në dritën e qirinjve, muzikë e lehtë dhe vallëzim. Ajo shkon të martave, unë të premteve.
– Henry YoungmanNjerëzit nuk martohen nga arsyeja apo kujdesi, por se ashtu janë mësuar.
– Samuel JohnsonAsnjë burrë nuk është martuar me të vërtetë deri në momentin që kupton se çfarë gruaja e tij nuk thotë.
– I panjohurNe nuk duam cilësitë, ne duam personat; ndonjëherë për shkak të defekteve si dhe të cilësive.
– Jacques MaritainDo të më pëlqente të shihja një tip burri që dallon nga gorilla, që një grua e mirë dhe e bukur nuk e ka gdhendur që të nxjerrë një burrë.
– Oliver Wendell Holmes, SrMartesa është një prej pak institucioneve që i lejon një burri të bëjë ato që pëlqen gruaja.
– Milton BerleBesoj se burrat që kanë një vesh të shpuar, janë më të përgatitur për martesë. Ata kanë përjetuar dhimbjen dhe kanë blerë bizhuteri.
– Rita RudnerGruaja ime dhe unë ishim të martuar për njëzet vite. Pastaj u njohëm.
– Rodney DangerfieldMartesa ka shumë dhimbje, por beqaria nuk ka asnjë kënaqësi.
– Samuel JohnsonNjë burrë i vjetër që martohet me një grua të re bëhet më i ri, por ajo bëhet më e vjetër.
– AnonimNuk është e zakonshme që persona që nuk njihen, të martohen, por që një çift të divorcohet duhet të njihen mjaft mirë.


اdo martesë priret të përbëhet nga një aristokrat dhe një fshatar.
– John UpdikeDashuria është diçka ideale, martesa është diçka reale.
– GoetheNjë martesë e suksesshme do të thotë të biesh në dashuri shumë herë, dhe gjithmonë me të njëjtin person.
– Mignon McLaughlinMos u martoni me një burrë ta reformoni. Për këtë janë shkollat e riedukimit.
– Mae WestNjë shtëpi e lumtur, është ajo ku secili partner i jep mundësinë tjetrit të ketë të drejtë, edhe pse asnjëri nuk e beson.
– Don Fraser
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: 100 thënie të zgjuara për martesën

Arrita deri ne gjyse se u lodha haha
Letra e S. Paolo është e mrekullueshme
dge ajo shprehja thuaj te dua 100 here :))
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Mos u martoni me një burrë ta reformoni. Për këtë janë shkollat e riedukimit.
– Mae West

mendoj se kjo thenia, e tha te teren.... duke mos perfshi vetem njeren gjini... /kisha then.


le te riedukohen vet vullnetarisht pra.
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
1 është vertetesi!!!
 

Jetmira

..........
Para martese një burrë deklaron se do të japë jetën t’ju shërbejë; pas martese, ai nuk do të ulë as gazetën për të folur me ju.
– Helen Rowland
Perfundimin imagjinojeni vet lol.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne fakt s'e kane keq jo!
 

Bukowski

Gjumash
une martohem kete behar dua justifikime me te forta per te me ndaluar nga ky hap
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
E pas marteses sa thenje duhe te jen?

psh: Vertet i/e martuar është ai/ ajo, ateher kur fjalet i kupton ende pa ia then bashkeshorti/ ia. :)
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Sa e vertete kjo thenia :
Martesa ka shumë dhimbje, por beqaria nuk ka asnjë kënaqësi.
 
Last edited:

Desa

Temet Nosce
Martesa ta jep të drejtën ta iritosh palën tjetër gjithë jetën dhe e quan "dashuri".
 

Desa

Temet Nosce
Nëse mendon se martesa jote do të bëhet e përsosur, me siguri ndodhesh ende te festa e ditës së martesës.
 

Xhelozi

😎😎😎
Ai që kur është gabim hesht, është i mençur. Ai që hesht, edhe pse e di se ka të drejtë, është i martuar.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Nëse mendon se martesa jote do të bëhet e përsosur, me siguri ndodhesh ende te festa e ditës së martesës.
Martesa te ploteson . Ja keshtu do ta pershkruja plotesimin :
Nese ne dimer merr -40 grad c ftofte , sa është temepertura e njeriut me duket është 37 , kur ia shtojme edhe 37 grad c te gruas mjafton me kalu dimrin pa u merdhire 🤣
 

Xhelozi

😎😎😎
Martesa te ploteson . Ja keshtu do ta pershkruja plotesimin :
Nese ne dimer merr -40 grad c ftofte , sa është temepertura e njeriut me duket është 37 , kur ia shtojme edhe 37 grad c te gruas mjafton me kalu dimrin pa u merdhire 🤣
Marshallah . Po verës qa ideje ke se si shum po nxefka apo do montosh noj helik avioni me tbo fresk ? 😆
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Marshallah . Po verës qa ideje ke se si shum po nxefka apo do montosh noj helik avioni me tbo fresk ? 😆
Ishte citimi per persoshmerine apo plotesimin te marteses .
Veres i heqin krejt rrobat qe te biejn shkallet ne menyre qe ti pershtaten temperraturave te veres 🤣
 
Top