• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

10 qytetet me rritjen më të shpejtë në botë

ShkodranNe

Dwell in possibility
shangai-300x225.jpg

Shangai është qyteti me rritjen më të shpejtë në botë, sipas MetroMonitor , një analizë tremujore nga Institucioni Brookings që krahason 200 metrotë më të begatëa nga të ardhurat dhe rritjen e vendeve të punës.

Viktimat e krizës së eurozonës dominojnë në fund të listës. Athinë, Lisbonë, dhe Dublin, kryeqytetet e tre vendeve më të rrezikuara në krizën e borxhit sovran në Europë
Këtu janë dhjetë qytetet më të shpejtë në rritje (dhe dhjetë qytete më pak dinamike) studiuar nga Programi Politika Metropolitan Brookings.
Gjeografia është fati, thuhet nganjëherë. Por një turne në qytetet e Detit Mesdhe sugjeron se metrotë afër, të japin mundësi të ndryshme. Turqia ka tre nga metrotë më dinamike në botë, sipas Brookings , duke përfshirë edhe Izmirin që duket e habitshme. Ndërkohë në detin Egje, Athina ishte deri vitin e kaluar njëra prej më të mëdhajave në botë përsa i përket punësimit. Pak më tej në perëndim, tre qytete spanjolle përgjatë bregdetit të Mesdheut – Valencia, Barcelona dhe Sevilje – ishin gjithashtu në mesin e 10 qyteteve më pak dinamike në botë vitin e kaluar.
“Zonat metro që janë në fund të renditjes janë të prekura nga kriza e zonës së euros,” tha Emilia Istrate, një analist i lartë kërkimor në Brookings. “Këto qytete po përballen me krizat kombëtare dhe ndërkombëtare.” Richmond dhe Sacramento janë qytetet e vetme amerikane në dhjetëshen e fundit. Këto vende amerikane janë ende në rënie, jo për shkak të krizave ndërkombëtare, por për shkak të rrethanave lokale,” tha Istrate. “Shkurtimet e Qeverisë dhe të pasurive të paluajtshme mbi-investime nga vitet më të mira janë zvarritur poshtë.
Mësimi më i rëndësishëm nga ky studim është një mësim që ju tashmë e dini. Rritjen më të shpejtë, e kanë qytetet dhe vendet që janë pothuajse gjithmonë në në zhvillim. Si vendet më të varfëra i bashkohen ekonomisë globale dhe kanë akses për konsumatorët dhe investitorët. Një qytet si Hangzhou, Kine, mund të trefishojë GDP e saj në tetë vjet. Në fakt, ajo e bëri. Në qoftë se një qytet si San Jose (CA) trefishon GDP e saj në tetë vjet, paga mesatare do të jetë gati 200,000 dollarë.
Izmir, Turqi, dhe Santiago, Kili, dy nga qytetet më të shpejtë në rritje në botë, janë gjithashtu në mesin e 20 qyteteve më të varfra në sondazh Brookings Në listën e plotë të ekonomive më të pasura dhe të varfëra metropolitane, vetëm Houston përfundon në 20 e vendeve më të pasura dhe me rritje më të shpejtë.
Ka një rënie të rrëmbyer-off nga qytete si Tokio dhe Nju Jork deri në mes të nivelit të ekonomive metro si Stokholmi, Kajro dhe New Haven.//lajme.gen//
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: 10 qytetet me rritjen më të shpejtë në botë

Po New Haven ku eshte moj goce?? :p
 
Top